sobota
19. října 2024
svátek slaví Michaela

Ostatní

Hithit spouští Antivir, rychlou pomoc pro živnostníky

ČR Česko-slovenská crowdfundingová jednička na trhu Hithit.cz reaguje na koronavirovou situaci mezi českými a slovenskými živnostníky. V pondělí 23. 3. spustila speciální program Hithit Antivir, ve kterém můžou ve velice rychlé době získat peníze od svých minulých, současných i budoucích zákazníků. „Prolomili jsme všechna pravidla a formality, které jsme doteď od projektů vyžadovali. Jsme připraveni pomoct všem, kdo to v souvislosti s COVID-19 potřebují,“ říká Aleš Burger z Hithit.cz. Tyto peníze navíc nemusí nikomu vracet.


 

Autor článku: 
Petr Hanzel

Hithit.cz pružně zareagoval na kritickou situaci mezi českými a slovenskými živnostníky, kteří v důsledku pandemie a vládních opatření museli dočasně zavřít podnikání. Oslovuje podnikatele z turistického ruchu, majitele restaurací, bister, kaváren, ubytování, kadeřnictví, barber shopů, lidi, které živí kultura, sport, provozující wellness a všechny ostatní, kteří byli ovlivněni nouzovým stavem.

Do programu už se zapojují první podnikatelé. „Všem se budeme věnovat přednostně, jejich projekty spustíme do 24 hodin, pomůžeme jim s přípravou, netrváme na tom, aby nám dodali video, širokou paletu odměn, projekt můžou dokončit ve zkrácené době 14 dní a mají možnost si nastavit nižší cílovou částku než 50 tisíc korun,“ vypočítává Aleš Burger rozdíl oproti běžným formalitám na Hithit.cz.

Narozdíl od státních ekonomických návrhů na zmírnění dopadů krize peníze získané na Hithitu živnostníci nebudou muset vracet. Musí ovšem dostát svým závazkům vůči podporovatelům, zákazníkům. Prostředky z Hithitu můžou mít do jednoho měsíce od založení projektu.

Crowdfundingový portál Hithit.cz od spuštění v roce 2012 pomohl na svět tisícům projektů. Tenisky Bohempia vybraly téměř čtyři miliony korun, divadlo Jatka78 skoro dva a půl milionu korun, projekt Bezobalu přes milion korun, botoponožky Skinners získaly také přes milion korun. Na Hithitu není neúspěšná kategorie, zalistování je zadarmo a tvůrci riskují pouze úspěch.

„Protože si nesmírně vážíme nasazení zdravotníků, za každých sto korun pro živnostníky pošleme dvě koruny společnosti pro boj s plicní rakovinou Oxyprotect, která nakupuje lékařům přístroje a vybavení nezbytné pro léčbu COVID-19,“ zavazuje se za společníky firmy Aleš Burger.

 

Jak funguje Hithit?

  • Jako předprodej zboží a služeb
  • Komunitní financování - lidé po malých sumách dělají velké věci
  • Všechno, nebo nic - pokud v daném čase nevyberete alespoň 100 %, peníze vrátíme, odkud přišly, a za službu neplatíte

 

Další detaily najdete na www.hithit.cz/antivir

 

Zapomenutý fotbal. Historie fotbalu v Karlovarském kraji 1904–1970

KARLOVY VARY: Muzeum Karlovy Vary vás srdečně zve na vernisáž výstavy „Zapomenutý fotbal 1900–1970“ ve středu 16. října 2024. Výstava představí fenomén fotbalu od svých počátků, přes boom ve 20. a 30. letech v Československu, válečný útlum až po vznik množství českých klubů ve vysídleném pohraničí.

16.10.2024
17:00
Autor článku: 
Romana Borusíková/ika

Výstava se v jedné rovině bude snažit ukázat mohutný rozpuk fotbalové vášně, vznik četných lokálních německých sportovních klubů, a také bohatý fotbalový život, který se v kraji rozmohl zejména v meziválečném období. Zároveň představí český fotbal, který se objevil již ve 20. letech 20. století, ale naplno se v kraji rozehrál po druhé světové válce. Kromě významných fotbalových klubů, sportovních úspěchů a statistik na panelech ukážeme znaky mužstev (ve formě historických odznaků), dochované oddílové fotografie, zápasové momentky a představíme několik významných osobností karlovarského fotbalu – jak české, tak i německé.

Výstava potrvá od 16. 10. 2024 do 17. 1. 2025.

kvmuz.cz

Památný den sokolstva 2024

ČR-PRAHA: Sokolové si již pošesté připomínali Památný den sokolstva – 8. října – jako významný den České republiky. Po celé republice se konaly pietní akty k uctění památky sokolů, kteří obětovali své životy v boji za svobodu, demokracii a samostatnost.

