čtvrtek
12. září 2024
svátek slaví Marie
Jeden z účastníků Sportiády
© Archiv pořadatele



Škola Svítání přes léto nespí. Děti se baví Sportiádou, tábory či družinou

PARDUBICE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Autor článku: 
Sylvie Adamcová

„Akce letní sportiády propojuje světy dětí se zdravotním postižením a jejich zdravých kamarádů. Učí se přijímat své rozdílné schopnosti a vzájemně se podporovat, protože vyhrát mohou pouze ti, kteří dovedou spolupracovat,“ komentuje ředitelka školy Miluše Horská. V červenci měly děti možnost chodit do družiny, která fungovala v podobě příměstského táboru s velkým množstvím aktivit – sázení květin, koupání v aquaparku, malování na obličej, návštěva kouzelníka, opékání buřtů apod. Během srpna čekají děti ještě dva týdenní tábory v Zderazi a Sedloňově. „Tábory mají u nás dlouholetou tradici a jezdí na ně osvědčená a správná parta lidí, která chce umožnit dětem spoustu zážitků a rodičům pár dní zaslouženého odpočinku,“ komentuje tábory učitelka Andrea Vakulenková, která má jeden z táborů na starost.

V pátek 2. 8. vypukla akce Sportovní park, která potrvá deset dnů. „Tušíme, že návštěvníků bude nespočet, a proto zároveň předpokládáme, že spousty z nich za sportem povede cesta do parku přes Automatické mlýny. Tam narazí na umělecké dílo v podobě papírové loďky. Jde nám o to, že loďku může rozhoupat opravdu kdokoliv a tím finančně pomoci budovat bezpečný přístav pro naše žáky,“ doplňuje ředitelka školy.

Pohyby loďky jsou navrženy tak, aby přinutily dárce se zamyslet nad světem kolem nás. Na podstavci loďky je umístěna dotyková obrazovka, kde návštěvníci najdou veškeré informace a návod k platbě. Na displeji stačí navolit částku v rozmezí 50 až 5 000 korun, přiložit platební kartu k terminálu a začne sluchový i vizuální zážitek. Příspěvkem nám každý pomáhá nezapomínat, že pro někoho se zkrátka život houpe jinak.

Dílo papírové loďky vytvořil světoznámý umělec David Černý, který zároveň stojí například za sochou „Věrka“, která je momentálně umístěna před Českým domem v Paříži v rámci Olympijských her. Socha loďky vznikla pod taktovkou a finančním zastřešením pardubické firmy JHV – ENGINEERING, s. r. o. Škola Svítání prošla před dvěma roky rekonstrukcí za 147 milionů korun. Nicméně získané dotace nepokryly veškeré náklady na rekonstrukci a vybavení školy, proto hledá další zdroje. „Byli jsme nuceni si vzít úvěr ve výši 40 milionů korun, abychom mohli projekt dokončit. Zbývá splatit posledních 30 milionů korun. Vyhlásili jsme i veřejnou sbírku, do které se může zapojit každý z nás. Když nás budou miliony, stačí přispět od koruny," uzavírá ředitelka školy.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: O výběru kandidáta na Oscara za Českou republiku v kategorii Nejlepší zahraniční film každoročně hlasují členové České filmové a televizní akademie (ČFTA), která stojí i za udílením cen Český lev. Do boje o prestižní cenu 97. ročníku americké Akademie filmového umění a věd akademici vybrali film Vlny scenáristy a režiséra Jiřího Mádla. Dobové drama připomíná události osudného roku 1968, kdy Československo začala v rámci „bratrské pomoci“ okupovat vojska Varšavské smlouvy. Film je inspirován skutečným příběhem skupiny novinářů Redakce mezinárodního života Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy za každou cenu. Ve světové premiéře byl snímek uveden na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Do kin oficiálně vstoupil 15. srpna, kde jej prozatím zhlédlo přes 350 tisíc diváků.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
11.09.2024

OSTRAVA: Ve čtvrtek 5. září byla na Slezskoostravském hradě otevřena nová dlouhodobá výstava nacházející se ve sklepních prostorech. Země na obzoru!!! aneb Jak slezskoostravské uhlí dobývalo Arktidu zavede návštěvníky do světa jednoho z nejvýraznějších šlechticů 19. století – Johanna Nepomuka hraběte Wilczka.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
11.09.2024

ČR: Pokáč přes letní sezónu nezahálel, byť měl plný koncertní kalendář, založil Pokáčovo nadační fond a ve spolupráci s neziskovou organizací Znesnáze21 odstartoval projekt Hudba je pro všechny, prostřednictvím kterého podporuje rozvoj mladých talentů a hradí jim hudební vzdělání. Nyní už však přichází s novou tvorbou a singlem Solitaire, v němž upozorňuje, že život občas není až tak fér. Videoklip přináší typický osobitý humor a nadhled. Pokáč navazuje na úspěšnou spolupráci s producentem Johnym Rainbow a režisérem Jakubem Mahdalem. Píseň vychází u RedHead Records a od 6. září je k dispozici na všech streamovacích platformách i YouToube.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
11.09.2024

ČR: Ve čtvrtek, 5. září 2024, zveřejnila na své tiskové konferenci Herecká asociace nominace na divadelní Cenu Thálie 2024.  Herečka Divadla Drak – Edita Dohnálková Valášek – byl vybrána odbornou porotou mezi nominované pro obor Loutkové divadlo za svůj mimořádný herecký výkon v roli Bohdanky v inscenaci Divadla Drak Sedmero krkavců.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
10.09.2024