PRAHA: Fakulta umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem uvede 14. listopadu od 18.00 v holešovické H40 Gallery výstavu s názvem Win-Win. Své práce zde představí pedagožky a pedagogové, studenti i studentky nebo čerství absolventi a absolventky z celkem osmi ateliérů zaměřených na volné umění. Výstava zdůrazňuje obousměrný umělecký dialog vycházející ze vzájemné souhry mezi oběma stranami – etablovanými a začínajícími umělci a umělkyněmi. Výstavu bude možné navštívit od 15. 11. do 15. 12., nabídne i doprovodný program v podobě večeru s ateliéry, komentovaných prohlídek s kurátory a vystavujícími, a lektorských programů pro děti.
Výstava Win-Win, zaměřená na uměleckou souhru a spolupráci, představí osm ateliérů Fakulty umění a designu zaměřených na volné umění. Vystavující: Anna Beglyakova (Voločanská), Vojtěch Groot, Radek Jandera, Lukáš Jasanský, Václav Kopecký, Pavel Kopřiva, Jiří Kovanda, Jan Krtička, Martin Krupa, Františka Malasková, Lukáš Marek, Kristýna Marková, Silvie Milková, Pavel Mrkus, Lenka Tam Nguyen, Lucie Oplíštilová, Jiří Pitrmuc, Johana Pošová, Jan Prošek, Adéla Rálišová, Michaela Thelenová, Jiří Thýn, Filip Trubač, Sofia Sováková, Robert Vlasák a Lev Zlokazov.
Hlavním cílem výstavy je ukázat princip vzájemné souhry mezi oběma stranami a zdůraznit obousměrné předávání inspirace mezi etablovanými umělci a umělkyněmi a začínajícími autory i autorkami. Téma win-win zároveň odkazuje na širší významový kontext hry, která v současnosti prochází proměnou. Antropologický základ hry vychází ze zkušenosti s uměním jako specifickým komunikačním a inspiračním procesem, do kterého se zapojují jak tvůrci a tvůrkyně, tak i diváctvo. Kurátory výstavy jsou letošní absolventi oboru Kurátorských studií Jan Kieweg a Karolína Lapešová. Autory kurátorského konceptu jsou Jiří Thýn a Anna Vartecká.
Doprovodné programy jsou významnou součástí výstavy pro zájemce o studium, dětské a školní skupiny i veřejnost. V rámci akce – večera s ateliéry se představí současní pedagogové a pedagožky a promluví o své umělecké tvorbě, která vzniká během studia. Dále se uskuteční lektorské programy pro děti a školní skupiny a komentované prohlídky pro veřejnost s vystavujícími a kurátory výstavy.
Fakulta umění a designu Univerzity Jana Evangelista Purkyně v Ústí nad Labem je instituce zaměřená na výuku umění a designu s respektem k tradičnímu řemeslu, dějinám umění, filozofii a vědě. Výuka propojuje současná ateliérová studia s teoretickými obory, s výstavními, prezentačními a publikačními aktivitami, a vytváří tak komplexní kreativní prostředí plné tvůrčí umělecké a badatelské činnosti.
Zahájení výstavy Win-Win zaměřené na prezentaci tvorby umělců a umělkyň z Fakulty umění a designu UJEP proběhne 14. listopadu od 18h v holešovické H40 Gallery za přítomnosti významných současných umělců a umělkyň. Výstavu na téma souhry a spolupráce bude možné navštívit od 15. 11. do 15. 12. 2024 v H40 Gallery | Holešovická tržnice, Hala 40, Bubenské nábřeží 306/13, Praha 7. Výstava vzniká ve spolupráci s H40 a Chemistry Gallery. Vstupné dobrovolné.
Vernisáž: čtvrtek 14. listopad 2024 | 18 hodin
Výstava: 15. 11 – 15. 12. 2024
H40 Gallery / The Chemistry Gallery
Holešovická tržnice, Hala 40
Bubenské nábřeží 306/13, Praha 7
Těšíme se na vás!
Kurátoři MgA. Jan Kieweg a MgA. Karolína Lapešová
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.