ČR: 14 finalistů postoupilo do druhého kola soutěže MÁME VYBRÁNO. Přesně 14 veřejných sbírek na památky teď potřebuje právě váš hlas. Do konce srpna můžete rozhodnout, mezi které projekty rozdělí Institut pro památky a kulturu částku minimálně 150 tisíc korun.
Šlechtické rezidence a církevní stavby jsou motivem letošního ročníku soutěže MÁME VYBRÁNO. Z více než 300 projektů jich postoupilo do druhého kola 14, každý kraj reprezentuje jedna sbírka na památky. A vyhlašovatelé v nich shánějí finanční prostředky právě především na obnovu aristokratických sídel, kaplí, kostelů nebo fary.
Jedinou výjimku tvoří obnova a oprava hrázděného domu v Kraslicích, za kterým stojí Spolek přátel města Kraslice. Přispívá tu kraj i město, prostor ale dostává také veřejnost – právě to je jedním z cílů soutěže MÁME VYBRÁNO. Chce ukazovat na jednotlivé sbírky, upozorňovat na práci, která stojí za každým unikátním projektem záchrany, a inspirovat ostatní.
Mezi vyhlašovateli jsou spolky, obce, firmy i římsko-katolická církev. „Sbírky nejen pomáhají ve chvíli, kdy veřejné zdroje nedostačují, ale jsou také příležitostí, aby si lidé k místu vytvořili vztah – ze zkušenosti víme, že pokud rodina přispěje na obnovu památky, stává se součástí jejího příběhu, zajímá se o její další směřování. Veřejné sbírky aktivují jednotlivce i celé skupiny,“ říká ředitel Institutu pro památky a kulturu Aleš Kozák.
Soutěž MÁME VYBRÁNO pokračuje po celé letní prázdniny, hlasovat můžete do 31. srpna. Poměr hlasů rozhodne o tom, jak Institut rozdělí mezi sbírky finanční odměnu. V posledních letech se jedná alespoň o 150 tisíc korun. Slavnostní vyhlášení se bude konat v polovině září na půdě Ministerstva kultury v Praze. Hlasujte na www.mamevybrano.cz.
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČESKÉ BUDĚJOVICE: V prosinci před šestadvaceti lety byla v centru Českých Budějovic v blízkosti dominanty města Černé věže s napětím a očekáváním otevřena nová umělecká Galerie Hrozen. Jejím zakladatelem a majitelem, duší celého podniku, byl grafik a ilustrátor Václav Johanus (1947-2024). Jeho životní cesta se bohužel náhle v únoru t.r. uzavřela. Působnost galerie byla v průběhu roku ukončena a Galerie Hrozen tak po čtvrtstoletí intenzivní činnosti završila svoji bohatou historii.