pátek
19. dubna 2024
svátek slaví Rostislav
Banner k výstavě
© Zdroj: Muzeum východních Čech v Hradci KrálovéVýstava Taj jemnosti aneb Návraty domů představí souborné dílo světoznámé grafičky Míly Fürstové

HRADEC KRÁLOVÉ: VýstavaTaj jemnosti aneb Návraty domů v Muzeu východních Čech v Hradci Králové nabídne souborné dílo světově uznávané grafičky a výtvarnice Míly Fürstové. Po 25 letech se tak její tvorba objeví ve městě, kde renomovaná autorka, aktuálně žijící a tvořící ve Velké Británii, strávila své dětství. Vernisáž výstavy se uskuteční 4. dubna 2024 od 16 hodin v Bio Central s mimořádnou projekcí dokumentárního filmu Křídla pro Coldplay a od 18:30 hodin v Muzeu východních Čech.

od 05.04.2024 do 27.10.2024
Autor článku: 
Lucie Peterková/ika

Výstava si klade za cíl seznámit návštěvníka s osobností Míly Fürstové, s její životní cestou, která je neodmyslitelně spjatá s její prací, a tím představit její tvorbu v co nejucelenější formě. Zastoupena budou díla z dob, kdy studovala v Londýně nebo učila na prestižní škole v Cheltenhamu.

Ve výstavě také nahlédnete do zákulisí spolupráce s kapelou Coldplay, pro kterou Míla Fürstová vytvořila vizuál desky Ghost Stories. K vidění bude i několik originálních děl vytvořených pro knihy Babička, Kytice a Máj, jež vydalo nakladatelství Odeon. Pro výstavu je také zapůjčen originál, z něhož vzešlo 12 metrové dílo Mother's Love připomínající někdejší Porodnici Královny Charlotty (Queen Charlotte’s Maternity Hospital), které se v roce 2023 stalo permanentní částí architektury centrálního Londýna na fasádě hotelu Premier Inn od Sheppard Robson Architects. A vůbec poprvé budou vystaveny některé kovové matrice či skicáky z autorčiných studentských let.

Každý umělec reflektuje ve své tvorbě niterné prožitky, dění ve společnosti nebo ve světě. Nejinak je tomu i u Míly Fürstové, která velmi často používá jednotlivé skutečné prvky, které různě skládá do větších celků. Drobnými motivy tak vytváří monumentální díla pro grafiku spíše netypická. Pro svou tvorbu autorka čerpá ze svého života, dětství, mateřství a přírody, proto jsou její práce velmi poetické a osobní. Podle kurátorky výstavy Markéty Pražákové tato výstava poskytne jedinečnou možnost pozorovat vývoj autorčiny tvorby: „Míla si ráda hraje s barevnými variacemi obrazů, jimiž stupňuje nebo zvýrazňuje daný motiv. Také své grafiky často prořezává, čímž vytváří větší hloubku obrazu. Kombinuje techniky, vytváří koláže. Rozhodně je zajímavé sledovat její experimentování s novými technikami jako je tisk na sklo či plexisklo, který dílům propůjčuje až éterický nádech zobrazované skutečnosti.“ 

Téměř dva roky připravovaná výstava je koncipována jako prodejní. Část děl prezentovaných v Hradci Králové tedy bude po skončení výstavy milovníkům umění i něžného světa Míly Fürstové dostupná. Zároveň bude k výstavě vydán katalog představující více než 100 děl Míly Fürstové. Publikace vyjde dvojjazyčně (CZ/EN), bude tedy cenným materiálem i pro zahraniční čtenáře z řad odborné i laické veřejnosti.

Míla Fürstová vnímá výstavu jako upřímnou poklonou svému městu, láskyplnou poklonou rodičům, kteří ji v Hradci Králové vychovali a podpořili sen stát se umělkyní: „Svou duši vnímám jako něco, co má své těžiště. Je to prostor definovaný mou vlastí, v jehož středu je mé město Hradec Králové. To, že jsem vyrůstala v hrdém sídle českých královen, které skrze svou výjimečnou architekturu drží hlavu vzhůru a dává s poetickou noblesou na obdiv krásu, zručnost a dovednost všech, kteří ho po staletí s láskou stavěli, mě hluboce ovlivnilo jako člověka i jako umělce. I proto je pro mne výstava "Taj jemnosti" doposud tou nejdůležitější a je opravdovým návratem domů“, vyznává se Míla Fürstová. „Doufám tedy, že se nám po dvou letech příprav podaří představit dílo, které vzniklo za posledních 25 let ve Velké Británii v podobě, jaká nikdy předtím nebyla veřejně dostupná a nevím, zda ještě někdy bude. Celý projekt je pro mne o to silnější, že během příprav výstavy zemřel můj milovaný táta, který byl nesmírně hrdý Hradečák. Chci proto z celého srdce a celou svou bytostí udělat něco pro něj..., udělat něco pro Hradec.“

 

Míla Fürstová (*1975) je česká grafička a výtvarnice. Narodila se v Pelhřimově, své dětství však strávila v Hradci Králové. Nyní dlouhodobě žije a pracuje ve Velké Británii. Vystudovala výtvarné umění, anglický jazyk a psychologii na pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zároveň získala bakalářský titul v oboru výtvarná grafika na University of Gloucestershire, na což navázala magisterským studiem na Royal College of Art v Londýně. V Británii vyučovala na několika uměleckých školách.

