čtvrtek
13. června 2024
svátek slaví Antonín
Divadlo Alfa – O Maričce, která všechno vyzvonila
© Václav ČtvrtníkVe středu 12. 6. začíná Skupova Plzeň, jeden z největších loutkářských festivalů v ČR

PLZEŇ: Během pěti dnů se v pořádajícím Divadle ALFA, ale i na dalších místech Plzně představí desítky českých i zahraničních loutkářů. Páteří bienále Skupova Plzeň je bilanční soutěžní přehlídka českého a slovenského profesionálního loutkového divadla, festival ale nabídne i desítky inspirativních představení a novinek z magického světa loutek, tvůrčí dílny, mezinárodní setkání, výstavu, koncerty a také celodenní sobotní program Loutková Doubravka u Skupovy Plzně.

Autor článku: 
Daniela Vítová

„Skupova Plzeň je nejen jedním z největších českých loutkářských festivalů, ale také jedním z nejvýznamnějších a nejstarších kulturních festivalů v Plzni. Dokazuje, že loutkářství v Plzni i celém regionu je významným kulturním fenoménem a kontinuita loutkářské tradice na západě Čech stále pokračuje, o čemž svědčí i zápis českého loutkářství do světového dědictví UNESCO. V letošním roce se opět Plzeň stane na týden mekkou světového loutkářství a pro naše město je velkou ctí uvítat to nejlepší z tuzemské a zahraniční loutkářské scény,“ uvedla Mgr. Eliška Bartáková, radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče.

Festivalový program zahájí 12. 6. v 9:00 novinka Divadla ALFA, adaptace dvou ukrajinských pohádek O Maričce, která všechno vyzvonila. První den festivalu nabídne sérii představení a projekcí mezinárodního projektu Connect Up, který propojuje divadlo a lektorskou činnost ve 14 evropských divadlech. Diváci se mohou těšit na chorvatsko-izraelskou koprodukci Wildfire studia Pinklec, slovinsko-srbskou koprodukci Amazonke v podání Lutkovo Gledaliště Ljubljana nebo na projekci nového dokumentu o společném zkoušení Divadla ALFA a sdružení Neratov, které pomáhá lidem s postižením.

V 16 hodin se na plzeňské radnici uskuteční vernisáž výstavy Loutky Indonésie, která představí 35 loutek wayang golek z unikátní soukromé sbírky teatroložky Jany Wolfové. Loutky znázorňují nejdůležitější charaktery z eposů Mahábhárata a Rámájana. „Zahájení výstavy doprovodí ukázky umění původních dalangů z ostrova Bali. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky loutkového a stínového divadla Indonésie, které doprovodí tanec a hudba,“ řekl ředitel festivalu Jakub Hora. „Na festival míří nejvýznamnější indonéská loutkářská skupina Sanggar Paripurna. Vedle vystoupení při vernisáži připravují původní loutkáři z Bali také workshop indonéského loutkářství a na závěr festivalu v neděli 16. 6. od 15 hodin uvede tato unikátní skupina čtrnácti dalangů inscenaci Arjunawiwaha na motivy původních indonéských legend.“

Slavnostní zahájení festivalu se odehraje ve 20:00 ve velkém sále Divadla ALFA a po něm bude následovat inscenace Zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí: Kašpárek a zbojník. Společný projekt Divadla Drak Hradec Králové a Bábkového divadla Bratislava byl oceněn jako nejinspirativnější loutkářský kus roku 2023.

Ve čtvrtek 13. 6. pozve festival do světa loutkového filmu. Richard Pickersgill, vedoucí dílny a vedoucí technologií ve společnosti Mackinnon and Saunders, je hlavním tvůrcem loutek pro oscarový film Pinocchio Guillerma del Tora. Pinocchia i hrdiny dalších slavných loutkových filmů, na kterých se podílel, představí Richard Pickersgill v 16:30 v Moving Station.

Z divadelních představení nabídne čtvrtek 13. 6. ráno v 9:30 v Divadle ALFA inscenaci Pětkrát kolem světa divadla Tygr v tísni, za hlavní roli získal Jiří Kniha Cenu Thálie. Rodinná inscenace je inspirovaná dobrodružstvími cestovatelky Barbory Markéty Eliášové, která se roku 1912 vydala na svou první cestu kolem světa.

Oblíbené Buchty a loutky představí v Alfě nejprve od 17:30 originální verzi Bludného Holanďana za doprovodu živé hudby a od 21:30 pak ve stanu na zahradě divadla sehrají krutoveselou rakvičkárnu Punch and Judy.

Čtvrteční program nabídne také plzeňské soubory. V Moving Station to bude v 11:00 teenagerovská verze Erbenovy klasiky Kytice vol. 2 v režii Petra Vydareného. Od 20:00 pak mohou diváci navštívit originální verzi opery K. M. von Webera Čarostřelec v podání Divadla ALFA na domácí scéně.

