PRAHA: Libeňské Studio ALTA v září oficiálně oznámilo příchod nového uměleckého vedení. Od roku 2025 převezme dramaturgii pražského uměleckého prostoru programový tým, který vzešel z výběrového řízení vycházejícího z otevřené výzvy.
Nový tým tvoří choreografka, performerka a kurátorka Alica Minar, divadelní dramaturg, režisér a kurátor Roman Poliak, tvůrce, performer, dramaturg a kurátor mezioborových projektů Tobiáš Nevřiva a Orin Rodriguez, performer, divadelník a aktivista. Čtyřčlenné seskupení postupně přebírá odpovědnost za program od dosavadních uměleckých vedoucích Lucii Kašiarové a Petra Dlouhého. Předání zodpovědnosti je naplánováno tak, aby zajistilo plynulý přechod a kontinuální rozvoj instituce s více než patnáctiletou tradicí.
Nový tým má ambici navázat na dlouholetou práci současného vedení a rozvíjet Studio ALTA jako prostor pro současné performativní umění a kreativní dialog. Poradit si přitom bude muset s probíhající rekonstrukcí vnitřních prostor či stále relativně novým územím pražské Libně, kam se Studio ALTA v minulém roce přestěhovalo. „Pokud náš odchod umožnil přichod takového úžasného programového týmu, nemohli jsme udělat lepší rozhodnutí. Věříme, že po letech, kdy jsme byli neustále v pohybu, kdy jsme hledali a zabydlovali nový prostor a hledali nové způsoby fungování, bude Studio ALTA moct konečně zpomalit a naplno se soustředit na všechny procesy, kterých je součástí,“ uvádí současní vedoucí Kašiarová a Dlouhý.
Současně probíhá celková rekonstrukce horní budovy bývalého pivovaru, která zahrnuje opravu budovy a důležité úpravy zaměřené na energetickou úspornost. Stavební práce začnou po dlouhých přípravách v listopadu 2024.
I když kvůli rekonstrukci probíhají veškeré akce v exteriéru, Studio ALTA stále nabízí bohatý podzimní program plný rozmanitých akcí. Hlavním lákadlem podzimní sezóny je ZAŽÍT LIBEŇ, sousedský den připravený ve spolupráci s místními spolky a Městskou částí Praha 8. Dále se mohou návštěvníci těšit na dvoudenní program ALTA SLOVENSKÁ, který představí tvorbu slovenských umělců a jejich aktuální situaci nebo říjnové SYMPOSIUM PŘÍSTUPNOSTI, vyvrcholení projektu Parent-Friendly Culture v rámci projektu On Mobilisation. Kompletní program je dostupný na www.altart.cz.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.