sobota
17. srpna 2024
svátek slaví Petra
Titulní strana audioknihy
© Archiv nakladatele



TZ OneHotBook: nová audiokniha PLAVBY "SEBEVRAHŮ"

ČR: V pátek 12. dubna oslavíme 60. výročí vyplutí voru Kantuta II., druhé odvážné mořeplavby českého rodáka Eduarda Ingriše, hudebníka, skladatele, dirigenta, dobrodruha a filmaře, který složil píseň Teskně hučí Niagara, radil Ernestu Hemingwayovi a v Peru se dostal do učebnic. Nejen o jeho osudech vypráví publikace spisovatele a dokumentaristy Miroslava Náplavy.

Autor článku: 
TZ/jal

Knihu vydalo nakladatelství Jota a u příležitosti zmíněného jubilea vychází také jako audiokniha PLAVBY „SEBEVRAHŮ“ v podání Miloně Čepelky, Vasila Fridricha a Pavla Soukupa. „Je až s podivem, kolik talentu, nadání a schopností ten člověk měl. Je motivující poslouchat, jak se všemi dary naložil, s jakou vášní, energií a odvahou se pouštěl do svých dobrodružství a co všechno se mu nakonec podařilo uskutečnit. Patří také bohužel k těm polozapomenutým osobnostem, ze kterých komunistický režim udělal nedobrovolné ,kosmopolity‘ a snažil se je společnosti vymazat z paměti. I tato skutečnost je jedním z důvodů, proč audioknihu vydáváme. Jsem rád, že i naším přispěním nezůstane Eduard Ingriš známý jen jako autor ,Niagary‘, ale jeho téměř románový život může inspirovat i další generace,“ nastiňuje Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook. A doplňuje: „Pokud vám někdo občas položí otázku, s kým byste chtěli ztroskotat na pustém ostrově, tak s Eduardem by to určitě byla výhra.“ 

Sám autor Miroslav Náplava během nahrávání audioknihy uvedl: „Možná to mám jinak než spisovatelé, kteří jenom píšou, protože se věnuju i audiovizi a dělám dokumenty. Jednak tvořím obraz, ale k tomu píšu komentáře, jsem u načítání – každý krok má pro mě obrovské kouzlo, takže ve studiu se cítím stejně, jako kdybych natáčel komentáře k dokumentu, je to stejně tvůrčí činnost, není to jen doplnění. Už když jsem vstoupil do dveří studia – ačkoliv to znám, ale nemůžu říct, že to je pro mě všední –, zaplavil mě pocit radosti. V takových chvílích úplně zářím.A dodal: „Jsem vášnivý posluchač audioknih a k tomu ještě velký čtenář a knihomol – mám rád knihy a audiokniha je pro mě takové zklidnění, když jsem unavený a bolí mě oči. Zároveň trávím hodně času v autě, přejíždím celou republiku, a když si po cestě pouštím audioknihu, mám dobrý pocit, že je to smysluplně strávený čas.“ Podle osudů Eduarda Ingriše vznikl rovněž dokumentární film Ingriš! Eduard Ingriš (Petr Horký, 2006).

Podle vzoru dobrodruha Thora Heyerdahla, který postavil vor a vydal se na moře, aby dokázal, že praobyvatelé Tichomoří mohou být potomci jihoamerických civilizací, podnikl v padesátých letech 20. století dvě výpravy i Eduard Ingriš. Veleúspěšný český dirigent a skladatel, tramp a mořeplavec, později oceňovaný filmař si podával ruku s prezidenty, přátelil se s hollywoodskými celebritami, jeho hudba byla nominována na Oscara, byl poradcem Ernesta Hemingwaye a přítelem Thora Heyerdahla. A v rodné zemi ho takřka nikdo nezná.

Co na audioknize nejvíc bavilo její interprety? „Fascinovala mě mimořádná postava Eduarda Ingriše. Neměl jsem zdání, že náš krajan, jenž byl nadán mnoha rozličnými talenty, prožil tak výjimečně dobrodružný život plný nečekaných zvratů. Ingriš prožil život zvící náročné mise tajného agenta některé z předních rozvědek. Neuvěřitelný je rozptyl jeho zájmů sahající od operety, přes natáčení filmů až po přechod And s falešnými doklady. V duchu jsem si říkal: „Ráčej mi vodpustit, vašnosto Cimrmane, ale zdá se, že seňor Edoardo jest velmi vážnou konkurencí,“ líčí jeden z narátorů Vasil Fridrich své nadšení z tématu. A Miloň Čepelka, herec Divadla Járy Cimrmana, jehož hlasem v nahrávce hovoří sám Ingriš, s tím souhlasí: „Něco na té podobnosti s Cimrmanem je. Především to, že byl mnoho-oborový, a za druhé to byl svým způsobem dobrodruh. Ale je mezi nimi velký rozdíl, protože Jára Cimrman co začal, to ne že by zkazil, ale nebylo to potvrzeno ani oceněno, zatímco Eduarda Ingriše v Peru a ve světě uznávali. A než odešel z Československa, uznávali ho za první republiky i u nás, až do roku 1948, kdy pochopil, že mu v novém režimu odzvonilo.“ A doplňuje: „Pánové Náplava a Horký si mě přizvali ke spolupráci, když o Ingrišovi natáčeli film, kde jsem v komentáři zastupoval jeho hlas. A potěšilo mě, že jsem v tom mohl pokračovat i na audioknize. Ingriš je mi prostě stejně milý jako Cimrman.“

