<p>OSTRAVA: Potřetí se na alternativní scéně Divadla loutek Ostrava, ve vybraných školách a celopobytových zařízeních uskuteční Dny Terapie. Dílny, které využívají terapeutické účinky loutek jsou určeny dětem s různým stupněm fyzického a mentálního postižení.</p> <p>Dny Terapie pořádá THeatr ludem ve spolupráci s Divadlem loutek Ostrava. Jedinečnou možnost nahlédnout do nich skýtají i zájemcům z řad široké veřejnosti, rodičům, pedagogům a studentům.</p> <p>Tvůrčí dílny Terapie loutkou se opět otevírají veřejnosti ve dnech 16. a 17. dubna.</p> <p> Terapeutickou práci vedou vždy dva lektoři, kteří motivují děti k aktivní činnosti za pomoci loutek – Pana Barvičky a Slečny Mašličky. Děti jsou v dílnách rozvíjeny celostně, s důrazem na specifika jejich osobnosti, učí se a vzdělávají formou tvořivé dramatické hry. „Lekce rozvíjejí u všech malých účastníků bez ohledu na jejich handicap fantazii, metaforické vnímání, motoriku i jemnou motoriku, estetické vnímání a vzájemnou spolupráci,“ říká Hana Volkmerová, předsedkyně sdružení THeatr ludem a odborná lektorka dílen. „Loutka se pro děti stává kamarádem, děti k ní postupně získávají vřelý vztah. Během lekcí pracují s papírem, pomáhají vytvářet různá prostředí z lana, igelitu, látky a jsou zážitkovou formou vtahovány do dění. Například pro loutku Pana Barvičky jsou i děti s mentálním a fyzickým postižením schopny za lekci několikrát vstávat a vytvářet z papíru třeba snídani, nebo dárek. Loutky jsou tedy motivací pro aktivitu dětí a jejich zapojení do hry,“ dodává Hana Volkmerová.</p> <p>Dílny jsou veřejnosti běžně nepřístupné, ale právě během Dnů terapie je mohou zájemci navštívit a bezprostředně po nich se zúčastnit besed s lektory, psychology a speciálními pedagogy. </p> <p>Více v příloze </p> <p>Lucie Ryšavá<br />
referentka úseku obchodně-ekonomického </p> <p>DivaDLO loutek Ostrava, p. o.<br />
Pivovarská 3164/15<br />
728 32 Moravská Ostrava<br />
I: www.dlo-ostrava.cz<br />
E: obchod@dlo-ostrava.cz<br />
T/F: 596 100 524</p>
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.