ČR: V neděli 22. září 2024 se v Libici nad Cidlinou uskutečnila celostátní konference Svazu českých divadelních ochotníků (dále jen SČDO). Na programu bylo hodnocení činnosti za uplynulé funkční období, diskuse o budoucnosti amatérského divadla a klíčový bod – volba nového předsednictva na dalších pět let.
Konference potvrdila složení nového předsednictva, které povede SČDO v letech 2024–2029. Předsedkyní byla zvolena Vlaďka Koďousková, která má dlouholeté zkušenosti jako předsedkyně Jizerské oblasti. Vlaďka Koďousková střídá dlouholetého předsedu Josefa Hejrala, který na konferenci obdržel titul Čestný předseda SČDO. Novým místopředsedou se stal Ondřej Benda, který vystřídal Jaroslava Vondrušku. V dalším funkčním období v pozici místopředsedy pokračuje Aleš Pop.
Vlaďka Koďousková v úvodní řeči poděkovala předsednictvu i všem přítomným za projevenou důvěru: „Pro tuto funkci je třeba mít rozhled a spoustu zkušeností. Doufám, že si všichni budeme nápomocni, že půjde o společnou práci.“
Dále poukázala na důležitost vzdělávání nejen u mladé generace divadelníků, ale i těch zkušenějších. Vzájemnou inspiraci a naslouchání považuje za klíč k úspěchu.
Svaz se v nadcházejících letech zaměří na podporu souborů v jednotlivých oblastech, vzdělávání členů a zapojení mladé generace. Užší spolupráce s dalšími kulturními organizacemi je také jednou z priorit nového vedení.
Kompletní složení nového předsednictva pro funkční období 2024-2029:
Z nově zvolených členů předsednictva také vzešel Sekretariát (užší pracovní tým scházející se mezi termíny zasedání předsednictva). Revizní komise pro období 2024–2029 bude pracovat pod vedením jejího předsedy Lukáše Frydrycha. Členy jsou Václav Benda, Kateřina Gregorová a Jan Suchý.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.