Památný den sokolstva uctívá nejen pět tisícovek sokolů a sokolek, kteří položili své životy v protinacistickém odboji, a mezi nimiž bylo i na 150 spolupracovníků výsadku Anthropoid, ale i všechny ty, kteří padli v 1. světové válce v řadách československých legií a v řadách 3. protikomunistického odboje.

"Zakladatelé dali Sokolu do vínku ryze demokratické zásady, na nichž sokolská organizace stojí. Jakákoliv totalitní moc tak byla, a vždy bude, pro naši členskou základnu zcela nepřijatelná. I to je skutečnost, kterou si dnešního dne připomínáme," zdůraznil Martin Chlumský, starosta České obce sokolské

Autor článku: 
Radek Smekal

I díky obětem je dnes Sokol organizace stojící na pevných historických základech s moderní tváří. Dokladem toho byl letošní XVII. všesokolský slet, který spojil národy, republiku, regiony i sport s kulturou. "Sokolové jsou aktivními hybateli sportovního, kulturního a společenského života ve stovkách obcích a měst po celé republice a vlastenectví pro ně není prázdným pojmem," dodal Martin Chlumský.

Sokol se podle vzdělavatele Michala Buriana odlišuje od ostatních tělovýchovných a sportovních organizací ve vztahu k našemu státu. "Tím, že se mladým sokolům a sokolkám snažme předávat tradici naší organizace a předávat ty příběhy, které vedly právě třeba k tomu 8. říjnu v roce 1941," podotkl Michal Burian.

Památný den sokolstva začal po celé republice tradičně vyvěšením sokolských vlajek na hejtmanstvích i radnicích a v devíti městech jezdily vozy MHD vyzdobené sokolskými vlajkami. V poledne se Sokolská stráž se čtyřmi prapory, které Sokol dostal v minulosti od prezidentů, ten polední letos od Petra Pavla při XVII. všesokolském sletu, zúčastnila nástupu Hradní stráže. 

V sídle České obce sokolské v Tyršově domě se položení věnců a květin u pamětní desky se jmény zavražděných a umučených členek a členů Sokola se zúčastnilo mnoho významných hostů v čele 1. místopředsedkyní Poslanecké sněmovny PČR Věrou Kovářovou. "Sokolové v sobě spojují dvě strany mince: tradici i současnost," řekla a ocenila sokolskou připravenost pomoci, když je ohrožena svoboda národa, a na druhé straně pracovat systematicky se zájmem a s chutí pro národ, pro společnost. "Děkuji, že dál předáváte z generace na generaci skutečné vlastenectví - tiché, neokázalé, skoro neviditelné, ale o to cennější," řekla Věra Kovářová.

Senátor Jiří Růžička uvedl, že byl ohromen a dojat letošním sletem. "Ukázalo se, že se Sokol není jen sportovní organizace, ale Sokol je velký kus národní historie a identity. To považuji za mimořádně důležité. Přeji, aby se Sokolu dařilo plnit jeho úlohu, kterou si předsevzal rozvíjet: pěstovat pohyb i charakter a morálku," řekl Jiří Růžička.

Pietního aktu se zúčastnili další členové Poslanecké sněmovny i senátu, pražský primátor Bohuslav Svoboda, předseda olympijského výboru Jiří Kejval, zástupci Národní sportovní agentury (NSA), Hradní stráže a mnoho dalších.

Čest sokolským hrdinům sokolové (i nesokolové) vzdali i prostřednictvím kokard připnutých na oblečení.

Připomínka Památného dne sokolstva vyvrcholila Spanilou jízdou sokolů Prahou a Večerem sokolských světel po celé republice. V Praze pod Karlův most přivezlo 70 sokolů světlo zapálené v týdnu v Děčíně, rodišti jednoho ze zakladatelů Sokola Miroslava Tyrše. 

Festival Můj život s válkou v zádech zahájí 13. října představení …because of Alma

PLZEŇ: Třináctý ročník multižánrového festivalu Můj život s …, tentokrát s podtitulem Můj život s válkou v zádech, nabídne bohatý program reflektující válečné konflikty a jejich vliv na lidské životy. Festival, pořádaný spolkem PaNaMo, proběhne od 13. října do 19. listopadu na různých místech Plzně. Program zahrnuje divadelní představení, filmové projekce, literární večer, debaty i výstavu a jeho odborným garantem je organizace Člověk v tísni.

od 13.10.2024 do 19.11.2024
Autor článku: 
Daniela Vítová

„Říká se, že za celou éru lidských dějin ještě nenastalo období bez válečného konfliktu. I nám je dnes válka blíž, než bychom si ještě nedávno uměli představit. Rádi bychom návštěvníkům nabídli možnost zamyslet se nad tím, jak válka ovlivňuje naše životy a jakou roli může hrát umění při zpracování válečných zkušeností,“ řekla Martina Dobiášová, předsedkyně spolku PaNaMo.

