pátek
1. listopadu 2024
svátek slaví Felix
Plakát
© Archiv pořadatele



Výstava Jiřího Votruby - Miláčkové

ZBIROH: Výstavní prostory Muzea J. V. Sládka a Městského muzea Zbiroh během července a srpna představí tvorbu Jiřího Votruby, jednoho z nejpozoruhodnějších českých výtvarníků. Umělce, jehož remix postupů, typických pro americké malířství po druhé světové válce, komiksu, různých typů grafického designu, okořeněný i vizuálními zkušenostmi z Japonska, si získal pozornost u nás i v zahraničí. Právě v zemi vycházejícího slunce jsou Votrubovy vtipné obrazy, kresby a plakáty velmi populární - Jiří Votruba zde už mnoho let vytváří vizuální podobu hned několika významným festivalům zaměřených na klasickou hudbu. V rámci pražského Národního divadla umělec spolupracuje s Dětskou operou Praha, pro kterou navrhuje originální výpravu.

od 01.07.2021 do 29.08.2021
Autor článku: 
Dagmar Viletová

Jiří Votruba výstavu ve zbirožském muzeu nazval Miláčkové to proto, že zde na výstavě představí poprvé serii obrazů, na kterých jsou zobrazeni hrdinové našich dětských let. Jsou to medvídkové, často poškození, dlouho používaní a nikdy nevyhození… 

V kontextu se současnou konzumní společností jde vlastně o ojedinělý jev. My totiž předměty spotřeby zakoupíme, použijeme, bez milosti vyhodíme a zakoupíme nové a lepší… Ústřední “ postavou “ výstavy a “postavou z plakátu“, je kanafasový medvídek Ao autorovy vnučky Ley, kterého má navždy při sobě a který ho k této serii obrazů inspiroval… Výstava je doplněna výběrem několika portrétních obrazů a postav vyřezaných z polystyrénových desek ze série Globální portrét. Tyto portréty současných reálných postav reflektují s ironií náš současný život a nutí k zamyšlení nad významem Miláčků…

Jiří Votruba, přední český malíř, grafik, ilustrátor, umělec s charakteristickým rukopisem, se narodil 8.12.1946 v Praze a je absolventem Fakulty stavební ČVUT v Praze. Ve své tvorbě se zaměřuje na malbu, ilustrace, grafiku i design. Vystavoval na bezmála šedesáti samostatných výstavách po celém světě. Maluje v tematických cyklech (květiny, uživatelské manuály, bazény, boty…), v poslední době je fascinován hromadnou spotřebou a její svůdností. Veřejnosti je nejvíce znám svými ilustracemi. Jsou spojeny zejména s literaturou pro děti, asi největší úspěch zaznamenala kniha seznamující děti se světem opery. Grafický design Jiřího Votruby je snadno rozpoznatelný na první pohled. Ve světě je známá jeho tvorba věnovaná kulturní a historické Praze a velkou odezvu má rovněž jeho grafický design v oblasti vážné hudby v Japonsku. Více informací: www.votruba.cz

Výstava byla slavnostně zahájena 1. července a potrvá do 29. srpna 2021.

Mohlo by vás také zajímat...

OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
30.10.2024

ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
30.10.2024

ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
30.10.2024

ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
31.10.2024