čtvrtek
7. prosince 2023
svátek slaví Ambrož, Benjamín
Za tradiční rukodělnou výrobou
© Petra VidomusováZa tradiční rukodělnou výrobou I - Lidový textil

PŘÍBOR: V prostoru Beskyd žijí lidé, kteří se zabývají výrobou lidový krojů. Ruční práce, vyšívání, paličkování, šití a výroba různých krojových součástek je práce, která je zároveň jejich koníčkem. Často pracují na zakázku například pro muzea či pro folklórní soubory. Do Centra tradičních technologií se můžete přijít podívat na současné výrobce lidových krojů z oblasti Valašska a Těšínského Slezska, kteří představí svou práci na pořadu
Za tradiční rukodělnou výrobou I.

28.01.2023
09:00 - 13:00
Autor článku: 
Mgr. Monika Chromečková

Z Košařisk přijede Lenka Koždoňová, která ukáže výrobu kopyce (gorolské ponožky) a notkonči (šňůry zakončující obuv zvanou krpce omotané kolem kopyce a lýtka).

Výrobu jemné paličkované krajky a vyšívání krojů skvěle ovládá Ivana Di- Giustová  z Jablunkova.

Zpracováním ovčí vlny a výrobou teplých ponožek se zabývá Viera Kranz- JADOLI ze Solance pod Soláněm.

Vladislava Hrubešová z Velkých Karlovic bude prezentovat glancování černého plátna na zadní sukně krojů,  šňůrování (zdobení mužských soukenných krojových součástí). A vrapování sukní, vyšívání hedvábím, jiný typ výšivky, pikýrování klop mužského lajbíku.

Po celý den bude hrát Potaš – muzika z Těšínského Slezska

Pořad je vhodný nejen pro dospělé, ale také pro rodiny s dětmi.

Vstupné: 40,-

 

Zároveň se v tento den uskuteční slavnostní předání ocenění „Mistr tradiční rukodělné výroby Moravskoslezského kraje“ za rok 2022

10:00 – 10:30 předání ocenění v refektáři Piaristického kláštera v Příboře

Nominaci představí PhDr. Václav Michalička, Ph.D., Centrum tradičních technologií Příbor- Muzeum Novojičínska, který zároveň nominaci zpracoval.

Ocenění „Mistr tradiční rukodělné výroby Moravskoslezského kraje“ předá náměstek hejtmana pro kulturu a památkovou péči Mgr. et Mgr. Lukáš Curylo

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Dlouhodobou snahou Ministerstva kultury je zařazovat do souboru národních kulturních památek (NKP) nejvýznamnější představitele všech typů a skupin kulturních památek tak, aby tento soubor dával ucelenou představu o širokém spektru našeho kulturního dědictví, a to i v evropském kontextu.  Ministerstvo kultury proto předložilo vládě ve svém návrhu k prohlášení za NKP 18 kulturních památek, z toho čtrnáct historických radnic s mimořádnou architektonickou, urbanistickou a uměleckohistorickou hodnotou v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Liberci, Jablonci nad Nisou, Havlíčkově Brodě, Litoměřicích, Prostějově, Znojmě, Kyjově, Prachaticích, Kadani a Hostinném, dále hrad a zámek v Poběžovicích a pomník krále Jiřího z Poděbrad v Poděbradech.  Další dvě jsou movité kulturní památky a jedná se o tramvaje z přelomu 19. a 20. století

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
07.12.2023

ŠPINDLERŮV MLÝN: Tradiční rozsvěcení vánočního stromu ve Špindlerově Mlýně bylo letos spojeno se slavnostním představením Andělských křídel. Tento nový foto point, umělecké dílo představující andělská křídla, je zároveň symbolem inciativy "Město bez kouře", k níž se Špindlerův Mlýn v letošním roce připojil. Jejím cílem je inspirovat obyvatele a návštěvníky horského střediska k volbě zdravějšího způsobu života bez kouře a přispět k čistotě přírody, která město obklopuje.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
07.12.2023

PRAHA: Ministr kultury Martin Baxa rozhodl o novém řediteli Památníku národního písemnictví / Muzea literatury. Od ledna 2024 ho povede současný náměstek generálního ředitele pro centrální sbírkotvornou a výstavní činnost Národního muzea profesor Michal Stehlík. Vystřídá dlouholetého ředitele Zdeňka Freislebena.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Co se děje
06.12.2023

ČR: Kapela MYDY přichází s novým singlem Red Flag Parade, s nímž postoupila do národního kola Eurovize a chce reprezentovat Českou republiku v Eurovision Song Contest 2024. MYDY v čele s divou Žofií Dařbujánovou jsou známí především svými výstředními outfity a celkově svou kreativní vizuální stránkou. Novinka Red Flag Parade vychází z osobních prožitků a vznikla na českém Songwriting campu. Už nyní je k poslechnutí na všech streamovacích platformách. O postup do mezinárodní hudební soutěže Eurovision Song Contest dohromady bojuje sedm tuzemských interpretů. Mezi finalisty jsou Aiko, Elly, Gianna Lei, Lenny, MYDY, Tom Sean a Tomas Robin.

Celá ČR
Hudba, Soutěže a festivaly, Menšiny a cizinci
Co se děje
07.12.2023