Co pak bylo pro herce nejdůležitější při samotné četbě audioknihy? Nejzásadnějším nárokem je asi uchovat ducha daného titulu a to i tehdy, kdy jej velmi razantně interpretujete. Zkrátka předat posluchači zprávu o původním textu osobitě, avšak ,bez porušení podstaty látky‘,“ popisuje svůj vypravěčský přístup Vasil Fridrich. A herec Miloň Čepelka vysvětluje: „Chci si pamatovat spojitosti, opravdu vstoupit do myšlení té figury nebo daného textu či jeho autora. Důležité jsou významové souvislosti, ne si větu po větě mechanicky říkat, že tady bude důraz… Ten důraz se musí dostavit sám díky porozumění textu a výstavbě věty.“

Celá audiokniha je protkána drobnými melodiemi brnkanými na akustickou kytaru, kterou místy doplňuje foukací harmonika či zvonivé perkuse. Zazní ovšem i mnohé originální skladby od Eduarda Ingriše v původní interpretaci tak, jak byly nahrány v době svého vzniku. Výjimkou je píseň Teskně hučí Niagara, kterou za doprovodu kytary radostně zapěl dvanáctihlasý sbor vydavatelství OneHotBook.

 

Audiokniha v režii Hynka Pekárka vychází jako mp3 ke stažení prostřednictvím digitálních distribucí za 299 Kč i jako CD mp3 za 329 Kč. Pouze na portálu Audiolibrix si však mohou členové předplatitelského klubu koupit audioknihu jen za 199 Kč.

UKÁZKU Z AUDIOKNIHY si můžete poslechnout >> ZDE

 

„Vyprávění Miroslava Náplavy je vhled do duší a činů lidí, kteří zrovna nepatří k živočišnému druhu nás cestovatelů-zeměplazů, jako Jiří Hanzelka a já. Francouz, Američan, Nor, Čech. Osudy všech čtyř spojuje moře. Ale na rozdíl od Erika de Bisschopa, Williama Willise a Thora Heyerdahla omýval domovské břehy Eduarda Ingriše mořský příboj naposledy před miliony let.“Miroslav Zikmund, cestovatel

 

„Až uslyšíte teskné hučení Niagary, možná v něm po Plavbách ,sebevrahů‘ rozeznáte i šumění vln oceánu a vzpomenete na starého tuláka, který se už domů do rodné vlasti nepodíval.“ VaseLiteratura.cz

 

 

Miroslav Náplava (* 1966)

Spisovatel, editor a scenárista režíroval mnoho dokumentárních filmů, publikuje cestopisné reportáže, organizuje festival cestování, poznávání a sbližování Neznámá země, pořádá řadu expedic a účastní se dalších. Jako první vydal s profesorem Antonínem Přichystalem v roce 1995 knihu Záhada Býčí skály aneb jeskyně plná otazníků. Společně s Petrem Horkým napsal dalších šest knih: Dvě cesty za archeologií, Sloni žijí do sta let (s M. Zikmundem), Honba za obřím červem, Cuba Libre (Cena Egona Erwina Kische), Albánie – kráska se špatnou pověstí a Století Miroslava Zikmunda – Cestopis životem (s M. Zikmundem a V. Krocem). Je editorem dvousvazkového výboru z díla cestovatelů Hanzelky a Zikmunda Legenda H+Z – fenomén českého cestopisu. Několik let systematicky pracuje na pojednání o renesančním cestovateli Kryštofu Harantovi. Od roku 2012 je šéfredaktorem interaktivního magazínu Srdcaři.cz. Jeho první samostatná kniha Plavby „sebevrahů“ už byla několikrát reedována.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: V polovině léta Vás zdravíme ze Zlatého oříšku a chceme se s Vámi podělit o úspěchy a zážitky nadaných dětí, které v Nadačním fondu celoročně podporujeme. Jak se daří několika laureátům po úspěchu v soutěži Zlatý oříšek, kterou jste mohli sledovat na Nový rok v České televizi, a jak jim společné úsilí s našimi partnery ovlivnilo život, jsme zachytili v tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=db2Za6P5iCE

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
15.08.2024

ČR-PRAHA: V zastoupení Sdružení kritiků a teoretiků s politováním oznamuji, že jsme byli nuceni uzavřít činnost Galerie kritiků v Adrii za velmi nepříznivých podmínek, jež jsou uvedeny ve zprávě na Echo 24-viz odkaz: https://echo24.cz/a/HcbtR/konci-jen-galerie-kritiku-nebo-i-kultura-vubec

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Co se děje
14.08.2024

ČR: V kultuře pracuje přibližně 221,6 tis. osob a kulturním a kreativním povoláním se věnuje 136 tis. z nich. Podle údajů ze Sčítání 2021 se nejvíce pracovníků vykonávajících vybraná kulturní a kreativní povolání vyskytuje v Hl. městě Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji. Tradičním a uměleckým řemeslům dominuje Liberecký kraj.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Ostatní
Odborné studie a recenze, Nepřehlédněte
16.08.2024

ČR: „Od poloviny srpna do konce září společně projdeme severní a jižní stezku Via Czechia od nejvýchodnější po nejzápadnější bod ČR. Současně bude spuštěna sbírka na Darujme.cz,“ říká ředitelka nadačního fondu Be Charity Pavlína Saudková.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Handicap, Ostatní
Co se děje
12.08.2024