PLZEŇ: Plzeňské dvorky pořádá již podruhé Nadace 700 let města Plzně. V rámci akce bude otevřena necelá dvacítka dvorů a dvorků, některé z nich nejsou běžně přístupné, na jiných bude připraven speciální program. Trasu po plzeňských dvorcích je možné absolvovat i s průvodcem jako komentovanou prohlídku či zažít jako městskou hru.
Věděli jste například, že na jednom z plzeňských dvorků je zachovalá chlebová pec, že je v Plzni dvorek Kinetický nebo který z dvorků ukrývá studnu?
Vstupenky na komentované prohlídky v ceně 80,- Kč je možné zakoupit v Muzeu strašidel (nám. Republiky 33, hotel Central, 377 223 473, 602 245 537) denně od 10:00 do 18:00. Počet prohlídek jsme navýšili, takže se určitě dostane na všechny zájemce, ale pozor - RYCHLE MIZÍ. Informace postupně přidáváme na Facebook i na www.plzenskedvorky.cz Všechny dvorky také můžete projít individuálně bez průvodce.
Zažijte dvorky
Nejsou tradiční prohlídky nic pro vás? Dokážete vidět věci, které jiní nevidí? A osahat si věci, které vidět nelze? Neztratíte stopu? Zvládnete vytvořit kousek umění a rozlousknout tajemné šifry? Přijďte si zahrát naši městskou hru, která se bude konat v průběhu festivalu Plzeňské dvorky. Hra začíná tím, že si účastníci vyzvednou hrací kartu, se kterou poté obcházejí jednotlivé dvorky, na kterých je čekají rozmanité šifry, úlohy a aktivity. Hra nemá určený čas startu, hrací kartu si můžete vyzvednout v podstatě kdykoli v průběhu festivalu, počítejte však s tím, že hra vám může zabrat dvě hodiny, takže nemá cenu začít deset minut před šestou. Není potřeba mít žádné předchozí zkušenosti s podobnými hrami, hra je koncipována tak, aby ji mohl dokončit každý. Jediná pomůcka, která se vám bude hodit, je něco na psaní.
Kdo hru připravuje?
Ve spolupráci s nadací 700 let města Plzně připravují hru organizátoři, kteří v Plzni již několik let pořádají podzimní šifrovací hru PLŠI (http://www.plzenskasifrovacka.cz/). Někteří z nich se letos navíc podílejí na organizaci zážitkového kurzu NaHRAně (http://nahrane.velkyvuz.cz/). Na obě akce jste srdečně zváni. Máte-li ke hře nějaké další dotazy, zeptejte se nás!
Program v příloze a další informace ZDE
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.