pátek
25. června 2021
svátek slaví Ivan

Výběr novinek ze serveru Místní kultura za poslední týden 01.07.2020

Datum rozeslání: 25.06.2021

Vydáno: 23.06.2021
Rubrika: Články a komentáře

KLADSKO: Kladské pomezí – tak se nazývá kraj mezi Krkonošemi a Orlickými horami, obklopený z části skalami i lesy, kraj, ve kterém žilo a jistě i žije spousta zajímavých osobností – bratři Čapkové, Božena Němcová, Alois Jirásek, Josef Škvorecký, Egon Hostovský a další. Místní spisovalé ke své tvorbě často hledali předlohu mezi lidmi z okolních městeček, vesnic i samot. Proto se Kladské pomezí nazývá i „krajinou příběhů“. O slávu a dobrou pověst Kladského pomezí se stará už od roku 1997 také stejnojmenná společnost. Její provoz zajišťují dvě skvělé ženy – Markéta Venclová a Lenka Lembejová. Jaký je jejich vztah k tomuto kraji, co dělají, aby se o Pomezí vědělo a bylo vyhledávaným místem výletů a dovolených? A jak to vše zvládají?

Vydáno: 22.06.2021
Rubrika: Nepřehlédněte

CHRUDIM: Loutková představení pro dětské i dospělé diváky, semináře, dílny pro veřejnost, příměstský loutkářský tábor, výstavy i koncerty nabízí letošní jubilejní festival Loutkářská Chrudim. Jeho 70. ročník začíná ve středu 30. června a končí v úterý 6. července. Kromě inscenací hlavního programu mohou návštěvníci zhlédnout další představení v bohatém Open programu festivalu. V jeho rámci bude možné sledovat současnou podobu loutkového divadla a možnosti tohoto divadelního druhu, který je jednou z alternativ současného moderního umění a letos oslaví pětileté výročí zapsání na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.  

 

Vydáno: 24.06.2021
Rubrika: Co se děje

ČR: Český rozhlas loni zaujala kniha Egon: Děsná psina Petry Baďurové, kterou vydalo koncem roku 2019 pražské nakladatelství Titanic a během první vlny epidemie koronaviru z ní na ČRo Dvojka předčítal jednadvacet vybraných kapitol Igor Bareš. Role psího seniora Egona, který vypráví svérázným psím jazykem historky o své nesnesitelné paničce a shovívavém páníčkovi, se ujal bravurně. Rozhlasová četba měla u posluchačů velký úspěch a mnoho ohlasů, a Radioservis ji tedy nyní v červnu vydal jako audioknihu. Můžete si ji pořídit na CDmp3 nebo je ke stažení ve formátu mp3 v e-shopu www.radioteka.cz.

Vydáno: 23.06.2021
Rubrika: Co se děje

TEPLICE: Muzejní publikací roku 2020 se v Národní soutěži Gloria Musaealis stala kniha UMĚNÍ V NOUZI?!, kterou vydalo Regionální muzeum v Teplicích. Cenu ve čtvrtek 17. června 2021 v Obecním domě v Praze za přítomnosti ministra kultury Lubomíra Zaorálka převzala autorka a editorka publikace Bohuslava Chleborádová. Poděkovala spoluautorům, grafikovi Janu Havlovi a dalším kolegům, jež se na vydání publikace podíleli. Samozřejmě také Ministerstvu kultury ČR a Česko-německému fondu budoucnosti, kteří vydání knihy finančně podpořili.

Vydáno: 21.06.2021
Rubrika: Co se děje

FRANCIE-ČR: Celovečerní animovaný film Přes hranici, na jehož vzniku mají významný podíl i čeští tvůrci, se utkal v klání hlavní soutěže filmového festivalu ve francouzském Annecy, největším festivalu animované tvorby na světě. Ve světové premiéře se snímek divákům představil již 16. června a během slavnostního vyhlášení si režisérka Florence Miailhe odnesla cenu poroty.

Vydáno: 21.06.2021
Rubrika: Co se děje

ČR: Jeho humor byl poeticky absurdní, stejně jako nadčasový, a i přes zdánlivý (občasný) naivismus ostře chytrý. A stále je. Jen on sám už tu fyzicky není – Jan Vodňanský, muž mnoha talentů a podmanivého intelektu i charismatu 10. března odešel a už se nevrátí. I tak ale můžeme jeho nedožité osmdesátiny, jež připadají na 19. června, oslavit s ním. Skvělým prostředníkem je k tomu nové album Jubileum, které je výběrem z Vodňanského společných představení s Haňou Navarovou uváděných v Činoherním klubu v novém tisíciletí.

Tento věstník dostáváte, protože jste se přihlásili k jeho odběru na stránkách časopisu Místní kultura. Pokud si přejete odběr zrušit, využijte odkaz uvedený níže. V tomto emailu naleznete pouze výběr článků, nikoliv jejich kompletní výčet.