čtvrtek
22. října 2020
svátek slaví Sabina
Plakát k události
© Archiv Českých kořenůV Babylonu na ČT 2 se představí překladatel Robert Svoboda

17.10.2020
12:35
Autor článku: 
Martina Fialková

ČR: Do kina ani do divadla, ba ani na koncert to nejde, ale když si v sobotu ve 12.35 zapnete ČT2, můžete tam zhlédnout v premiéře nový krátký dokument, který navodí pohodu i úsměv. Ale je i k zamyšlení, jaké to je, když pronikáte hluboko do tajů cizího jazyka, když se vám záliba stane obživou, a když jste doma v zemi, která má s tou naší hodně společného, ale její jazyk je přitom tak jiný.....Představíme vám sympatického překladatele (a dříve i novináře) žijícího v Budapešti, Roberta Svobodu. 

Dokument natočila publicistka Martina Fialková spolu s Tomášem Kubákem, režisérem a kameramanem Českých kořenů, který je také autorem střihu. Dramaturgii obstarala Marta Růžičková z ostravské redakce ČT.

 

ČT2 pondělí 19. 10. 12:00 (repríza)

ČT2 středa 21. 10. 18:55 (repríza)

ČT2 čtvrtek 22. 10. po půlnoci 05:00 (repríza)

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Nemuset řešit, jestli je kultura příliš daleko. Nebo si v klidu a kdykoliv pustit inscenaci - novinku i klasiku, která se pár let nehraje. To vše od 20. října 2020 nabízí první česká streamovací divadelní platforma Dramox. Jejím cílem je dlouhodobě podporovat divadelní tvorbu a rozšířit komunitu lidí, která divadlem žije. Zakladateli Dramoxu jsou Martin Zavadil, Radim Horák a Martin Hájek - internetový podnikatel a majitel značky Livesport.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec
Co se děje
21.10.2020

ČESKÁ TŘEBOVÁ: Divadelní jeviště v České Třebové měla být na dny 13.‒15. listopadu 2020 vyhrazena seniorskému divadlu. Velký a malý sál Kulturního centra a také Malá scéna se připravovaly pro konání 14. ročníku Národní přehlídky seniorského divadla. Přehlídka je koncipována jako bienále, příležitost k setkání, vzájemné inspiraci a předvedení výsledků práce amatérských divadelních souborů a skupin (i jednotlivců), jejichž herecký kolektiv je nejméně z 50 procent složen z osob starších 60 let. Vzhledem k současné situaci se organizátoři rozhodli pro její zrušení.

Celá ČR, Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.10.2020

HRADEC KRÁLOVÉ: Navzdory pandemii se Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové rozhodla, uskutečnit Velký knižní čtvrtek alespoň online. Ve spolupráci s nakladatelství Kosmas  prezentuje čtené úryvky z TOP šestnácti titulů na svém YouTube a FB. Od 15. října se na obou médiích po dobu několika dní budou objevovat krátké čtené ukázky toho nejlepšího z podzimní nabídky různých nakladatelství, napříč žánry i generacemi čtenářů.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
20.10.2020

ČR: Titulní píseň nového alba Honzy Jareše Doktor duší získala ocenění Platinová dvanáctka za dvanáct vítězství v hitparádě Českého rozhlasu Dvojka. Na videoklip k písni Doktor duší se můžete podívat zde: https://www.youtube.com/watch?v=7R9K_pkUUfY

Celá ČR
Hudba, Handicap
Co se děje
20.10.2020