pátek
27. září 2024
svátek slaví Jonáš
Logo Centra experimentálního divadla
© zdroj: FB profil organizace



Terén Brna se stane Terénem

BRNO: 1. 10. 2019 zahájí činnost nová česká platforma pro performativní umění sídlící v Brně s názvem Terén. Vzniká vedle renomovaných repertoárových divadel Husa na provázku a HaDivadlo jako třetí scéna brněnské městské organizace Centrum experimentálního divadla.

Autor článku: 
TZ/ika

Terén je dramaturgická, produkční a distribuční platforma bez vlastního souboru a stálé scény, která celoročně produkuje jedinečné divadelní a hraniční umělecké projekty. Terén koncepčně pracuje s městským prostředím Brna jako s komplexním tvůrčím prostorem. Své produkce uvádí v divadelních sálech i ve specifických prostorách urbánní krajiny. Namísto jedné vývěsní estetiky Terén buduje estetickou diverzitu. Zkoumá rozhraní, ve kterém se může současné divadlo pohybovat, a jaké nástroje si pro svou komunikaci dokáže volit.

Terén vytváří prostor pro vznik inscenačních projektů s přesahy do hudebně-dramatických forem, performativních koncertů, performancí, happeningů, akcí, intervencí do veřejného prostoru a dalších formátů umělecké komunikace, ve které se lidé setkávají v živém dialogu. Terén iniciuje tvůrčí setkání autorů performativního umění s umělci z jiných uměleckých oblastí. Terén spolupracuje s iniciativami a institucemi z mimoumělecké oblasti, jako jsou akademická a vědecká pracoviště, environmentální a ekologická hnutí, neziskové organizace a další. Terén setkává oficiální a undergroundovou kulturu, zřizovanou a nezávislou scénu, profesionální i začínající umělce.

Terén produkuje vlastní inscenační projekty, které uvádí v Brně na domácí scéně a které dále distribuuje mimo Brno. Terén zkoumá současné podoby performativního umění, je prostorem pro experiment, výzkum a vzdělávání, v rámci kterého organizuje setkávání s divadelními profesionály, přednášky, diskuze a praktické dílny. Terén hledá novou životnost vztahů mezi autory a publikem, jeho misí je trvalá redefinice smyslu a pozice divadla a performativního umění ve společnosti. Program Terénu hledá odezvu u různých diváckých okruhů a komunit i mimo divadelní oblast. Terén zajišťuje podmínky pro vznik odvážných uměleckých projektů, které v tržním kulturním prostředí nemají příležitost se prosadit.

"Personální a ideová rekonstrukce Centra experimentálního divadla dala vzniknout nové platformě pro náročné umělecké koncepty. Skutečnost, že se městská příspěvková organizace otevírá experimentální tvorbě na koncepční úrovni, považuji za unikátní. Název Terén odkazuje k nestabilnímu a proměnlivému prostředí, ve kterém se chceme pohybovat, k překážkám a převýšením, které chceme překonávat. Terén je outdoor, 4×4, offroad expedice do performativního umění, která chce kontinuálně narušovat estetickou a ideovou monokulturu, názorové bezpečí, izolaci společenských vrstev a komunit a provozní limity tvorby," přibližuje cíle platformy její umělecký šéf Matyáš Dlab.

Programové těžiště Terénu vytvoří vlastní inscenační činnost různé produkční náročnosti, kterou budou namísto vlastního souboru zajišťovat hostující individuální autoři, divadelní skupiny a umělecké kolektivy. V těchto divadelních i přesahových projektech chceme kombinovat dvě formy spolupráce s umělci – rezidenční (delší doba přípravy, soustředěná souborová práce, reprízy a hostování) a projektovou (jednorázové intervence, akce, spontánnější projevy, které mohou nabývat povahy výtvarných performancí, hudebních akcí atd.). V rámci celoroční činnosti bude Terén uvádět hostující divadelní produkce a díla z jiných uměleckých oblastí. V sezoně 2019/2020 bude Terén vedle dalších osobností spolupracovat s renomovanými autorkami performativního umění, kterými jsou intermediální umělkyně Cristina Maldonado a výrazná divadelní režisérka Petra Tejnorová.

