středa
4. října 2023
svátek slaví František
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově
© Foto: M.H.K. ATYP s.r.o.



V soutěži veřejných sbírek zvítězila střecha v Neratově

ČR: Velmi těsné výsledky měl 12. ročník soutěže MÁME VYBRÁNO. Ta dává šanci veřejným sbírkám, aby se utkaly o přízeň veřejnosti – ukazuje tak na památky, kterým se často nedostává většího mediálního prostoru. Slavnostní vyhlášení se konalo 13. září na půdě Ministerstva kultury.

Autor článku: 
Jan Štifter

Trojice vítězů ve třech kategoriích a k tomu dvě speciální ocenění. Letošní ročník soutěže MÁME VYBRÁNO opět dostal do popředí veřejné sbírky. V Ceně veřejnosti získala největší podporu oprava střechy kostela Nanebevzetí Panny Marie v Neratově (872 hlasů), na druhém místě skončila záchrana evangelického kostela Vzkříšení ve městě Hrob (577 hlasů), trojici doplňuje obnova Boromejské zahrady v Praze (535 hlasů).

„Cena veřejnosti dává lidem šanci podpořit sbírku svého srdce. Neratovští mají silnou základnu fanoušků, a tak první místo obsadili suverénně. Za nimi je pak ale hned pět sbírek, které získaly více než 400 hlasů, a to už je také velmi silná podpora,“ říká Aleš Kozák, ředitel Institutu pro památky a kulturu, který soutěž organizuje.

Tradičně v projektu MÁME VYBRÁNO rezonují církevní památky – opravy kostelů, kaplí nebo rekonstrukce varhan. Vedle nich tak vyniká především oprava parní lokomotivy 328.011, za kterou stojí Letohradský železniční klub, nebo zřícenina gotického hradu Děvičky na Pálavě. Celkem letos ve druhém kole hlasovalo přes 5 tisíc lidí.

Zástupci jednotlivých veřejných sbírek se setkali 13. září 2023 na slavnostním předávání cen, tentokrát v prostorách Ministerstva kultury na pražském Maltézském náměstí. Vedle Ceny veřejnosti pořadatelé ocenili také finančně nejúspěšnější sbírky ukončené v minulém roce a vyzdvihli tři akce a počiny, které se příkladně věnují své vlastní propagaci, těm je určena Cena redakce PROPAMÁTKY. Nejvíce finančních prostředků dokázala shromáždit Římskokatolická farnost Chyšky na nové varhany v kostele sv. Prokopa, na účet jim dárci zaslali více než pět milionů korun. První místo v Ceně redakce PROPAMÁTKY si letos odnesla Římskokatolická farnost u kostela sv. Jakuba, která sbírá peníze na rekonstrukci a provoz brněnského chrámu.

Institut pro památky a kulturu letos udělil také dvě čestná uznání. „První si odnesla Kateřina Kočí, předsedkyně spolku ACTAEA – společnost pro přírodu a krajinu. Zachránili a obnovili budovu starého strojního mlýna v Karlovicích a vytvořili v něm vzdělávací centrum, a to díky schopnosti využít různorodé finanční zdroje. Druhé ocenění jsme udělili manželům Fučíkovým z neziskové organizace Život bez bariér za příkladnou pestrost při financování dlouhodobé obnovy klášterního areálu v Nové Pace. Oživili jej aktivitami neziskovky, vytvořili zajímavé komunitní centrum, které je využívané v sociální oblasti,“ shrnuje šéfredaktorka časopisu PROPAMÁTKY Jitka Skořepová.

Mezi 14 krajských finalistů v Ceně veřejnosti rozdělil Institut pro památky a kulturu částku ve výši 150 tisíc korun. Soutěž tak má i reálný dopad na stav českého kulturního dědictví. A navíc je tu ještě jeden rozměr: projekt MÁME VYBRÁNO nabízí podrobný přehled o tom, co se právě v oblasti památkové péče v regionech odehrává. „Mezi vyhlašovateli jsou obecní a městské úřady, církve nebo spolky,“ popisuje koordinátorka soutěže MÁME VYBRÁNO Zuzana Richterová.

www.propamatky.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Jiří Opěla (25. 12. 1939 – 2. 10. 2023) byl unikátní osobností, která stála u zrodu úspěchů Pražského komorního baletu, když si vzal v 70. letech na starost jeho produkci. Pavel Šmok o něm říkal: „Bez Jirky Opěly už bychom už neexistovali.“ Obchodní duch a radost z náročných úkolů jej provázely celý profesní život a pro Pražský komorní balet se stal nepostradatelným, jedním z těch, bez kterých by soubor nepřeklenul těžká období, člověk, o jakém jste přesvědčení, že s vámi zůstane navždy.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
04.10.2023

ČR: Přesně před 5 měsíci předal z pověření ministra kultury Martina Baxy vrchní ředitel sekce živého umění Ministerstva kultury Milan Němeček oficiální přihlášku k čestnému hostování České republiky na Frankfurtském knižním veletrhu 2026.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
03.10.2023

PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace. 

Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
02.10.2023

ČR: Společnost GLAZ Bridge právě vyhlásila veřejnou soutěž Funerary Art competition Open call vol II. na řešení současných funerálních stél a náhrobků pro interiér i exteriér. Povinným materiálem jsou opět sklo, kámen, kov nebo beton. Soutěž se uzavírá 15. 1. 24 a na konci února budou vyhlášeni umělci, jejichž vybraných dvanáct vítězných objektů bude zařazeno do druhé kolekce Glaz Bridge projektu. Výstava proběhne v létě 2024 částečně opět v Uměleckoprůmyslovém muzeu. První vybraná autorka již byla odtajněna-je jí uznávaná malířka Lucie Jindrák Skřivanová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
04.10.2023