pondělí
12. srpna 2024
svátek slaví Klára
© Obálka



Vlastivědný časopis TĚŠÍNSKO v novém

Autor článku: 
Iva Lupková

<p>MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ: Časopis Těšínsko vstoupil s 58. ročníkem do nové etapy své existence. Právě vyšlo první ze dvou letošních čísel.</p> <p>Došlo ke změně formátu a periodicity (původně byla vydávána čtyři čísla ročně), zásadním způsobem se rozšířil obsah na 128 stran, vítaným vylepšením je jistě barevný tisk. Za proměnou časopisu stálo mimo jiné opětovné zařazení mezi recenzovaná neimpaktovaná periodika schvalovaná odborným a poradním orgánem vlády ČR – Radou pro výzkum, vývoj a inovace, o kterém jsme vás informovali koncem loňského roku.</p> <p>„Obsah časopisu je rozčleněn do několika rubrik. Nejvýznamnější z nich tvoří články a studie. Čtenář zde nalezne celkem pět obsáhlých příspěvků renomovaných historiků,“ uvádí tajemník redakce časopisu Těšínsko PhDr. Radim Jež. </p> <p>První z nich z pera Davida Pindura je věnován nejstarším dějinám původního dřevěného farního kostela sv. Mikuláše v Šenově. V článku se podrobně dovíte o jeho výstavbě, vybavení i pozdějších fundátorech – Skrbenských z Hříště, kteří na jeho místě nechali v 60. letech 18. století postavit nový zděný kostel Prozřetelnosti Boží, označovaný za „barokní perlu Slezsku“. </p> <p>Studie Veroniky Chmelařové přibližuje barokní uměleckou výzdobu kláštera milosrdných bratří v Těšíně a jejich kostela Nanebevzetí Panny Marie. Zaniklý zámek hrabat Larisch-Mönnichů v karvinské části Solca, zdevastovaný důlní těžbou, v kontextu tvorby architekta Viktora Rumpelmayera popisuje Pavel Šopák. Dramatické poměry na radnici v ostravském Muglinově, zvláště pak boj o zavedení češtiny jako úředního jazyka na počátku 20. století, sleduje Dan Gawrecki. Pohnuté životní osudy knížete Aleksandra Ludwika Sułkowského (1893 – 1956), posledního držitele zámku v Bílsku (Bielsko-Biała), podrobně představuje Grzegorz Madej. </p> <p>V nově zavedené rubrice materiály jsou analyzovány instrukce z roku 1715 pro tzv. vybrance, kteří v minulosti zajišťovali bezpečnost zemské hranice Těšínského knížectví s Uhrami v okolí Jablunkovského průsmyku především coby stálá posádka na Velké šanci v Mostech u Jablunkova. Nechybí ani řada drobných příspěvků z regionu a recenze a zprávy o literatuře.</p> <p>Iva Lupková, PR a tiskový servis Muzea Těšínska<br />
737 327 965<br />
iva.lupkova@muzeumct.cz</p>

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Od července 2019 Náplavka na Radbuze představuje příjemné místo u vody přímo v centru města, kde je možné trávit (nejen) letní večery, projít se, posedět, zrelaxovat a užít si kulturu nebo se občerstvit v kavárně. Tento prostor poprvé oživil festival Náplavka k světu. stejnojmenného spolku v roce 2012. Spolek k světu. se vrací na místo činu a malé i velké návštěvníky láká na zajímavý kulturní program – hudbu, divadlo, tanec, párty s DJs, filmy i gastronomii. Akce se budou konat během srpna až do poloviny září. Spolek k světu. aktivit u řeky realizuje víc a sjednotí je pod společným názvem Plzeňské náplavky.

Plzeňský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
08.08.2024

ČR: Život v éteru je kniha o Radiu 1. Vyšla v srpnu 2023 a představuje počátky soukromého rozhlasového vysílání v Československu i současnost stanice, která je unikátem i ve světovém měřítku. Radiem 1 prošla řada kulturních osobností, ať jde o moderátory (Honza Dědek, Saša Michailidis) nebo o hudebníky a DJs. Úspěšná kniha oslaví 7. srpna rok od svého vydání. V současnosti je v knihkupectvích i obchodech s hudbou v prodeji její druhý dotisk.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
08.08.2024

TOKIO: Loutkové představení CASLAVSKA TOKYO 1964 se japonským divákům představilo během prvního srpnového víkendu. Inscenaci, která je fiktivním přímým přenosem z letních olympijských her v roce 1964, připravil režisér Jakub Vašíček se třemi herci Divadla ALFA, třemi herci Divadla PUK a hudebníkem Danielem Čámským. Česká premiéra pod názvem Čáslavská – Tokio – 1964 proběhne v září na Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň a v Divadle ALFA.

Celá ČR, Plzeňský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Ostatní
Co se děje
07.08.2024

PARDUBICE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024