Festival zahájí 13. října v 19 hodin v Moving Station inscenace ...because of Alma pražského souboru BodyVoiceBand. Hudební nadání a šťastné dětství ve významné hudební rodině, dokonce i sňatek s geniálním muzikantem – to vše se zdálo předurčovat vynikající houslistce Almě Rosé bohatý a úspěšný život, jehož hlavní osou zůstane provždy hudba. To jediné zůstalo. Vše ostatní bylo rozmetáno. Příběh dcery vídeňského houslisty Arnolda Rosé a neteře Gustava Mahlera v sobě zahrnuje nejen všechny nepochopitelné a děsivé zvraty evropských dějin první poloviny 20. století, ale i otázku, jakou sílu má v lidském životě hudba. Na jevišti se v režii Jaroslavy Šiktancové setkávají skvělé hudebnice smyčcového souboru Alma Ansámbl a herci Anna Brousková, Antonie Formanová a Vojtěch Bartoš. Autorkou dramatického textu je scenáristka a dramaturgyně Martina Kinská.

Dalším bodem festivalového programu je fotografická výstava Člověk v tísni s válkou v zádech, která představí humanitární pomoc ve válečných oblastech od roku 1992 až po současnost. Fotografie zachycují osudy lidí, kteří si válku nevybrali, a i tak se stala součástí jejich každodenního života. Vernisáž proběhne 23. října v 17 hodin v Moving Station, kde vystoupí také dětský pěvecký sbor z plzeňského integračního centra. Výstava bude zdarma přístupná 23. 10. – 31. 10. a 3. 11. – 10. 11.

Na vernisáž v Moving Station naváže ve středu 23. října od 18 hodin beseda s reportérem České televize Michalem Kubalem na téma Válce na dotek, která se zaměří na práci novináře v mezních situacích. Moderuje Roman Černík.

Projekce v Kině Beseda ve spolupráci s Filmovým klubem Plzeň nabídnou 5. listopadu nejprve od 10 a 17 hodin dokument Bílý anděl (White Angel – The End of Marinka), jehož projekci doprovodí diskuse s odborníky z organizace Člověk v tísni. Od 19:30 se bude promítat ukrajinský film Pohled motýla.

V rámci festivalu se 14. listopadu od 17 hodin uskuteční v Integrační centrum pro uprchlíky z Ukrajiny (Dominikánská 9) debata s psycholožkou Tetianou Viter. Tetiana již více než dva roky pomáhá ženám, které uprchly do České republiky před válkou. Vstupné dobrovolné.

Festival uzavře 19. listopadu od 19 hodin v Anděl Café tradiční literárně-hudební pořad Čítání lidu. Herci Divadla MY představí formou scénického čtení vybrané knihy, tentokrát na téma „Můj život s válkou v zádech“. Mezi jednotlivými ukázkami zazní písně pražského hudebního uskupení, které se jmenuje Die Bremer Muzikantem a zhudebňuje texty Charlese Bukowského. 

 

 

O festivalu:

Festival „Můj život s…“ se každoročně věnuje aktuálním společenským tématům nahlíženým prostřednictvím umění.

Organizátorem festivalu je spolek PaNaMo a odborným garantem 13. ročníku Člověk v tísni. Festival vznikl za finanční podpory Magistrátu města Plzně, Státního fondu kultury, Plzeňského kraje, městského obvodu Plzeň 3, Nadace 700 let města Plzně a PMDP. 

 

Vstupenky na představení …because of Alma a na debatu Válce na dotek je možné zakoupit prostřednictvím sítě GoOut. Vstupenky na projekce v rámci Filmového klubu Plzeň 5. 11. budou brzy v prodeji prostřednictvím Měšťanská beseda.

 

Výstavní projekt Art Grand Slam vyhlašuje open call pro vizuální umělce a umělkyně do 30 let

PRAHA: Umělecká platforma Sport in Art organizuje již druhý ročník výstavního projektu Art Grand Slam. Kurátorkou letošního ročníku je historička umění a pedagožka Martina Vítková, která zvolila jako prvek spojující sport a umění téma Paralelní dimenze. Výstavu děl deseti renomovaných umělců doplní svými počiny mladí tvůrci, kteří se do 10. listopadu přihlásí do open callu a jejichž vizuální díla budou do projektu vybrána odbornou porotou. Společná výstava vybraných děl inspirovaných sportem, vášní pro pohyb i umění proběhne v únoru 2025 v pražské SmetanaQ Gallery a dočká se také opět svého zahraničního uvedení. Vítěz open callu získá jedinečnou možnost zahraničního rezidenčního pobytu se side specific prezentací vítězného díla.

