čtvrtek
8. srpna 2024
svátek slaví Soběslav
Ilustrační foto
© Zdroj: www.osu.cz



Učitelé z regionu teď můžou výuku vyšperkovat novinkou Ostravské univerzity

OSTRAVA: Ostravská univerzita (OU) spustila nový web pro učitele ze základních a středních škol v Moravskoslezském kraji. Na jednom místě jim nově nabídne workshopy a aktivity z humanitních oborů i přírodních věd. Univerzitaproskoly.osu.cz je pro mladou generaci první vstupenkou na vysokoškolskou půdu. Řada aktivit je navíc už nyní proveditelná online.

Autor článku: 
Lucie Fremrová

Učitelé z Moravskoslezského kraje mohou nově obohatit svou výuku díky Ostravské univerzitě. V přehledné nabídce webového portálu univerzitaproskoly.osu.cz najdou aktivní učitelé více než stovku workshopů a přednášek z přírodních věd i humanitních oborů.

Na workshopech OU se žáci a studenti naučí pracovat s astronomickým softwarem, osvojí si základy první pomoci nebo rozluští genetický kód ovoce. Lektoři humanitních oborů s nimi odhalí třeba postupy jazykových puristů 19. století i triky současných autorů fake news.

„Naše univerzita dlouhodobě nabízela řadu kvalitních témat pro mateřské, základní i střední školy. Až doteď nám ale chyběla platforma, která by vše napříč univerzitou propojila a zpřístupnila tak učitelům ucelenou nabídku našich fakult. Jsme rádi, že i díky podpoře města Ostravy vstupujeme do nové éry a doufáme, že učitelé u nás najdou nový jednoduchý a srozumitelný nástroj a zároveň výborný arzenál pro doplnění i oživení své výuky. Jednoduše si tak na jednom místě vyberou, objednají a domluví detaily s lektorem. Vše je navíc zdarma,“ říká za Ostravskou univerzitu vedoucí projektu Stanislav Ožana.

Kromě zpestření výuky v podobě odborných a populárně-naučných přednášek, workshopů nebo exkurzí nabídne Ostravská univerzita také zajímavou inovaci.

„Chceme nabídnout také možnost odborného poradenství a využití asistence vysokoškolských pedagogů při plánování školních výletů, prohlídek historických památek. Snažíme se navíc reagovat i na aktuální situaci a část nabídky tak bude přístupná i v online formě. Součástí portálu bude také sekce, která učitele i žáky seznámí s výzkumem na naší univerzitě,“ dodává Ožana.

Hlavně ostravští učitele až doteď podobně ucelenou nabídku hledali marně. I proto magistrát vznik portálu podpořil z Programu na podporu vzdělávání a talentmanagementu města Ostrava.

Vítám vznik platformy, díky níž můžeme prohloubit spolupráci napříč všemi vzdělávacími stupni, což obohatí nejen učitele a jejich studenty a žáky o nové poznatky a formy studia, ale také univerzitu, která tímto bezesporu plní svou třetí roli, přenáší vědění dál, je otevřená pro spolupráci s učiteli a otevírá se i našim dětem, svým budoucím studentům,“ hodnotí projekt náměstkyně ostravského primátora pro školství a sport Andrea Hoffmannová.

V současnosti učitelé ještě narazí při výběru aktivit na omezení v návaznosti na aktuální epidemiologickou situaci platnou nejen na vysokých školách. Jakmile dojde k patřičnému rozvolnění, rozjede se i portál naplno. „Online konzultace a online workshopy, například z nabídky univerzitní knihovny, však mohou učitelé zařadit do výuky už teď,” vyzývá Stanislav Ožana k využití nabídky Ostravské univerzity učitele.

www.osu.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Od července 2019 Náplavka na Radbuze představuje příjemné místo u vody přímo v centru města, kde je možné trávit (nejen) letní večery, projít se, posedět, zrelaxovat a užít si kulturu nebo se občerstvit v kavárně. Tento prostor poprvé oživil festival Náplavka k světu. stejnojmenného spolku v roce 2012. Spolek k světu. se vrací na místo činu a malé i velké návštěvníky láká na zajímavý kulturní program – hudbu, divadlo, tanec, párty s DJs, filmy i gastronomii. Akce se budou konat během srpna až do poloviny září. Spolek k světu. aktivit u řeky realizuje víc a sjednotí je pod společným názvem Plzeňské náplavky.

Plzeňský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
08.08.2024

ČR: Život v éteru je kniha o Radiu 1. Vyšla v srpnu 2023 a představuje počátky soukromého rozhlasového vysílání v Československu i současnost stanice, která je unikátem i ve světovém měřítku. Radiem 1 prošla řada kulturních osobností, ať jde o moderátory (Honza Dědek, Saša Michailidis) nebo o hudebníky a DJs. Úspěšná kniha oslaví 7. srpna rok od svého vydání. V současnosti je v knihkupectvích i obchodech s hudbou v prodeji její druhý dotisk.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
08.08.2024

TOKIO: Loutkové představení CASLAVSKA TOKYO 1964 se japonským divákům představilo během prvního srpnového víkendu. Inscenaci, která je fiktivním přímým přenosem z letních olympijských her v roce 1964, připravil režisér Jakub Vašíček se třemi herci Divadla ALFA, třemi herci Divadla PUK a hudebníkem Danielem Čámským. Česká premiéra pod názvem Čáslavská – Tokio – 1964 proběhne v září na Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň a v Divadle ALFA.

Celá ČR, Plzeňský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Ostatní
Co se děje
07.08.2024

PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024