V pátek 14. 6. by si návštěvníci neměli nechat ujít sondu do loutkářské dílny Juana Pereze Escaly a svět jeho magického realismu. Dojemné představení Kazu francouzsko-argentinské skupiny Singe Diesel ověnčené mnoha cenami se uskuteční dvakrát, v 16:00 a 18:15 na Malé scéně Nového Divadla.

S představením Reunion zavítá v pátek na festival osobité výtvarně divadelní uskupení Mehedaha, které existuje od roku 1985. Férii tanečních, hudebních a malířských schopností marionet, strojků a mobilních objektů představí v 17:00 v Divadle ALFA Petr Nikl, František Petrák, Tomáš Volkmer a Tomáš Absolon. Pozoruhodný projekt Třetí ruka, který je pokusem o výzkum specifické vizuality experimentálního loutkářství 90. let, nabídne umělecká skupina Handa Gote Research and Development ve 21:15 rovněž v Alfě.

Vrcholem pátečního programu bude ve 20:00 v Alfě zcela nový divadelní formát ve stylu slam poetry Puppet Slam International. Vznikl v USA a spočívá v řadě unikátních krátkých loutkářských výstupů, zejména jednotlivců nebo malých skupin, přičemž samotný večer je moderován pomocí loutek. V Plzni se představí na jednom jevišti loutkáři z ČR, Slovenska, USA a Japonska v rámci unikátního impro – večera s jedinečnými loutkářskými výstupy. Moderovat bude česko-americká dvojice řezbář Vladimír Sosna a americká loutkářka žijící v Plzni Valerie Meiss.

 

Vstupenky na 35. Skupovu Plzeň jsou k dostání prostřednictvím systému Plzeňská vstupenka. Více o programu na www.skupovaplzen.cz

Mohlo by vás také zajímat...

KUKS: Letní počasí, výletní nálada a množství akcí přivedlo do Kuksu návštěvníky z východních Čech, ale i z celé České republiky. Festival Malá loutková inventura, který se tento týden odehrál v Kuksu, přitáhl dětské i dospělé diváky nejen na loutková představení, ale také komentované prohlídky. Divadelní soubor z Běloruska sice nedorazil, bonusem pro návštěvníky ale byly další atrakce. Zaujal třeba workshop s řezbářem loutek.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.06.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Divadlo Drak se vrátilo z týdenního zájezdu na Kubu, kam bylo vybráno s inscenací Veroniky Poldauf Riedlbauchové Do hajan! spolu s dalšími 14 zahraničními produkcemi z celkových 542 přihlášených projektů. Inscenaci v Havaně viděly desítky kubánských dětí z pozvaných škol i desítky zahraničních promotérů a odborníků na divadlo pro děti a mládež z celého světa. Divadlo Drak si tak z festivalu přiváží i několik pozvání na další zahraniční festivaly a mnoho cenných kontaktů i zkušeností.

Celá ČR, Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.06.2024

ČR: S Jiřím Šotolou se znám od května 1989. Tento měsíc vymezil příchodem i odchodem na svět jeho život, a tak teď, víc než jindy, vzpomínám. A kdo ví, možná nejsem sama.  Narodil se v květnu 1924 ve Smidarech nedaleko Hradce Králové a zemřel v Praze. Také v květnu, v květnu 1989. Jiřího Šotolu jsem poznala až na jeho pohřbu. Vím, zní to divně. Tehdy jako dítě základní školou povinné jsem byla jednou z žaček, jež paní učitelka kroužku českého jazyka vzala z Luže k nedalekému kostelu Zvěstování Panně Marii v Janovičkách u Dolů na rozloučení se spisovatelem. A já se od té doby k jeho dílu hodně často vracím. Nezapomněla jsem, stejně jako nezapomínají další spolužáci.

Jiří Šotola, ač zemřel v Praze, se tu cítil doma. Měl tu chalupu, příbuzné, přátele, má tu i hrob. Poznáte jej snadno, zdobí ho otevřená kniha s podpisem. Jaká je to kniha? Kdo ví. Možná sbírka básní, možná román a možná i divadelní scénář. To vše dokázal. Být hercem, autorem scénářů, básní, novinových článků, ale hlavně autorem románů.  

Zemřel těžce nemocný, pár měsíců před sametovou revolucí, a já si říkám, jaká je to škoda. Stihl by možná napsat víc děl, ale hlavně by mohl poskytnout rozhovory. Z toho, co o jeho životě a díle vím, skládám následující řádky tak, jako kdybych si s mistrem povídala já osobně. Taková hra na rozhovor.

Celá ČR, Pardubický kraj
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Památky
Články a komentáře
12.06.2024

PRAHA-ČR: Inscenace textu Autorka skotské dramatičky Elly Hickson uváděná v Jihočeském divadle v režii Adama Svozila získala Cenu Marka Ravenhilla za nejlepší českou divadelní inscenaci nového textu za rok 2023. Cenu v podobě „kožichu Marka Ravenhilla“ pro letošní ročník navrhla česká designérka Maria Nina Václavková.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
07.06.2024