Autor článku: 
Nikola Páleníčková

Art Grand Slam, ojedinělý výstavní projekt se zahraničním přesahem prezentující díla renomovaných umělců i mladých tvůrců do 30 let, pořádá umělecká platforma Sport in Art. Ta pod myšlenkou propojení současného vizuálního umění se sportem a pohybem sdružuje také kromě této výstavy umělecký magazín Sport in Art a prodejní kurátorsky vedenou on-line galerii umění.

Projekt Art Grand Slam vstupuje do svého druhého ročníku. Letos s kurátorkou Martinou Vítkovou, významnou českou historičkou umění a pedagožkou, která zvolila jako společný rámec a téma Paralelní dimenze – sport a umění. „Je důležité, jak intenzivně se sportu nebo umění věnujeme, co nám přináší. V obojím vyvíjíme aktivitu tvořivou, vnímání sportu i umění není jen pasivní částí procesu. Aktéři jsou na obou stranách, ti, co ze sebe něco vydávají, i ti, co přijímají,“ vysvětluje Martina Vítková hlavní myšlenku nadcházející výstavy.

Do projektu se zapojí stejně jako v minulém ročníku deset renomovaných výtvarníků. V únoru 2025 jejich díla se sportovní tematikou doplní také počiny mladých tvůrců do 30 let, kteří již nyní mohou přihlašovat svá díla ve vyhlášeném open callu.

“Do open callu se mohou hlásit čeští vizuální umělci a umělkyně do 30 let, tedy do ročníku 1994 včetně, kteří ve své práci reflektují téma sportu a pohybu, aby vytvořili několik nových původních děl inspirovanými pohybem. Umělci a umělkyně mohou poslat jak hotové dílo, tak jeho návrh včetně popisu realizace. Open Call je otevřen pro media malba, socha, objekt, instalace a video,” sděluje manažerka projektu Josefína Nedvědová z Art in Sport. K přihlášce je nutné vyplnit formulář účastníka a zaslat aktuální portfolio prací s životopisem, kontakty a reprezentativními ukázkami z díla. Podrobné informace zájemci naleznou na www.artgrandslam.org.

Do projektu Art Grand Slam ale také můžete výjimečné umělecké počiny nominovat. „Pokud tedy máte tip na nějaké jiné výjimečné dílo propojující sport a pohyb s uměním, které by nemělo podle vás upadnout v zapomnění, můžete ho prostřednictvím on-line formuláře do projektu nominovat,“ doplňuje Nedvědová. Nominovaná díla by měla být realizovaná nebo se teprve realizovat v průběhu roku 2024. Přihlášky mohou zahrnovat také projekty, které jsou aktuálně ve fázi přípravy, ale budou dokončeny do konce roku 2024. Po uzavření nominací vyberou odborní garanti jednotlivých kategorií pět děl, která postoupí do finále. Uzávěrka termínu dodání všech podkladů je 10. listopadu 2024.

Jeden z umělců či umělkyň vybraných Open Callu bude na základě rozhodnutí poroty složené ze zástupců české kulturní scény navíc oceněn*a rezidenčním pobytem v zahraničí, během něhož bude finalizováno dílo pro site-specific uvedení v daných prostorách.

Pražská premiéra výstavy Art Grand Slam proběhne v únoru 2025 ve SmetanaQ Gallery a následující zahraniční vernisáž pak v průběhu roku 2025. Výstavu doplní katalog s doprovodnými texty kurátora a reprodukcemi všech děl uvedených v projektu.

První ročník projektu Art Grand Slam s tématem Uvnitř pohybu představil mladé umělce na výstavě společně například s Michaelem Rittsteinem, Lubomírem Typltem, Jakubem Janovským či Milenou Dopitovou a dalšími. Jak probíhala pražská i pařížská výstava a rezidenční pobyt v Českém centru Paříž se můžete podívat zde

 

