pátek
25. června 2021
svátek slaví Ivan
Plakát k události
© Archiv Českých kořenůV Babylonu na ČT 2 se představí překladatel Robert Svoboda

17.10.2020
12:35
Autor článku: 
Martina Fialková

ČR: Do kina ani do divadla, ba ani na koncert to nejde, ale když si v sobotu ve 12.35 zapnete ČT2, můžete tam zhlédnout v premiéře nový krátký dokument, který navodí pohodu i úsměv. Ale je i k zamyšlení, jaké to je, když pronikáte hluboko do tajů cizího jazyka, když se vám záliba stane obživou, a když jste doma v zemi, která má s tou naší hodně společného, ale její jazyk je přitom tak jiný.....Představíme vám sympatického překladatele (a dříve i novináře) žijícího v Budapešti, Roberta Svobodu. 

Dokument natočila publicistka Martina Fialková spolu s Tomášem Kubákem, režisérem a kameramanem Českých kořenů, který je také autorem střihu. Dramaturgii obstarala Marta Růžičková z ostravské redakce ČT.

 

ČT2 pondělí 19. 10. 12:00 (repríza)

ČT2 středa 21. 10. 18:55 (repríza)

ČT2 čtvrtek 22. 10. po půlnoci 05:00 (repríza)

Mohlo by vás také zajímat...

KUKS: Od 26. června do 21. srpna 2021 se uskuteční 12. ročník mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks, který nabídne celkem pět koncertů. Zahajovací koncert se bude konat v kostele Církve československé husitské ve Dvoře Králové nad Labem. V podání Plzeňské filharmonie zazní symfonie W. A. Mozarta a J. V. Voříška.

Královéhradecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
25.06.2021

BERNARTICE NAD ODROU: Ve středu 23. června 2021 byla v turistické oblasti Poodří v Moravskoslezském kraji oficiálně otevřena unikátní designová cyklostezka vedoucí z Hůrky do Vražného přes Jeseník nad Odrou. Tato 4,8 kilometru dlouhá trasa je nejen vítanou spojkou mezi obcemi, ale kromě pohodlné a bezpečné jízdy nabízí cyklistům ještě něco navíc. Její povrch je totiž „potištěn“ kresleným slovníkem moravskoslezského nářečí, jehož autorem je designér Radek Leskovjan, majitel značky ikonických triček s potiskem UAX!.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Co se děje
25.06.2021

ČR: Český rozhlas loni zaujala kniha Egon: Děsná psina Petry Baďurové, kterou vydalo koncem roku 2019 pražské nakladatelství Titanic a během první vlny epidemie koronaviru z ní na ČRo Dvojka předčítal jednadvacet vybraných kapitol Igor Bareš. Role psího seniora Egona, který vypráví svérázným psím jazykem historky o své nesnesitelné paničce a shovívavém páníčkovi, se ujal bravurně. Rozhlasová četba měla u posluchačů velký úspěch a mnoho ohlasů, a Radioservis ji tedy nyní v červnu vydal jako audioknihu. Můžete si ji pořídit na CDmp3 nebo je ke stažení ve formátu mp3 v e-shopu www.radioteka.cz.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
24.06.2021

PRAHA: Český umělec a výtvarník David Černý představil novou sochu s názvem Sekretářka. Silueta ženy sedící na vysoké židli s točícíma nohama se nově vyjímá před budovou společnosti Ahrend, která se zabývá kancelářským nábytkem.

Hl. m. Praha
Výtvarné umění
Co se děje
24.06.2021