pátek
19. dubna 2024
svátek slaví Rostislav
Simona Šaturová
© Jan HoudaV kostele sv. Šimona a Judy zazní Dvořákovy Moravské dvojzpěvy v podání Simony Šaturové a Moniky Jägerové

PRAHA: Moravské dvojzpěvy, které Antonínu Dvořákovi odstartovaly světovou kariéru, zazní k oslavě Roku české hudby. V kostele sv. Šimona a Judy je zazpívají Simona Šaturová a Monika Jägerová v úterý 27. února v doprovodu klavíristy Vojtěcha Spurného.

27.02.2024
19:30 - 21:20
Autor článku: 
FOK

„Rok české hudby pro mě začíná právě koncertem Moravských dvojzpěvů, které budu zpívat po více než čtyřech letech. Už jsem trochu zapomněla, jakou radost při jejich interpretaci vždy zažívám, ale od prvních tónů naší první zkoušky s Monikou a Vojtěchem byla opět zpět. Program jsme ještě doplnili o dvě slovenské písně z cyklu v Národním tónu a Dvě písně na lidové texty. Dvořákovo zhudebnění lidové poezie je doopravdy kouzelné a doufám, že jak pro nás, tak i pro posluchače bude potěšením,“ říká sopranistka Simona Šaturová.

Moravské dvojzpěvy zaujímají ve Dvořákově umělecké dráze specifické místo. Celkem třináct vybraných písní vydaných Janem Neffem na vlastní náklady přiložil Dvořák k žádosti o státní stipendium, kde byl tehdejším členem komise Johannes Brahms. Brahms následně zaslal písně nakladateli Fritzi Simrockovi. Vytištění písní renomovaným a respektovaným nakladatelem nastartovalo Dvořákovo působení na mezinárodní skladatelské scéně.

Sopranistka Simona Šaturová je velmi žádanou interpretkou mozartovských postav a repertoáru období italského belcanta a rovněž renomovanou koncertní pěvkyní. Absolvovala bratislavskou konzervatoř, pěvecké vzdělání dále prohlubovala na mistrovských kursech Ileany Cotrubas ve Vídni a u Margreet Honig v Amsterodamu. K vrcholům jejích posledních sezón patří například uvedení Mozartovy trilogie (Mozart – Da Ponte) v Théâtre Royal de la Monnaie v Bruselu.

Altistka Monika Jägerová debutovala na českém jevišti v roce 2017 rolí Mrs. Quickly (Falstaff) ve Slezském divadle v Opavě. Intenzivně se též věnuje staré hudbě. Sezónu 2023/2024 zahájila v Markraběcím divadle v Bayreuthu jako Teodata v Händelově opeře Flavio (Bayreuthský festival barokní opery). Kromě zpěvu se nyní věnuje doktorském studiu na Universität Leipzig se zaměřením na historii opery a politické reprezentace v Habsburské monarchii v 19. století.

Slovo dramaturga FOK Martina Rudovského

„Klíčovou postavou Roku české hudby je Antonín Dvořák. A jeho klíčovým opusem zase Moravské dvojzpěvy. Ony to byly, které mu přinesly mezinárodní uznání. "Až si je zahrajete, budete z nich mít radost jako já. A jako nakladatele Vás zvláště potěší jejich neobvyklý půvab,” napsal Johannes Brahms v doporučení svému berlínskému nakladateli Fritzi Simrockovi, který je naštěstí pro celý svět vydal. Na konci února 2024 se jejich provedení ujme vynikající československé duo: Simona Šaturová a Monika Jägerová, a to za stylového doprovodu Vojtěcha Spurného. Ten ještě navíc písňový večer proloží vzácně uváděnými klavírními perlami: Eklogami. I ty má na svědomí náš Antonín Dvořák.“

 

Program

MORAVSKÉ DVOJZPĚVY

27. února 2024 od 19:30, kostel sv. Šimona a Judy

 

ANTONÍN DVOŘÁK

Moravské dvojzpěvy op. 32

Moravské dvojzpěvy op. 38

V národním tónu op. 73

Dvě písně na lidové texty

Eklogy

 

Simona ŠATUROVÁ | soprán

Monika JÄGEROVÁ | alt

Vojtěch SPURNÝ | klavír

 

Vstupenkyhttps://www.fok.cz/cs/moravske-dvojzpevy

 

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024

ČR: Tradice oslav české hudby se v letech zakončených čtyřkou koná pravidelně už od roku 1924. Jejím cílem je připomenout význam českých skladatelů a interpretů pro domácí i zahraniční kulturní prostředí.

Celá ČR, zahraničí
Hudba, Památky, Soutěže a festivaly
EDITORIAL
17.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024