Art Grand Slam je výstavní projekt inspirovaný pohybem a sportem, jehož první ročník se uskutečnil v Praze v roce 2024. Je určen profesionálním umělcům, ale i mladým autorům do 30 let. Součástí je vyhlášení nejlepších umělecko-sportovních počinů předchozího roku, a to v šesti kategoriích. Hlavní část projektu Art Grand Slam je založena na výstavě, která má každý rok nového kurátora, a to především z důvodu zabránění umělecké a tematické stagnaci. Kurátor z tohoto důvodu vybírá i podtitul výstavy, která se v první řadě věnuje sportu, ale zvoleným podtitulem má možnost upozornit na důležitá témata v celospolečenském rozsahu. Pro druhý ročník výstavního projektu byla zvolena kurátorka Martina Víktová, uznávaná historička umění a pedagožka, v současnosti působící jako kurátorka v Muzeu Kampa a jako vyučující na vysoké umělecké škola Art Design Institut. Martina Vítková vybrala pro druhý ročník téma nazvané „Paralelní dimenze – sport a umění“. Projekt organizuje kulturní platforma Sport in Art. WEB |  www.artgrandslam.org

Česká centra, příspěvková organizace Ministerstva zahraničních věcí ČR, jsou stěžejním nástrojem veřejné diplomacie zahraniční politiky Česka a rozvíjejí kulturní vztahy mezi zeměmi. Jakožto kulturní institut jsou členem sítě zahraničních evropských kulturních institutů EUNIC. Prezentují naši zemi v široké škále kulturních a společenských oblastí: od umění přes kreativní průmysly až po propagaci úspěchů české vědy a inovací. Věnují se výuce češtiny v zahraničí. Zapojují se do mezinárodních projektů a slouží jako platforma pro rozvoj mezinárodního kulturního dialogu. V současnosti působí v zahraničí celkem 26 poboček na 4 kontinentech. Kromě Českých center spravují také Český dům v Jeruzalémě a Bratislavě. Více na www.czechcentres.cz

 

Partneři projektu:

 

Hlavní mediální partner: CUPRA

Partneři: Česká centra, Sport in Art, SmetanaQ, Lasvit, F.H. Prager, FUD UJEP, TUL,

Mediální partneři: CzechCrunch, Reportér, Radio 1, Artmap, Artikl, Uni – kulturní magazín, Otevřené ateliéry Praha

Pod záštitou: hl. m. Prahy, městské části Praha 1, Ministerstva kultury

Fashion Aréna slaví 17. narozeniny: Maršálkova pekařská show a zábava pro celou rodinu

PRAHA: Od pátku 11. do neděle 13. října se ve Fashion Arena Prague Outlet uskuteční oslavy 17. výročí tohoto oblíbeného outletového centra. Široká veřejnost je srdečně zvána na nezapomenutelný víkend plný zážitků a mimořádných nabídek. Program slibuje zábavu pro celou rodinu, přičemž hlavním lákadlem bude pekařská show se slavným cukrářem a pekařem Josefem Maršálkem, známým z pořadu Peče celá země.

od 11.10.2024 do 13.10.2024

Návštěvníci se mohou těšit na živou show, během níž Josef Maršálek osobně ozdobí dorty a podělí se o své odborné tipy z praxe. Součástí programu bude také bohatý hudební doprovod pod vedením DJ a moderátora, a unikátní vystoupení profesionálních artistů na chůdách v tematických kostýmech.

„Tato oslava je příležitostí poděkovat našim věrným zákazníkům a zákaznicím za jejich podporu a důvěru. Velice mě těší, že se Fashion Arena stala od svého vzniku místem, kde se propojují móda a zážitky. Věříme, že víkendový program, včetně pekařské show s Josefem Maršálkem a dalších atrakcí, nabídne nezapomenutelné zážitky pro naše zákazníky a zákaznice i širokou veřejnost,“ říká Lenka Čapková, ředitelka Fashion Arena Prague Outlet, která každý den od pátku do neděle v 16:30 slavnostně rozkrojí ozdobený dort. Po této slavnostní chvíli bude následovat saxofonové vystoupení, které podtrhne atmosféru oslav.

Mimořádné nabídky budou určeny především členům a členkám věrnostního programu Fashion Club. Až 15 z nich bude mít možnost vyhrát Meet and Greet s Josefem Maršálkem a získají podepsanou kuchařku. Pro všechny členy a členky bude připravena také sleva na oblíbené Churros a alko i nealko drinky. Více informací o programu a registraci do Fashion Clubu najdete zde.

Přijďte s námi oslavit tuto jedinečnou událost a užijte si víkend plný stylu, zábavy a skvělých nabídek. Sledujte oslavy také online na Instagramu Fashion Arena Prague Outlet a nezapomeňte sdílet své zážitky.

Více o nabitých oslavách zjistíte zde.

