pondělí
21. října 2024
svátek slaví Brigita
Ferdinand Lepie: Na Kampě
© Archiv pořadatele



Výstava umění 19. století z podzimní aukční kolekce

PRAHA: Vybraná díla z podzimní aukce Galerie KODL budou během léta představena v několika tematických cyklech. Přehlídku zahájí expozice vybraných děl 19. století, která proběhne od 2. do 25. června.

Autor článku: 
Terezie Kaslová

Kolekce starého umění přesahující hranice „dlouhého 19. století“ i tentokrát zaujímá významné místo v rámci současné aukční sbírky. Přibližně 60 obrazů předních českých autorů doplňují tradičně malíři zahraniční, tentokrát tři francouzští a jeden nizozemský anonymní mistr. Tvoří se tak zajímavá časová osa táhnoucí se od počátku 17. století až do dvacátých let 20. století. Expozice výběru prací z 19. století představí přibližně 25 obrazů ve čtyřech soudržných ideových celcích.

Prvním oddílem je figurální malba. Té vévodí práce Václava Brožíka. Jeho dlouho nezvěstná malba „Poprsí šlechtice“, pochází ze slavné sbírky Jindřicha Waldese a později Národní galerie v Praze. Od téhož autora bude k vidění i známá kompozice s „Motivem z Roztok“ (vyvolávací cena: 1 600 000 Kč, odhadní cena: 2 000 000 – 3 000 000 Kč). Práci Gabriela Cornelia von Maxe zastupuje plátno „U hadačky“, jež spadá do specifického okruhu autorových děl zabývajících se okultismem, mysticismem, spiritismem, telekinetikou. Nezanedbatelný prostor dostali i figuralisté akademického výrazu. Práce symbolisty Maxmiliána Pirnera je zastoupena mnohokrát publikovanou podobiznou „Černé Káči“ - asi nejslavnější modelky pražské akademie. Dominantní postavou je Josef Mánes, jehož „Podobizna paní Kleblatové“ je na trhu s uměním výjimečnou událostí, která navíc rozšiřuje autorovo výtvarné portfolio o dosud neznámý kus. Dále sem patří práce Jaroslava Panušky „Upír“, která náleží k nejznámější vrstvě autorovy tvorby z přelomu 19. a 20. století. Dílo uzavírající tuto sekci je nově objevená olejová „Studie k obrazu Žlutý slunečník“ (Léto) Maxe Švabinského.

Druhý oddíl je tvořen fenoménem tzv. Haushoferovy školy. Představuje se zralé dílo Adolfa Chwaly „Ruiny hradu Haselburgu v Tyrolsku“. Dále charakteristický lesní interiér s názvem „Starý dub“ a uhel „Odpoledne v lese“ od Julia Mařáka, či dvě teprve nedávno objevená plátna od Jana Václava Kautského Holandská krajina“ aOdpočinek v podzámčí“. Na toto místo je volně přiřazen i Ferdinand Lepié a jeho pohled ze sousedství Karlova mostu „Na Kampě“. V jeho společnosti je prezentováno rukopisně charakteristické, ale tematicky výjimečné plátno Jakuba Schikanedera s názvem „Tramvaj v pražské ulici“ (vyvolávací cena: 3 800 000 Kč; odhadní cena: 5 000 000 – 8 000 000 Kč).

Jako solitér celé kolekce je zde zastoupený neznámý autor z přelomu 16. a 17. století spadajícího do okruhu nizozemského umělce Lucase van Valckenborcha. Jeho protějškové obrazy nesoucí název „Krajina se zraněným venkovanem/Krajina s přívozem a dřevaři“ odkazují přímo k nizozemské krajinářské tradici Pietera Bruegela či Hanse Bola.

