středa
22. května 2024
svátek slaví Emil
Pozvánka na výstavu
© Archiv pořadateleVýstava Plicní sanatorium v Jablunkově

JABLUNKOV: Přijměte pozvání na vernisáž výstavy Plicní sanatorium v Jablunkově, která se uskuteční v úterý 23. dubna v 17:00 v Muzeu trojmezí v Jablunkově. Autorkou výstavy je historička Muzea Těšínska Mgr. Ilona Pavelková, Ph.D.

Výstava připomíná 100. výročí existence plicního sanatoria v Jablunkově. Jeho objekt je dnes jako významná funkcionalistická stavba státem chráněnou kulturní památkou. Současně se vznikem ústavu byl na přilehlých pozemcích zřízen park s arboretem, který byl v roce 1994 registrován jako „významný krajinný prvek – Jablunkovský park“. Od roku 2005 je součástí Unie botanických zahrad ČR.


 

23.04.2024
17:00
Autor článku: 
Lenka Bichlerová

Současně s výstavou o plicním sanatoriu bude prezentována fotografická výstava Bezobratlí v Karpatech, jejímiž autory jsou Mgr. Jiří Procházka, Ph.D., a Vlastimil Mihal.

Fotovýstava nabízí pohled zblízka na fascinující svět bezobratlých živočichů, především hmyzu, na nějž se oba autoři ve své tvorbě rádi zaměřují. Vyobrazeny jsou druhy, na které můžeme narazit během toulek po karpatských pohořích. Některé z nich jsou vázány na tlející dřevo a najdeme je pouze v těch nejzachovalejších pralesích. Jiné zase doprovází člověka a nalezneme je všude tam, kde se v krajině udrželo tradiční extenzivní hospodaření. Vyobrazeny jsou i běžné druhy v nevšedních situacích či drobné a nenápadné druhy, jejichž krása vynikne až při velmi detailním pohledu.

Mohlo by vás také zajímat...

RYMICE: Rekonstrukce konírny v areálu hospodářského dvora v Muzeu v přírodě Rymice je u konce. Sloužit bude jako sanační pracoviště a průchozí depozitář pro velké zemědělské stroje.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
21.05.2024

PRAHA: Ministr kultury Martin Baxa dne 16. května v Nostickém paláci předal Ceny Ministerstva kultury v oborech zájmových aktivit.

Na začátku slavnostního zahájení poděkoval všem oceněným za jejich dlouholetou neúnavnou práci na poli neprofesionálního umění a za jejich celoživotní přínos v daném oboru: „Bylo mi ctí dnes předat ceny Ministerstva kultury za neprofesionální umění, které má v České republice dlouholetou tradici a pro společnost zcela nezastupitelný význam. Všichni laureáti jsou mnohostranně talentovaní umělci a pedagogové, kteří svým dílem zanechávají hlubokou stopu ve společnosti i kultuře. Děkuji všem oceněným za jejich přínos v oblasti neprofesionálního umění, za jejich celoživotní uměleckou i pedagogickou práci a přeji jim do dalších let hodně zdraví, radosti a inspirace do další práce,“ řekl ministr Baxa.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Ostatní, Památky
Co se děje
17.05.2024

KUNŠTÁT: MĚSTO KUNŠTÁT a SPOLEK PŘÁTEL UMĚNÍ MĚSTA KUNŠTÁT vyhlašují 52. ročník Literární soutěže Františka Halase. Vřelý vztah básníka Františka Halase k mladším autorům je obecně známým faktem. Tuto část Halasova odkazu již více než pět desetiletí připomíná i literární soutěž nesoucí básníkovo jméno. Cílem této tradiční akce je podchytit mladé literární talenty, umožnit jejich vzájemnou konfrontaci a publikovat a propagovat kvalitní básnickou tvorbu. Uzávěrka zasílání příspěvků: 15. července 2024.


 
 
Celá ČR, Jihomoravský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
22.05.2024

PRAHA: Na tiskové konferenci dne 15. 5. 2024 novelu představil ministr kultury spolu s generálními řediteli České televize a Českého rozhlasu.

V loňském roce ministerstvo kultury připravilo tzv. malou novelu, která zapojuje Senát do volby rady České televize a Českého rozhlasu a přidává tak další pojistku proti ovládnutí těchto institucí. Nyní má finální podobu tzv. velká mediální novela, která zajistí stabilitu financování obou médií. Předcházela jí jednání nejen v rámci koalice, ale i s klíčovými subjekty českého mediálního trhu. Základní pilíře jsou stále stejné. Přibyla indexace poplatku v závislosti na inflaci, memoranda s veřejnoprávními médii a některé nové povinnosti pro veřejnoprávní média. Materiál nyní projedná vláda a účinnost zákona je naplánována k 1. 1. 2025.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
16.05.2024