 

Podzimní Malovaný kraj

SLOVÁCKO: Titulní straně obálky 5. letošního čísla národopisného a vlastivědného časopisu Malovaný kraj dominuje snímek kaple Božího srdce Páně u Tučap. Na zadní straně pak najdete fotografie Hausnerovy oskeruše z Bohuslavic u Kyjova ze seriálu Památné stromy na Slovácku.

Autor článku: 
redakce časopisu Malovaný kraj

V tomto čísle se seznámíte s výrobcem krojové obuvi z Lanžhota Markem Turečkem. Vydáte se na prohlídku nově otevřeného Domu přírody Hodonínské Dúbravy či si připomenete dobu protektorátu v Hodoníně. V novém cyklu Soudní spory na Uherskohradišťsku ve středověku a raném novověku autorka přináší historický úvod k soudní praxi v uvedeném období. Na Uherskohradišťsku zůstaneme i v dalším příspěvku, tentokrát se týká úlohy Uherského Hradiště během třicetileté války. A do třetice Uherskohradišťsko – jedná se o představení CM ZUŠ Slovácko Uherské Hradiště. Seriál Ornament na nádražních budovách na Slovácku nás tentokrát zavede do Strážnice. Zajímavý je i článek Léčba syfilis porodní babkou na Podluží. V rámci cyklu o výrobcích krojů se tentokrát vydáme do Veletin za krojovou tvůrkyní a restaurátorkou textilu Monikou Remešovou. Břeclavan letos slaví 70. narozeniny. Nejen o historii, ale hlavně o současnosti souboru je rozhovor s primášem CM Břeclavan MUDr. Františkem Blažkem. O obnovení slavnostních ženských krojů z první poloviny 20. století se zasloužil spolek Paměť Podluží, z.s. – o tom více v článku Ženský slavnostní kroj pro Poštornou. Rubrika připomínající 60. ročník časopisu Ze života zakladatele Malovaného kraje Fanoše Mikuleckého se věnuje vzniku některých Mikuleckého písní, tentokrát je to Dědidečko moja. Seriál Písňové klenoty současných sběratelů přínáší rozhovor s poněkud jiným sběratelem lidových písní Františkem Zákutným. O přírodě či krajině kolem nás je v Malovaném kraji hned několik článků – o skákajícím „mravenci“, dále o pruhovaném elegánu slíďáku břehovém či si doplníte informace o Baťově kanálu.

Více se o obsahu periodika a jeho zaměření dozvíte na webových stránkách www.malovanykraj.cz

Hranici internetové nevěry i odsuzování druhých zkoumá Denisa Barešová a Elizaveta Maximová v seriálu ČT Vlastně se nic nestalo

čr: Nový seriál režiséra Jana Vejnara přiblíží dnešní vztahy ovlivněné možnostmi internetu. Na hlavním motivu sexfluencerství ukáže nejen tenkou hranici internetové nevěry i motivy k prodeji vlastní intimity a poptávky po ní, ale také odsuzování i předsudky ve společnosti nebo vliv sociálních sítí na sebevědomí. Šestidílná série Vlastně se nic nestalo s Denisou Barešovou, Elizavetou Maximovou a Jiřím Chadrabou v hlavních rolích bude ke zhlédnutí v iVysílání od neděle 29. září.

29.09.2024
Autor článku: 
Vendula Krejčová

Tři příběhy z pohledu tří postav, které jsou spolu provázané. Kromě rozpadu vztahu kvůli sociálním sítím, jako je například platforma OnlyFans, hledají svou sebehodnotu a vypořádávají se s předsudky, které přicházejí zejména od neznámých lidí. „Při tvorbě seriálu Vlastně se nic nestalo jsme chtěli jít po maximálním možném realismu, aby se divák cítil být součástí diskuse o věcech, které v průběhu série postavy řeší,“ odhaluje režisér Jan Vejnar.

Jelikož se ústředním tématem série staly proměny intimity v digitální době, natáčení všech intimních scén probíhalo pod dohledem intimacy koučky. „Vzhledem k tomu, jak dostupný je tento obsah v dnešní době, je často jednodušší zavírat se do virtuálního světa a žít v něm trochu jiný život, o kterém ten druhý nemusí vůbec vědět. To se týká vztahu našich hrdinů Žofie a Romana. V Andreině lince nás jednak zajímalo posouvání vlastních hranic, ale také to, jak vás vnímá vaše okolí pouze na základě toho, že se věnujete určité profesi, v našem případě právě sexfluencerství,“ popisuje tvorbu seriálových postav scenáristka Darja Miková.