"Zajímá nás budování identity, která se spíše vymyká jednotě, stálosti a opakování či průzkumu konkrétního média nebo umělecké formy. Identity, již definuje absence stálého prostoru, souboru i jednotného uměleckého profilu a která dává prostor širší umělecké tvorbě. Samotné meze toho, čím je v současné době divadlo a performance, vnímáme šířeji. Pro svoji dramaturgii nepotřebujeme primárně divadelní prostor, ale ani teatrologický pojmový aparát. Fakt, že se pohybujeme nad médii, žánry a chceme představit svoji práci v různých rychlostech a možnostech trvání, uměleckých formách a s různě velkou stopou do společenské a umělecké struktury Brna, ale i jiných měst, znamená jediné – performativita je jen jedna a může se projevovat stejně dobře v divadelním sále, jako i v malbě či elektronické, ale i klasické hudbě nebo na nároží před řeznictvím ve tři hodiny odpoledne. Není hlavní výspou divadla, je mnohem širší a ovládá nás cele," doplňuje dramaturg Lukáš Jiřička.

Činnost platformy bude zahájena týdenním programem s názvem Terénní úprava, který proběhne 1.–6. 10. 2019. Zahajovací program je koncipován jako koncentrovaná přehlídka budoucího dramaturgického směřování. V průběhu šesti dnů Terén uvede premiéru svého prvního inscenačního projektu – hudebně-dramatického díla, které vzniká exkluzivně pro festival Moravský podzim, specifickou hostující produkci mezinárodní performativní skupiny Gob Squad vycházející z reálií a městského prostředí Brna, koncert světové osobnosti soudobé avantgardní hudby, kterou je japonský skladatel a performer Otomo Yoshihide, klubovou noc argentinského kolektivu hudebních producentů a labelu TRRUENO a sérii dalších událostí.

https://jasuteren.cz/

Zdroj: Miroslav Oščatka, ředitel CED, www.ced-brno.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Vláda ČR schválila návrh státního rozpočtu na rok 2025. Kapitola Ministerstva kultury činí 21,3 miliardy korun. Jde tedy o více než dvaceti osmi procentní navýšení oproti schválenému rozpočtu na rok 2024, který činil 16,59 miliard korun. Návrh rozpočtu Ministerstva kultury pro rok 2025 je tak o 4,7 miliardy korun vyšší než v roce 2024.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
26.09.2024

ČR: V neděli 22. září 2024 se v Libici nad Cidlinou uskutečnila celostátní konference Svazu českých divadelních ochotníků (dále jen SČDO). Na programu bylo hodnocení činnosti za uplynulé funkční období, diskuse o budoucnosti amatérského divadla a klíčový bod – volba nového předsednictva na dalších pět let.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
25.09.2024

ČR: Díky štědrosti diváků a dárců se během nedělního benefičního koncertu podařilo na pomoc postiženým povodněmi vybrat 38 209 076 korun. Vybrané prostředky poputují do sbírky SOS Povodně organizované Člověkem v tísni. Během hudebního večera vystoupili bez nároku na honorář David Koller s Kollerbandem, Tomáš Klus, Janek Ledecký, Aneta Langerová, Adam Plachetka, Jiří Pavlica a Hradišťan, Kateřina Kněžíková, Lenka Dusilová a Karel Plíhal.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
24.09.2024

PRAHA: Libeňské Studio ALTA v září oficiálně oznámilo příchod nového uměleckého vedení. Od roku 2025 převezme dramaturgii pražského uměleckého prostoru programový tým, který vzešel z výběrového řízení vycházejícího z otevřené výzvy. 

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
26.09.2024