JAROMĚŘ: Ve čtvrtek 20. dubna od 17:30 h se uskuteční moderovaná beseda při příležitosti otevření dlouhodobé výstavy profesora Vladimíra Preclíka s názvem Nekousavě kousati. Výstava bude volně přístupná již od 16:30 h. Pozvání na besedu přijal J. Em. Dominik kardinál Duka OP, přítel Vladimíra Preclíka, a akademický sochař Jiří Marek, který patří k jeho nejvýznamnějším žákům. Besedu bude moderovat paní Lenka (Jaklová) Krejzová, autorka knižního rozhovoru s Vladimírem Preclíkem Sochařům se netleská (2006). Výstava je sestavena z uměleckých děl, které Vladimír Preclík daroval Královéhradeckému kraji. Tato výstava byla dlouhodobě vystavena v Galerii moderního umění v Hradci Králové. Věříme, že její dočasné zpřístupnění v nově zrekonstruovaném Wenkeově domě umožní její prohlédnutí dalším návštěvníkům.
Vladimír Preclík (nar. 1929) prožil své dětství v Josefově. Po vyučení se v Hradci Králové a absolvování Vyšší průmyslové školy kamenicko-sochařské v Hořicích v Podkrkonoší vystudoval sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové u profesora Josefa Wagnera, dalšího významného jaroměřského rodáka a umělce. Na veřejných prostranstvích Jaroměře je umístěno několik děl V. Preclíka: náhrobek jeho rodičů na jaroměřském hřbitově a plastika M. B. Brauna na náměstí Československé armády.
V roce 2003, tedy před dvaceti lety, se v Městském muzeu konala dosud poslední mistrova výstava Vladimír Preclík: Konečně doma – Sochy – Obrazy – Portréty. Nynější výstava a beseda je rovněž spojena s připomínkou 15 let (3. dubna 2008) od úmrtí tohoto významného umělce nedílně spjatého s naším regionem.
Beseda se tentokrát uskuteční v podkroví Wenkeova domu (Městského muzea).
Vstup je volný, těšíme se na Vaši návštěvu!
Rudolf Havelka, ředitel Městského muzea v Jaroměři
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.