Komplexnost scénáře byla jedním z hlavních důvodů, proč herce námět seriálu zaujal. Představitelka Andrey Elizaveta Maximová zdůrazňuje: „Oslovila mě kontroverzní témata vykreslená z pohledu mladých lidí – OnlyFans, vytváření a konzumace erotického obsahu na internetu a odkrývání vnitřních pochodů a motivací sexfluencerů.“ Denisa Barešová ztvárňující Žofii chválí, že se tvůrci vydali nejen cestou vztahů: „Za mě je mnohem zajímavější, kdo má jaké hranice intimity, jak moc a jakým způsobem s nimi nakládá a jak dokáže soudit druhé bez toho, aby byl obeznámen s jejich životními příběhy.“ Jiří Chadraba jako seriálový Roman ocenil zejména reálnost scénáře: „Seriál řeší témata, která jsou stále citlivým tabu. A právě proto musel vzniknout. Oslovil mě nejen otevíráním těchto kontroverzí, ale i svou aktuálností. Některé scény jsou jako nahrané na diktafon u dnešních párů doma.“

Seriál bude premiérově uveden 27. září v rámci festivalu Serial Killer v soutěžní kategorii Quick Killer. O dva dny později bude dostupný v iVysílání a jeho dvoudílnou podobu odvysílá 5. a 6. listopadu program ČT1. „Divákem může být kdokoliv, jelikož cesty vztahů a jejich rozpadu jsou univerzální a nadčasová věc, na kterou se může napojit každý,“ vysvětluje kreativní producent Jakub Mahler.

Na youtubovém profilu iVysílání bude k dispozici bonusové video, kde herečky ze seriálu čtou reálné nenávistné komentáře, které dostávají OnlyFans tvůrci na svých sociálních sítích, a to tichým uklidňujícím hlasem ve stylu ASMR, jejž diváci uslyší také přímo v seriálu.

režie: Jan Vejnar // scénář: Jan Vejnar, Darja Miková // dramaturgie: Jan Smutný, Jakub Mahler // střih: Jakub Vansa // kamera: Šimon Dvořáček // zvuk: Jiří Gráf // výkonné producentky: Romana Špiková, Karolína Vodičková // kreativní producent: Jakub Mahler // hrají: Denisa Barešová, Elizaveta Maximová, Jiří Chadraba, Simona Lewandowska, Lukáš Hejlík a další

Ministr kultury Martin Baxa: Rok 2025 přinese resortu Ministerstva kultury ČR rekordní rozpočet

ČR: Vláda ČR schválila návrh státního rozpočtu na rok 2025. Kapitola Ministerstva kultury činí 21,3 miliardy korun. Jde tedy o více než dvaceti osmi procentní navýšení oproti schválenému rozpočtu na rok 2024, který činil 16,59 miliard korun. Návrh rozpočtu Ministerstva kultury pro rok 2025 je tak o 4,7 miliardy korun vyšší než v roce 2024.

Autor článku: 
Tiskový odbor MK ČR

Ministr kultury Martin Baxa konstatoval: „S návrhem rozpočtu pro Ministerstvo kultury ČR na rok 2025 jsem spokojen a považuji výsledek za dobrou zprávu pro českou kulturu a velký úspěch. Vláda České republiky považuje kulturu za svou prioritu, a to se i v letošním roce potvrdilo. Ministerstvo kultury má ve svém resortu 31 příspěvkových organizací, poskytuje dotační tituly zřizované i nezřizované kultuře v oblasti živého umění, zároveň se stará o množství movitých i nemovitých kulturních památek. Příští rok na to máme k dispozici absolutně nejvyšší rozpočet v historii. Celkově jde o 21,3 miliardy korun, včetně výdajů dle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi.“

Prioritními oblastmi pro rok 2025 jsou klíčové činnosti v kompetenci ministerstva kultury. Jde o širokou oblast od živého umění po ochranu kulturního dědictví. Velký důraz je kladen na provoz příspěvkových organizací, které jsou dlouhodobě podfinancované a je nutné v delším časovém horizontu tento vnitřní dluh narovnat. Součástí tohoto návrhu rozpočtu nejsou finanční prostředky na zvýšení platů, které jsou řešeny separátně na vládní úrovni.

 

Prioritní oblasti:

K výraznému zvýšení došlo u příspěvku na provoz příspěvkových organizací Ministerstva kultury. A to o 804 milionů korun.

Navýšení je patrno i u Programu státní podpory profesionálních divadel a stálých symfonických orchestrů a pěveckých sborů, a to o 100 milionů korun.

Kulturní aktivity, které pokrývají podporu nezřizované kultury (divadlo, tanec, výtvarné umění, literatura a další) budou disponovat částkou 1, 147 mld. korun, což je významně více než v letošním schváleném rozpočtu. 

