<p>HOŘOVICE: Hledáte netradiční program pro zpestření prázdnin? Na zámku v Hořovicích se letos opět od 4. do 8. srpna uskuteční zábavný program plný výtvarných, divadelních a dalších uměleckých aktivit. Program pro všechny účastníky již připravují zkušení lektoři.</p> <p>Výtvarné dílny spojené s tvorbou v plenéru již mají na Berounsku tradici. Po loňské premiéře v Hořovicích je nyní pro děti od 7 do 14 let připraveno i pokračování. Tentokrát budou děti pracovat s výtvarnými náměty a putovat do světa fantazie. V závěru se ocitnou i na stopě kriminálního případu.</p> <p>„V průběhu příměstského týdenního programu se děti poutavou a zábavnou formou v příjemné atmosféře hořovického zámku seznámí s výtvarnými umělci i jejich tvorbou, vyzkouší si všelijaké výtvarné techniky, zkusí si zinscenovat divadelní představení nebo natočí vlastní film. Tvoření je prokládáno odpočinkovými aktivitami,” prozradila jedna z autorek programu Jitka Kaiserová.</p> <p>Dětem bude poskytnut výtvarný materiál, pití i občerstvení. Všichni účastníci se vždy v 9 hodin sejdou na nádvoří zámku v Hořovicích a odtud pokračují do klubovny. Konec programu je v 17 hodin. Autoři nabízí možnost zúčastnit se celého týdne nebo jen vybraných dní. Na zkoušku se například můžete zúčastnit prvního dne.</p> <p>Kompletní program výtvarných dílen zde
ŽATEC: V roce 2025 oslaví Domov pro seniory a pečovatelská služba v Žatci 70. výročí svého založení. U této významné příležitosti se domov obrací na širokou veřejnost, bývalé i současné klienty a zaměstnance s prosbou o pomoc při sestavení unikátní brožury mapující bohatou historii péče o seniory v Žatci.
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.