JESENÍK: Priessnitzovy léčebné lázně v Jeseníku jsou pro mnohé potřebnou a pravidelnou zastávkou při léčbě jejich zdravotních problémů. Výjimkou však není, že se tyto horské lázně stanou pro některé doslova srdeční záležitostí. Osudem se staly také pro Aloise Kubíka, lékaře, který v nich strávil šedesát let své profesní kariéry. Jeho vzpomínky nejen na tato léta právě vycházejí knižně.
Lázně Jeseník včera a dnes, tak zní titul nové knihy, kterou vydala ve spolupráci s MUDr. Aloisem Kubíkem a jeho rodinou Společnost Vincenze Priessnitze. „Lázně prošly v poválečné době mnoha změnami a modernizacemi. Dle mého soudu snad ani neexistuje osoba kompetentnější, která by k tomuto tématu mohla říci více,“ komentuje vydání knihy MUDr. Jaroslav Novotný, současný primář lázní a zároveň předseda vydávající společnosti. Autor knihy Alois Kubík, emeritní primář lázní, totiž v lázních strávil neuvěřitelných šedesát let praxe. Sám však podotýká: „Do jesenických lázní jsem nastoupil přesně 1. října 1952. Byla to z nouze ctnost. Původně jsem měl nastoupit do Teplic nad Bečvou, ale v Jeseníku nutně potřebovali lékaře a já musel tam. Abych upřímně přiznal, z počátku jsem byl nešťastný. Nakonec mi ale, světe div se, Gräfenberk přirostl k srdci.“
V knize doplněné barevnými přílohami autor vzpomíná postupnou modernizaci léčebného zařízení, vývoj léčby i osobnosti, které se podílely na chodu instituce. Nezapomíná ani na své pacienty, významné osobnosti, které se v Jeseníku léčily, či bohatý kulturní život. A to vše s pokorou a úctou sobě vlastní.
Publikaci Lázně Jeseník včera a dnes Alois Kubík společně se svou rodinou, zástupci Společnosti Vincenze Priessnitze, Priessnitzových léčebných lázní a.s. a města Jeseník pokřtil na 22. reprezentačním plese Priessnitzových léčebných lázní a Města Jeseníku v sobotu 27. února 2015.
Kniha bude v prodeji na recepci Sanatoria Priessnitz a v Lázeňském Informačním Centru od poloviny března.
V loňském roce Alois Kubík, rovněž ve spolupráci se Společností Vincenze Priessnitze, vydal překlad Priessnitzova životopisu od jeho blízkého přítele E. M. Selingera. Je spoluautorem knihy Vincenz Priessnitz. Světový přírodní léčitel. (Veduta 2006). Ve svých jednadevadesáti letech se stále věnuje překladům německých textů teologické povahy a životopisů Vincenze Priessnitze do češtiny.
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.