Rozvoj kulturního a kreativního sektoru – Národní plán obnovy bude disponovat částkou 1, 605 miliardy korun, to je o 432 milionů korun více než letos.

Záchrana a obnova kulturních památek, veřejné služby muzeí v roce 2025 získají o 210 milionů korun více než letos.

Předvídatelné financování je zajištěno u Dotací na filmové pobídky. V roce 2025 je na ně určena částka 1,4 miliardy korun, tedy o 200 milionů korun více, než kolik na pobídky mířilo ve schváleném rozpočtu na rok 2024.

Minstr kultury Martin Baxa dodává: „Pokud od návrhu rozpočtu ministerstva kultury odečteme náhrady církvím, které jsou pro příští rok plánovány na 3, 7 miliardy korun, je meziroční nárůst našeho rozpočtu 34, 4 %. Věřím, že je to, vedle významných legislativních norem z dílny ministerstva kultury, které vstoupí v účinnost příští rok, skvělá zpráva pro kulturní sféru. Své ovoce postupně ponese zákon o veřejné kulturní instituci, který je již podepsán panem prezidentem, stejně tak novela zákona o audiovizi, která jen na cestě legislativním procesem. Napravujeme tím dlouhodobé dluhy, které náš stát vůči kultuře má.“

 

Priority

Schválený rozpočet 2024 celkem

16, 59 mld. Kč

 

Návrh rozpočtu 2025

celkem

21,3 mld. Kč

 

Rozdíl ve vybraných prioritách celkem

4, 7 mld. Kč

28,5%

 

Příspěvek na provoz PO

5 703 049 692

6 507 484 690

 + 804 mil.

14%

 

Program státní podpory prof. divadel a stálých prof. symf. orchestrů a pěveckých sborů

300 000 000

400 000 000

 + 100 mil.

33%

Kulturní aktivity

646 655 000

1 146 805 000

+ 500,15 mil.*

77%

 

Rozvoj kulturního a kreativního sektoru

1 173 060 000

1 605 264 706

+ 432,2 mil.

37%

 

Záchrana a obnova kulturních památek, veřejné služby muzeí

863 000 000

1 073 000 000

+ 210 mil.

24%

 

Program péče o národní kulturní poklad a dědictví

500 000 000

1 820 000 000

1,320 mld. **

264%

 

Dotace na filmové pobídky

1 200 000 000

1 400 000 000

+ 200 mil.

17%

* například podpora literárních překladů v souvislosti s hlavním hostováním České republiky na Frankfurtském knižním veletrhu 2026, plnění memorand u významných mezinárodních festivalů jako je Pražské jaro, Janáčkovo Brno, Smetanova Litomyšl, či projekty související s podporou Evropského hlavního města kultury – České Budějovice 2028

**pro potřeby financování investičních projektů jako je např. rekonstrukce Nová scéna Národní divadlo

Noc vědců v Muzeu Kroměřížska

KROMĚŘÍŽ: Muzeum Kroměřížska se v pátek 27. září 2024 připojí k letošnímu ročníku Noci vědců, tématem je Proměna. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program plný vědeckých objevů a poznaní. Program slibuje pestrou škálu přednášek, workshopů a interaktivních aktivit.

27.09.2024
17:00
Autor článku: 
Martina Malá

Akce začne v 17 hodin přednáškou Pavlíny Švecové ze ZŠ Oskol Kroměříž, která se bude věnovat Montessori metodám v praxi.

Následovat bude od 18 hodin workshop vedený Marynou Yemelianenko, také ze ZŠ Oskol Kroměříž, jenž propojí příběh o vzniku vesmíru s praktickou tvorbou montessori pomůcek, každý návštěvník si bude moci vyrobit vlastní montessori pomůcku.

Od 18 do 20 hodin si zájemci mohou vyzkoušet různé zábavné aktivity spojené s chovem koní, které pod tajemným názvem Equus caballus včera a dnes připravili studenti vzdělávacího programu Jezdec a chovatel koní ze SŠHS Kroměříž. Nabídnou je v prostorách nejnovější výstavy Muzea Kroměřížska Naše koně.

V 19.30 hodin naváže Petr Ponížil z Fakulty technologické UTB Zlín s přednáškou o proměnách kalendáře.

Večer pak završí od 20 do 21 hodin praktická ukázka z dílny konzervátorů Muzea Kroměřížska Jitky Sirné a Dušana Kočnera, která návštěvníkům přiblíží, jak se sbírkový předmět mění pod jejich rukama.

Vstup na Noc vědců je zdarma.

www.muzeum-km.cz

https://www.nocvedcu.cz/

 

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Ostatní