úterý
19. listopadu 2024
svátek slaví Alžběta
Památka vítězné sbírky v roce 2023, kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově
© Foto: M.H.K. ATYP s.r.o.



MÁME VYBRÁNO: Tři, dva, jedna, hlasujte

ČR: 332 veřejných sbírek bojuje o vaši přízeň v novém ročníku soutěže MÁME VYBRÁNO. Ta ukazuje na místa, kde se něco děje: kde shánějí peníze na obnovu kulturního dědictví. Hlasujte – a podpořte památku svého srdce. Finalisté si rozdělí finanční hotovost.

Autor článku: 
Zuzana Richterová

Číslo 1 má dokončení komplexu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze.

S rovnou stovkou nastupuje záchrana a oprava objektu bývalého Hrnčířova mlýna ve východních Čechách. Konečně 332. sbírkou je oprava fasády kostela sv. Anny a revitalizace zeleně ve Zlechově na Uherskohradišťsku. Už z toho je patrné, že letošnímu ročníku ZDE kralují opět církevní památky.

„Napočítali jsme tentokrát 121 sbírek na obnovu kostelů, tvoří tedy více než třetinu všech projektů. Na 44 místech se snaží o rekonstrukci nebo vybudování nových varhan. 23 sbírek cílí na kaple a 16 na zvony,“ nastiňuje koordinátorka soutěže MÁME VYBRÁNO Zuzana Richterová z Institutu pro památky a kulturu, který soutěž pořádá. Vedle toho 22 sbírek vypsali organizátoři na historické domy, stejný počet má v hledáčku hrady a zámky, 10 akcí podporuje muzea.

Institut pro památky a kulturu pracuje s unikátními daty, které speciálně pro soutěž vypracovaly kraje. Projekt vytváří mapu míst, kde se něco děje – ukazuje, že aktivní lidé jsou na každém kroku. Stále ještě zahlazují jizvy za divokým 20. stoletím, investují čas a peníze do obcí, kde žijí nebo kde to mají rádi. Ale nejde jen o budovy, sedm projektů v soutěži shání zdroje na dopravní prostředky (auta, lokomotivy, tramvaj, letadlo), objevuje se tu také hudební archiv nebo betlém.

„Soutěž MÁME VYBRÁNO pořádáme proto, abychom upozornili na jednotlivé akce, které někdy nemají žádnou mediální podporu. Za každou sbírkou je příběh, osud místa, ale i rodin, které se o zdejší památku starají,“ říká ředitel Institutu pro památky a kulturu Aleš Kozák.

První kolo odstartovalo v pondělí 15. dubna, veřejnost může hlasovat na stránce https://www.mamevybrano.cz/soutez-1-kolo do konce května. Do druhého kola pak postoupí 14 finalistů, z každé kraje jeden. Mezi finalisty Institut pro památky a kulturu rozdělí částku přesahující 100 tisíc korun, podle počtu jednotlivých hlasů. „Chceme tak pomáhat i prakticky, na prvním místě bývají projekty s velkou podporou a dosáhnou už na několik desítek tisíc korun,“ shrnuje zkušenost z minulých let Aleš Kozák.

www.propamatky.cz

Mohlo by vás také zajímat...

Vážené a milé srdcařky, vážení a milí srdcaři, vy všichni, kteří fandíte kultuře v naší zemi stejně jako my, vážení čtenáři,

v Místní kultuře se v těchto dnech něco „peče“, bublá to a kvasí. Odpusťte ten příměr, ale blíží se Advent a předvánoční řádění v kuchyni je před námi. Redakce Místní kultury k tomu chystá důležitou změnu, na niž bychom vás rádi upozornili už nyní – se začátkem nového roku dojde k přejmenování Místní kultury na Pro-kulturu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Nepřehlédněte
18.11.2024

PRAHA: Návštěvníky Korza Národní ohromila velkoformátová instalace slova „SVOBODA.“ a krátký film Svoboda nás spojuje.

Korzem Národní vyvrcholila kampaň Svoboda nás spojuje spolku Díky, že můžem. Středobodem oslav 35 let od sametové revoluce byla velkoformátová audiovizuální instalace. Ta se skládala z obřích písmen zavěšených na jednotlivých budovách Národní třídy. Písmena dohromady tvořila slovo svoboda s tečkou na konci. Zároveň sloužila jako projekční plochy pro premiéru krátkého filmu Svoboda nás spojuje režisérky Ester Valtrové a zpěv Modlitby pro Martu v podání herečky Anny Fialové. Přes 120 programových bodů přilákalo dle prvotního hrubého odhadu operátora T-Mobile 93 000 návštěvníků.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Ostatní, Památky
Co se děje
18.11.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Jaký je rozdíl mezi emigrantem a exulantem? Dokázali spolu exulanti, kteří odešli z Československa do zahraničí v různých časových vlnách, spolupracovat? Z čeho čerpali naději? A byl to především odpor vůči totalitnímu režimu, který je přes veškeré názorové spory spojoval? Jak po 35 letech od Listopadu ´89 a návratu domů vzpomíná na život a spolupráci v londýnském exilu nakladatel, politolog, publicista a překladatel Alexander Tomský, zakladatel exilového nakladatelství Rozmluvy a stejnojmenného časopisu?

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Články a komentáře
13.11.2024

ČESKÁ TŘEBOVÁ: NP seniorského divadla pořádá Kulturní centrum Česká Třebová ve spolupráci s NIPOS-ARTAMA Praha. Proběhla o víkendu 8. – 10. listopadu 2024 v České Třebové. V  druhově, žánrově a obsahově velmi rozmanitém programu bylo uvedeno devět představení. Odehrály je pro své kolegy a pro diváky českotřebovské i přespolní soubory z Desné, Homole, Děčína, Olomouce, Ostravy, Svitav, Ústí nad Orlicí, Červeného Kostelce a Holešova.

Celá ČR, Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.11.2024