ČR: Jak v sobě probudit kreativitu a s radostí tvořit útulný domov pro sebe, své děti i svou rodinu? Tereza Rak, známá na sociálních sítích jako Srdce z jeřabin, do své první knihy sepsala nejen vlastní populární a léty osvědčené návody a recepty pro děti i dospělé, ale také základní principy tvoření z papíru i přírodnin. Nabízí tak čtenářkám způsob, jak v sobě probudit tvořivého ducha a nápady si vymýšlet podle svého. Titul pod názvem ROK PLNÝ TVOŘENÍ pro sebe, svou rodinu a společné vzpomínky vydává nakladatelsví Smart Press.
Tereza Rak, známá na sociálních sítích jako Srdce z jeřabin, spolupracovala s nakladatelstvím již při přípravě Vánočního a Jarního Tradináře.
KNIHA OBSAHUJE:
PROČ AUTORKA NAPSALA TUTO KNIHU
“Věřím, že každý z nás má moc změnit svět. Možná máme někdy představu, že je potřeba dokázat něco velkolepého, o čem se všichni dozví a budou nás následovat. Já ale věřím, že ta největší změna světa vychází z něčeho mnohem menšího a velmi nenápadného – z rodiny. Z toho, jak se chováme ke svým nejbližším, jaké hodnoty si v rodině předáváme z generace na generaci a v jakých myšlenkách vychováváme svoje děti. Věřím, že z láskyplného a pečujícího domova vzejdou laskavé a milující děti, které budou stejné hodnoty šířit světem dál. Přála bych si, aby vám tato kniha byla inspirací při tvoření vašeho vlastního láskyplného domova."
CO PŘINÁŠÍ TVOŘENÍ
"Říká se, že tvoření má moc činit nás šťastnějšími. Je to skutečně tak? Když jsem začínala psát tuto knihu, měla jsem potřebu porozumět tomu, jaký vliv má tvoření na náš život. Přečetla jsem nespočet publikací na toto téma a potvrdila si to, co jsem už znala z vlastní zkušenosti.
Určitě znáte pocit, kdy vás nějaká aktivita vtáhne do děje natolik, že zapomenete na vše ostatní. Starosti všedních dnů zmizí a jste tam jen vy a vaše dílo. Psychologové takový stav mysli označují za stav flow neboli žití v přítomnosti, které je popisováno jako pocit štěstí. Tvořivé činnosti mají ten dar, že nás do takového pocitu dostanou velmi snadno. Nemusíme kvůli nim jezdit přes půlku světa ani vyplácet horentní sumy za nevšední zážitek. Stačí si vzít čtvrtku, barvy, s trochou odvahy překonat své vlastní pochybnosti a během pár chvil se svět kolem nás rozplyne, každodenní starosti najednou nemají v myšlenkách místo a my plujeme na vlnách fantazie a vlastní kreativity. Tento stav nám tvoření dokáže poskytnout kdykoli a kdekoli. To ale není vše. Díky hmatatelnému výsledku, který sami stvoříme vlastníma rukama, mění i nás samotné.
Když se poprvé rozhodneme upéct povidlové buchty, jsme někdo, kdo je ještě nikdy nepekl. Jakmile ale z trouby vytáhneme pekáč voňavého pečiva, stáváme se někým, kdo tento kulinářský počin zvládl. Po těchto drobných krůčcích získáváme nové sebevědomí a mění se i naše představa o tom, kým jsme.
Věřím, že tyto malé krůčky mají moc zlepšovat nejen naše dovednosti, ale i naši víru v sebe samotné. Činit nás šťastnějšími. Pokud vás tedy tvoření baví, neodkládejte ho na chvíle, kdy už nemáte nic jiného na práci. Zkuste si naopak tvořivé činnosti zařadit do svých dnů tak, aby vám pravidelně přinášely potěšení a vnášely do vašeho života více radosti."
S láskou k tvoření Tereza Rak
Tipy na listopad a prosinec
Listopad: Dušičkový věnec, Domácí svatomartinské posvícení, Adventní věnec, Adventní kalendář pro děti, Adventní kalendář pro dospělé, Malování solí, Samotvrdnoucí hmota, Přírodní betlém, Papírový betlém, Girlanda, Papírové hvězdy
Prosinec: Pomerančový věnec, Trpaslíčci, Papírová modelína, Mikulášská nadílka, Hvězda z jehličí, Krabice naruby, Vánočka mojí maminky, Prostřený stůl, Zlaté prasátko
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
PRAHA: V závěru loňského roku uspořádal Český rozhlas v Obecním domě v Praze velkolepý sborový koncert ke končícímu Roku české hudby a 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Jeho hlavními aktéry byly amatérské pěvecké sbory z celé republiky, které spolu s rozhlasovými symfoniky a čtyřmi sólisty připomněly nejvýznamnější sborové skladby nejen české hudby a zároveň i adventní čas. Tradice sborového zpěvu je v České republice mimořádně silná, přesto organizátory překvapilo, že zájem o akci byl tak obrovský. Celkem vystoupilo v Obecním domě na 1000 účinkujících. Tento jedinečný počin, na němž se organizačně podílel také NIPOS, vysílala v přímém přenosu Česká televize a přenášel Český rozhlas na stanicích D-dur a Vltava. I nyní si jej můžete připomenout třeba na iVysílání ČT. Program pro tento speciální večer sestavil dramaturg a šéfredaktor Českého rozhlasu D-dur Lukáš Hurník, jehož jsme požádali o rozhovor.
OSTRAVA: Spolek Fiducia zveřejnil další ze série dokumentů z cyklu Ostravské kulturní stopy. Tentokrát jsme se věnovali vítkovickému nádraží, které je podle historika umění Rostislava Šváchy jedním z nejcennějších příkladů bruselského stylu v české architektuře 60. let 20. století. Výpravní budova, která vznikla na tzv. Polanecké spojce v letech 1963–1967 podle návrhu architekta Josefa Dandy, představovala ve své době jedno z nejmodernějších nádraží v Československu. O památkovou ochranu nádraží se bojovalo řadu let a přestože se chystá rekonstrukce v režii Správy železnic, není zatím zcela jasné, jak bude jeho příběh pokračovat.
Podívejte se na náš nový dokument, kde se dozvíte více od historika umění Martina Strakoše z ostravského Národního památkového ústavu.
Dokument najdete ZDE.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.