V letech 2002 až 2010 působila jako hostující umělkyně na Cheltenham Ladies‘ College, kde vedla ateliér leptu.

V roce 2009 se stala nejmladší členkou Královské akademie západní Anglie v Bristolu.

V roce 2014 vytvořila přebal hudebního alba Ghost Stories pro anglickou skupinu Coldplay, díky kterému získala její práce větší pozornost sběratelů umění a dostala se do popředí zájmu široké veřejnosti. Spolupracovala také s Miroslavem Žbirkou či kapelou Vesna.

Za svou práci sklidila řadu prestižních ocenění. V posledních letech vytvořila v nakladatelství Odeon ilustrace pro Erbenovu Kytici a Babičku Boženy Němcové, úplnou novinkou je nedávno vydaný Máj Karla Hynka Máchy. Mílina díla jsou také zastoupena v mnoha veřejných i soukromých sbírkách, včetně sbírky královny Alžběty II. 

 

Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 4. 4. 2024 a součástí bude promítání dokumentárního filmu Křídla pro Coldplay

Vernisáž výstavy bude netypicky zahájena promítáním dokumentárního filmu režiséra Petera Hirjaka Křídla pro Coldplay, který popisuje dvouletou spolupráci skvělé umělkyně s legendární kapelou na vizuálním pojetí desky Ghost Stories. Podle režiséra snímku je Mílina cesta obrazem odvahy, pracovitosti a houževnatosti talentované ženy, která šla odhodlaně a cílevědomě za svým snem: „Holka z malé vesničky na Vysočině dala dnes již ikonická Křídla světoznámé kapele, a ta zase dala křídla Míle. Její tvorbu totiž objevili desítky milionů lidí nejrůznějších kultur po celém světě, nejen díky obalu desky. Coldplay k vizualizacím svých koncertů na největších stadionech od Tokia po Buenos Aires, doslova po celé planetě, používají Mílina jemná nádherná grafická díla.“

Po promítání filmu se účastníci i s výtvarnicí průvodem přesunou do Historické budovy Muzea východních Čech v Hradci Králové, kde bude výstava oficiálně zahájena. Součástí cesty budou performance mladých umělců ze ZUŠ Střezina a ZUŠ Habrmanova, kteří se nechali inspirovat tvorbou Míly Fürstové, říká náměstek ředitele pro výstavní činnost a provoz Muzea východních Čech v Hradci Králové Stanislav Hrbatý: „Pro promítání 80 minutového dokumentu jsme zvolili Bio Central, protože chceme návštěvníkům dopřát divácký komfort. Snímek má ohromnou atmosféru a tu bychom v divácích rádi udrželi i cestou z kina do muzea. Oslovili jsme proto mladé hudebníky, výtvarníky, divadelníky a tanečnice, kteří se nechali inspirovat tvorbou Míly Fürstové a jejich performance potkáme na několika místech zhruba sedmisetmetrové cesty.“

Díky spolupráci se společností Petrof a zápůjčce z jejich muzea bude součástí vernisáže také pianino pocházející ze stejné dílny jako nástroj vyrobený pro legendární Titanic. Originál sice od tragické události 15. dubna 1912 dodnes leží na dně Atlantiku, totožný model ale rozezní jeden z vestibulů Kotěrovy budovy.

Promítání v kině Bio Central začne v 16 hodin a vernisáž v Muzeu východních Čech v Hradci Králové bude zahájena v 18:30 hodin v Přednáškovém sále muzea.

Rezervace míst na filmovou projekci si zájemci mohou zajistit vyzvednutím volné vstupenky v recepci Muzea východních Čech v Hradci Králové od 20. března 2024 do vyčerpání kapacity míst v sále.

Výstava potrvá do 27. října 2024.

http://www.muzeumhk.cz

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024

DOMAŽLICE, LITOMYŠL: Ústředním místem oslav dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany bude letos Festival Smetanova Litomyšl, který se uskuteční v termínu od 8. 6. do 7. 7. V hlavním programu tohoto významného hudebního svátku vystoupí pouze jeden jediný amatérský soubor. Jmenuje se Čerchovan a jedná se o pěvecký sbor působící v Domažlicích nepřetržitě od svého založení v roce 1901. V současné době ho tvoří přibližně 45 amatérských zpěváků a od roku 1997 stojí v jeho čele sbormistr MgA. Marek Vorlíček. Právě jeho jsme při příležitosti mimořádného festivalového vystoupení požádali o rozhovor.

Pardubický kraj, Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Lidová kultura, Památky, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
17.04.2024