čtvrtek
8. srpna 2024
svátek slaví Soběslav
Vizualizace - zvonička na Pustevnách
© Foto: vizualizace Pavla Cupáka



Trojanovice chtějí do léta postavit na Pustevnách unikátní zvoničku

TROJANOVICE: Pustevny patří k nejnavštěvovanějším místům v Beskydech. Na opomíjený duchovní význam Pusteven má upozornit nová poustevníkova zvonička, která bude stát přímo v místě, kde na konci 18. století přebýval ve své poustevně zdejší poslední poustevník Felix. Právě podle slova poustevna dostaly Pustevny své jméno. Obec Trojanovice chce do začátku letní turistické sezony 2021 realizovat stavbu zvoničky, na kterou bude moci přispět také veřejnost.

Autor článku: 
Jiří Novotný

Tím, kdo přišel s apelem připomenutí duchovního významu Pusteven, byl rodák z Trojanovic ing. Josef Petr. „Pan Petr přišel za námi na obec s tím, že by bylo na místě, aby Trojanovice na Pustevnách nějakým způsobem připomněly duchovní význam a historii tohoto místa, která je mnohem delší než slavné roubené stavby Libušín a Maměnka Dušana Jurkoviče. Výborně nám do této výzvy zapadl projekt zvoničky Pavla Cupáka, která měla původně stát před jeho ateliérem v Trojanovicích,“ řekla místostarostka obce, Ivana Vrtalová.    

Půjde opravdu o netradiční stavbu. Zvonička bude přes čtyři metry vysoká a bude stát naproti chaty Šumná, blíže k frenštátské kotlině. Tedy přesně na místě, kde stála původní poustevna z konce 18. století. Samotná zvonička ve své podobě ponese konkrétní poselství, které do ní vložil její tvůrce, sochař Pavel Cupák působící v Trojanovicích. Ten ji popsal takto: „Zvonička bude vyrobena z dubového dřeva, které svým stářím sahá až do dob života Felixe-posledního poustevníka na Pustevnách (kolem roku 1784). Navržená je z jediné desky mohutného věkovitého dubu a to tak, že bude zvnějšku opracovaná do tvaru lomeného oblouku jako symbolu sakrálního prostoru, víry a spirituality. Uvnitř tohoto prostoru je vyřezaná silueta člověka. Ta symbolizuje nerozlučnou spojitost víry a lidí, ducha a duše, víra bez svého nositele by byla prázdná. Samotná postava stojí poblíž tohoto místa víry a mírně nakloněné hlavy obou postav směřující k sobě, značí vzájemnou náklonnost a spojení. Postava má v těle kruhový otvor značící duši, která je opět symbolicky vrácena zpět do štítu kapličky jako zlacený terč-slunce, které celý prostor prozařuje a zpětně naplňuje onou vírou, kterou do těchto prostor přináší věřící. A samotný zvon je uložen v těle postavy, v siluetě uvnitř kapličky a symbolicky tak bije pro víru a vše, co nás přesahuje."

Do zvoničky bude zavěšena kopie vzácného zvonu, který je nyní k vidění na obecním úřadě v Trojanovicích. „Tento zvon už nemá srdce, ale jinak je velmi dobře zachovalý, byl odlit v roce 1738, to je za vlády Marie Terezie a z největší pravděpodobností na něj zvonil sám poustevník Felix,“ řekl Drahomír Strnadel, předseda Matice Radhošťské.

Stavba by měla na Pustevnách stát přímo v centru dění, na velmi frekventovaném místě a bude doplněna informační tabulí, která bude informovat o jejím účelu. Rozpočet na její realizaci včetně zemních prací a administrativy se pohybuje kolem 1 milionu korun. „I kvůli symbolickému významu zvoničky, která bude jistou protiváhou komerční tváře dnešních Pusteven chceme, aby se peníze na její realizaci vybraly od lidí, spolků a organizací, tedy dárců, kteří stejně jako my, vidí v tomto projektu velký význam. Využít pro tento účel chceme platformu HITHIT, přes kterou bude možno od začátku března do poloviny dubna 2021 na poustevnickou zvoničku na Pustevnách přispět,“ dodala Ivana Vrtalová.

www.trojanovice.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Od července 2019 Náplavka na Radbuze představuje příjemné místo u vody přímo v centru města, kde je možné trávit (nejen) letní večery, projít se, posedět, zrelaxovat a užít si kulturu nebo se občerstvit v kavárně. Tento prostor poprvé oživil festival Náplavka k světu. stejnojmenného spolku v roce 2012. Spolek k světu. se vrací na místo činu a malé i velké návštěvníky láká na zajímavý kulturní program – hudbu, divadlo, tanec, párty s DJs, filmy i gastronomii. Akce se budou konat během srpna až do poloviny září. Spolek k světu. aktivit u řeky realizuje víc a sjednotí je pod společným názvem Plzeňské náplavky.

Plzeňský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
08.08.2024

ČR: Život v éteru je kniha o Radiu 1. Vyšla v srpnu 2023 a představuje počátky soukromého rozhlasového vysílání v Československu i současnost stanice, která je unikátem i ve světovém měřítku. Radiem 1 prošla řada kulturních osobností, ať jde o moderátory (Honza Dědek, Saša Michailidis) nebo o hudebníky a DJs. Úspěšná kniha oslaví 7. srpna rok od svého vydání. V současnosti je v knihkupectvích i obchodech s hudbou v prodeji její druhý dotisk.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
08.08.2024

TOKIO: Loutkové představení CASLAVSKA TOKYO 1964 se japonským divákům představilo během prvního srpnového víkendu. Inscenaci, která je fiktivním přímým přenosem z letních olympijských her v roce 1964, připravil režisér Jakub Vašíček se třemi herci Divadla ALFA, třemi herci Divadla PUK a hudebníkem Danielem Čámským. Česká premiéra pod názvem Čáslavská – Tokio – 1964 proběhne v září na Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň a v Divadle ALFA.

Celá ČR, Plzeňský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Ostatní
Co se děje
07.08.2024

PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024