čr: Nový seriál režiséra Jana Vejnara přiblíží dnešní vztahy ovlivněné možnostmi internetu. Na hlavním motivu sexfluencerství ukáže nejen tenkou hranici internetové nevěry i motivy k prodeji vlastní intimity a poptávky po ní, ale také odsuzování i předsudky ve společnosti nebo vliv sociálních sítí na sebevědomí. Šestidílná série Vlastně se nic nestalo s Denisou Barešovou, Elizavetou Maximovou a Jiřím Chadrabou v hlavních rolích bude ke zhlédnutí v iVysílání od neděle 29. září.
Tři příběhy z pohledu tří postav, které jsou spolu provázané. Kromě rozpadu vztahu kvůli sociálním sítím, jako je například platforma OnlyFans, hledají svou sebehodnotu a vypořádávají se s předsudky, které přicházejí zejména od neznámých lidí. „Při tvorbě seriálu Vlastně se nic nestalo jsme chtěli jít po maximálním možném realismu, aby se divák cítil být součástí diskuse o věcech, které v průběhu série postavy řeší,“ odhaluje režisér Jan Vejnar.
Jelikož se ústředním tématem série staly proměny intimity v digitální době, natáčení všech intimních scén probíhalo pod dohledem intimacy koučky. „Vzhledem k tomu, jak dostupný je tento obsah v dnešní době, je často jednodušší zavírat se do virtuálního světa a žít v něm trochu jiný život, o kterém ten druhý nemusí vůbec vědět. To se týká vztahu našich hrdinů Žofie a Romana. V Andreině lince nás jednak zajímalo posouvání vlastních hranic, ale také to, jak vás vnímá vaše okolí pouze na základě toho, že se věnujete určité profesi, v našem případě právě sexfluencerství,“ popisuje tvorbu seriálových postav scenáristka Darja Miková.
Komplexnost scénáře byla jedním z hlavních důvodů, proč herce námět seriálu zaujal. Představitelka Andrey Elizaveta Maximová zdůrazňuje: „Oslovila mě kontroverzní témata vykreslená z pohledu mladých lidí – OnlyFans, vytváření a konzumace erotického obsahu na internetu a odkrývání vnitřních pochodů a motivací sexfluencerů.“ Denisa Barešová ztvárňující Žofii chválí, že se tvůrci vydali nejen cestou vztahů: „Za mě je mnohem zajímavější, kdo má jaké hranice intimity, jak moc a jakým způsobem s nimi nakládá a jak dokáže soudit druhé bez toho, aby byl obeznámen s jejich životními příběhy.“ Jiří Chadraba jako seriálový Roman ocenil zejména reálnost scénáře: „Seriál řeší témata, která jsou stále citlivým tabu. A právě proto musel vzniknout. Oslovil mě nejen otevíráním těchto kontroverzí, ale i svou aktuálností. Některé scény jsou jako nahrané na diktafon u dnešních párů doma.“
Seriál bude premiérově uveden 27. září v rámci festivalu Serial Killer v soutěžní kategorii Quick Killer. O dva dny později bude dostupný v iVysílání a jeho dvoudílnou podobu odvysílá 5. a 6. listopadu program ČT1. „Divákem může být kdokoliv, jelikož cesty vztahů a jejich rozpadu jsou univerzální a nadčasová věc, na kterou se může napojit každý,“ vysvětluje kreativní producent Jakub Mahler.
Na youtubovém profilu iVysílání bude k dispozici bonusové video, kde herečky ze seriálu čtou reálné nenávistné komentáře, které dostávají OnlyFans tvůrci na svých sociálních sítích, a to tichým uklidňujícím hlasem ve stylu ASMR, jejž diváci uslyší také přímo v seriálu.
režie: Jan Vejnar // scénář: Jan Vejnar, Darja Miková // dramaturgie: Jan Smutný, Jakub Mahler // střih: Jakub Vansa // kamera: Šimon Dvořáček // zvuk: Jiří Gráf // výkonné producentky: Romana Špiková, Karolína Vodičková // kreativní producent: Jakub Mahler // hrají: Denisa Barešová, Elizaveta Maximová, Jiří Chadraba, Simona Lewandowska, Lukáš Hejlík a další
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.