čtvrtek
29. února 2024
svátek slaví Horymír
Ilustrační foto
© Foto: David PoulSwingování v Křišťálovém sále a mnohem více nabídne ples Institutu Paměti národa

BRNO: Brněnský Institut Paměti národa společně s taneční školou Swing Wings připravuje na letošní sezónu netradiční ples. Chybět nebudou taneční lekce swingu, tombola ani historická přednáška.

02.03.2024
Autor článku: 
Marie Vojtová

Oblíbený jazzový styl swingu rozezní prostory krásného Křišťálového sálu a budovu Institutu v sobotu 2. března 2024. Škola Swing Wings je na brněnské scéně známá a nabídne na plese i lekce pro začátečníky. Členité prostory IPN rozezní Chief Rhythm and His 5 a vokalista Janek Čarek. Swingy z vinylů bude dál v průběhu večera pouštět DJ Šinal. Do ranních hodin pak naladí funk, soul, disco a mnoho dalšího DJ Matsuwa.

Netradiční ples nabídne i přednášku historika Petra Koura “Swingaři a potápky v protektorátní moci” nebo projekce swingových videí. Tradičně lze samozřejmě očekávat bohatou tombolu a speciální drinky. Čestným hostem plesu bude hudebník Vincenc Kummer.

Ples je organizován na podporu Institutu Paměti národa Brno, který provozuje interaktivní expozici Tichá hrdinství. Ta nabízí neotřelou multimediální formou životní příběhy (ne)obyčejných pamětníků 2. světové války nebo totality 50. let. IPN také každý měsíc pořádá zajímavé akce od historických procházek, přes promítání, po autorská čtení či besedy s pamětníky projektu Paměť národa. Výtěžky z plesu pomohou brněnskému Institutu nadále co nejlépe předávat inspirativní příběhy pamětníků a podporovat natáčení dalších příběhů (třeba z války na Ukrajině) a pořádání smysluplných akcí.

Vstupenky jsou dostupné na webu GoOut.net.
Dospělí 500,-,
Zlevněné 400,-

O Post Bellum a Paměti národa
Nezisková organizace Post Bellum sbírá vzpomínky pamětníků a ukládá je do online sbírky Paměť národa. Dokumentaristé zaznamenali již více než deset tisíc svědectví válečných veteránů, vězňů nacismu a komunismu, disidentů, ale například i agentů StB. Stále hledají nové způsoby, jak jejich zkušenost předat hlavně mladší generaci. Pro žáky a studenty připravují vzdělávací programy, tvoří rozhlasové a televizní pořady, pravidelně publikují příběhy v médiích, pořádají projekce, výstavy, vydávají knihy. Pomáhají také dokumentovat historickou paměť v zemích, kde o svoji svobodu právě dnes bojují. Post Bellum neustále na svých aktivitách pracuje například v období covidu vzniklo Centrum pomoci Paměti národa, které pomáhá zejména pamětníkům zorientovat se v obtížných životních situacích. Se začátkem ruské invaze na Ukrajinu Post Bellum zahájilo sbírku, díky které obráncům Ukrajiny poslalo ochranné a zdravotnické vybavení v hodnotě více než půl miliardy korun. Více na postbellum.cz a pametnaroda.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

LITEŇ: Na zámku v Litni se chystá připomínka kulatého výročí Jarmily Novotné, součástí slavnostního programu bude i otevření novorenesanční hrobky rodu Daubků.

Středočeský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Památky, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
28.02.2024

PRAHA: Poslední únorovou neděli mohli diváci v Divadle v Celetné vidět první fázi jednoho zajímavého experimentu. Spolek Kašpar uvedl veřejnou zkoušku nově připravované inscenace hry Williama Shakespeara KRÁL LEAR v režii Jakuba Špalka, která vzniká rozfázovaně do několika etap.

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Památky
Co se děje
28.02.2024

ŠVÉDSKO-ČR: Česká historička Blanka Karlsson, žijící od roku 1984 se švédským manželem v Norrköpingu, patří k těm obětavým duším, které „na oltář vlasti“ dokážou přinést ohromnou spoustu času. K těm, kteří nelitují vlastních prostředků a s celoživotním zápalem se věnují svému vyvolenému tématu. Tím je pro ni zcela logicky mapování švédských pobytů dvou mimořádných postav české kultury a historie: Jana Amose Komenského a Bedřicha Smetany. Smetanovo 200. výročí narození 2. 3. 1824 dalo také vznik našemu dnešnímu rozhovoru na dálku.

S Blankou se známe díky natáčení dokumentu České kořeny ve Švédsku (2009) a dalším četným kontaktům, které se od něj odvíjely. Mohla jsem tak zblízka poznat její ryzí vlastenectví, které u mnohých často probudí až pobyt v zahraničí; ne tak u ní. Má jej zkrátka v krvi.

Výsledky svého třicetiletého bádání o Smetanovi ve Švédsku shrnula do své publikace vydané ve vlastním vydavatelství Blanka Pragensis.  

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Vzdělávání
Články a komentáře
28.02.2024

ČR: Výpravy po schwarzenberských místech je název už pátého dílu Výprav, osobitého cestopisu literárního publicisty a spisovatele Jiřího Peňáse. Autor svou pouť zahájil v létě 2023 ve společnosti Karla Schwarzenberga. Další destinace pak objel sám, protože do putování s knížetem zasáhl osud. Výsledkem je poutavé čtení. Z něj vystupuje originální portrét Schwarzenberga, s nímž Peňás napsal patrně poslední knižní rozhovor. Kromě toho Výpravy nabízejí zábavné, čtivě podané putování po krajině, historii a architektuře. Zápisky ze schwarzenberských míst v Česku a v Rakousku i tentokrát prostupují autorovy vtipné postřehy a osobní vzpomínky. Knihu vydává Echo Media. Zde je od 19. února k mání v e-shopu, v knihkupectvích se objeví od 28. února.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Vzdělávání
Nepřehlédněte
26.02.2024