Třetí oddíl zahrnuje díla předních krajinářů z přelomu 19. a 20. století vycházejících z principů načerpaných nejen v ateliéru Julia Mařáka. Na prvním místě připomeňme olej Antonína Slavíčka s názvem „Jaro“ (vyvolávací cena: 2 800 000 Kč; odhadní cena: 3 500 000 – 4 500 000 Kč), jenž je mimořádně cenným objevem odkazujícím na jeho raný realistický přístup. Následován je vzácně se objevující prací Otakara Lebedy „Kvetoucí olše“, v níž je zřetelná návaznost na tvorbu Julia Mařáka. Některá společná východiska lze sledovat i v díle Jindřicha Pruchy, jenž aktivně působil při zrodu moderního českého umění. Jeho obraz „Dvorce“ (vyvolávací cena: 1 300 000 Kč; odhadní cena: 2 000 000 – 3 000 000 Kč) směřuje svými kořeny ještě k odkazu Antonína Slavíčka.

Čtvrtým oddílem je kolekce obrazů českých i význačných zahraničních malířů, kteří, každý osobitě, zpracovali odkaz plenérové školy ve francouzském Barbizonu. Přítomná je členka slavné malířské rodiny Charlota Piepenhagen-Mohr a její „Mokřiny po bouři“, dále „Údolí při soumraku“ Antonína Chittussiho, či málo vídané dílo s názvem „Krajina z Roztok“ od Marie Louisy Kirschnerové. Ze zahraničních autorů se prezentují díla jednoho ze zakládajících členů impresionistické generace Fredericka Bazilla. Jeho „Údolí ve fontainebleauském lese“ (vyvolávací cena: 2 600 000 Kč; odhadní cena: 3 000 000 – 4 0000 000 Kč) je na českém uměleckém trhu zcela unikátní a pochází z palety umělce, jenž se dnes těší světovému renomé. Skvělý protějšek mu tvoří „Řeka Touques u Saint-Arnoult“, jednoho z prvních francouzských plenéristů a impresionistů Eugena Boudina.

Kvalita představovaných prací rozčleněná do výše uvedených přehledných oddílů, poskytuje ucelenou představu o směrech, tendencích, stylech a překvapivých spojitostech umění 19. století, a to nejen v rámci Čech, ale i v širším evropském kontextu.

 

Mimořádná otevírací doba:

Út – Čt 10:00–18:00 hod.

Mohlo by vás také zajímat...

OSTRAVA: Zasedání nejvyššího orgánu Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. – Sněmu AMG – se uskutečnilo ve dnech 15.16. října 2024Konferenčním centru Národního zemědělského muzea Ostrava. Cílem tohoto významného setkání členů Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s., byla příprava koncepcí a strategií na léta 2025–2027 volba nového vedení  Exekutivy AMG a Revizní komise AMG.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
21.10.2024

PRAHA: Nebylo jim ještě ani třicet let a začali společně ve svém volném čase provozovat klub, sklepní prostor v pražské Soukenické ulici, který si za předchozích majitelů získal pověst místa alternativní, „undergroundové“ kultury, ojedinělého útočiště nekomerčních kulturních aktivit. S Oskarem Hulcem a Milanem Dederou se setkáváme u příležitosti výročí deseti let od založení Spolku pro oživení Paměti právě po noci, kdy opět sklepní prostory komorního klubu zatopila do pěti čísel voda. Ano, není to poprvé, co se podnik potápěl a opět vynořil nad hladinu. Jak se plave v rozbouřených vodách menšinové kultury současným provozovatelům?

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění
Články a komentáře
16.10.2024

JIHOČESKÝ KRAJ: Jihočeská centrála cestovního ruchu, Alšova jihočeská galerie, Biskupství českobudějovické a Regionální rozvojová agentura jižních Čech – RERA a.s. na zahajovací tiskové konferenci představily ve spolupráci s rakouskými partnery přeshraniční projekt s názvem „Gotická stezka Mühlviertel – jižní Čechy (AT-CZ)“ zkráceně „Gotická stezka“. Rakouským projektovým partnerem je Tourismusverband Mühlviertler Alm Freistadt. Zahajovací konference proběhla dne 10. 10. 2024 v budově Biskupství českobudějovického.

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
15.10.2024

ČR: Optikou proslulých kameramanů nahlíží na vývoj českého filmu dokumentární cyklus České televize Vidět filmem. V Tvůrčí producentské skupině Dušana Mulíčka z brněnského studia České televize natáčel režisér Petr Smělík. Šest dílů vysílá od 8. října program ČT art vždy v úterý ve 21:10.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
15.10.2024