pátek
27. prosince 2024
svátek slaví Žaneta
© Foto Dana Ehlová



Výtvarná skupina GAMA - pětatřicetiletá stálice na regionální umělecké scéně

Autor článku: 
Dana Ehlová

<p>DOBRUŠKA: Úctyhodných třicet pět let letos uplynulo od založení výtvarné skupiny Gama, kterou ředitel muzea v Dobrušce Jiří Mach nazval „stálicí na regionální umělecké scéně“. Členové a jejich tvorba zrají prý jako víno, jen s tím rozdílem, že dobré víno při svém zrání leží, zatímco členové GAMY – Karel Martinec, Josef Benedikt, Jan Holec, Jan Martinec, Miroslav Malý a již nežijící František Černý – nikdy vleže nezaháleli.</p> <p>Nejlepší charakteristiku poskytla sama GAMA ve vydaném sborníku, kde o sobě prohlašuje: Časem se nepatrně změnilo složení skupiny, ale podstata – potěšit sebe i ostatní tvůrčím projevem své osobnosti, prožívat onu naléhavou touhu po tvoření společně, navzájem se inspirovat i respektovat, tato podstata zůstala a trvá dodnes. </p> <p>A protože půlkulaté výročí je důvodem k oslavě, rozhodli se členové pro společnou dvojvýstavu tvorby v lapidáriu městského úřadu a malém sále Společenského centra Kino 70 v Dobrušce, kterou mohou příznivci Gamy a výtvarného umění obecně navštívit po celé prázdniny. </p> <p>Během vernisáže se „gamáci“ rozpovídali o společných začátcích, názvu, dojmech, ale i minirozporu. Přestože každý člen odpověděl na jinou otázku, slova o přátelství a dojmech ze společných akcí se opakovala. </p> <p>Jak vzpomínáte na vznik skupiny?</p> <p>Josef Benedikt: Na vznik skupiny vzpomínám jako na výsledek velkého přátelství. My jsme se scházeli už několik let předtím, ale možná jsme ještě cítili, že by to „něco“ chtělo. Pořádali jsme výlety – Loučení s létem, Vítání jara atd. – a při jednom takovém výletu v roce 1979 jsme dorazili do hospody na Lomech a shodli se, že už dlouho cítíme jakési souznění, a že tedy založíme skupinu. Tak jsme ji bez jakýchkoliv „ouřadů“ založili. Pak nám bylo trochu vyčítáno, že nemáme zřizovatele…<br />
Na výstavě je dokument z kroniky, na němž je ona historická cesta popsaná. Tehdy, to jsme byli ještě mladí, jsme ušli asi 25 km. Na přípitek ke vzniku Gamy jsme si dali dvě piva a rum v hospodě u Michlů.</p> <p>Proč skupina dostala název GAMA?</p> <p>Karel Martinec: GAMA se jmenujeme proto, že jsme grafici a malíři amatéři. To znamená, že jsme každý měli svoje povolání a výtvarnou činnost děláme jako koníčka. Na názvu Gama jsme se při ustavování naší skupiny před 35 lety všichni shodli. </p> <p>Co vám z 35 společných let utkvělo nejvíce v paměti?</p> <p>Jan Martinec: Každý rok vítáme jaro a loučíme se s létem, to je vždycky nejhezčí, protože chodíme na výlety přírodou Orlických hor. V přípravě a variantách cesty se střídáme, vždy je připraveno i překvapení – během cesty se i sportovalo, nebo byla nějaká soutěž.</p> <p>Dorazila někdy mezi členy ponorková nemoc?</p> <p>Miroslav Malý: Ponorková nemoc jako taková ne. Možná byl chvíli takový minirozpor, ale ten trval velmi krátce. Vše jsme srovnali buď dobrým pitím, nebo každý člen udělal něco pěkného, co jsme si pak vyměnili. Tím jsme se vždy vyhecovali a dali se znovu dohromady.</p> <p>Proč jste se rozhodli uspořádat dvojvýstavu k půlkulatému výročí skupiny právě v Dobrušce?</p> <p>Jan Holec: Dobruška je město, které je kulturně na výši a má k dispozici výstavní prostory, což v okolních městech pro amatérské výtvarníky moc není. Uspořádat takovou výstavu je pro nás radost a ještě větší radost je, když vidíme, že lidem naše tvorba něco říká. To je moc fajn.</p>

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.

Celá ČR, zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Články a komentáře
25.12.2024

ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.

Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.

Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!

Vaše redakce

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
EDITORIAL
22.12.2024

ČESKÉ BUDĚJOVICE: V prosinci před šestadvaceti lety byla v centru Českých Budějovic v blízkosti dominanty města Černé věže s napětím a očekáváním otevřena nová umělecká Galerie Hrozen. Jejím zakladatelem a majitelem, duší celého podniku, byl grafik a ilustrátor Václav Johanus (1947-2024). Jeho životní cesta se bohužel náhle v únoru t.r. uzavřela. Působnost galerie byla v průběhu roku ukončena a Galerie Hrozen tak po čtvrtstoletí intenzivní činnosti završila svoji bohatou historii.

Celá ČR, Jihočeský kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Ostatní, Památky
Co se děje
27.12.2024

ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.

Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
21.12.2024