neděle
20. října 2024
svátek slaví Vendelín
Křišťálový chrám
© Eva Bečvaříková



Stvořitel Křišťálového chrámu obohatil sklářský region

LIBERECKÝ KRAJ: Dimenze sklářských produktů již řadu let omezuje na jedné straně průmysl plastů nebo jiných umělých hmot, ale také významný prodej sklářských strojů na východ. Známé jsou prodeje sklářských strojů na východ tanvaldskou firmou, prodej technologií, výchova sklářů na českých školách a konec konců i cesty českých odborníků do zahraničí. Existuje však četně sklářských produktů, které zatím nepřekonává žádná země.

Autor článku: 
Eva Bečvaříková

Vynikající lustry neustále zdobí významné světové paláce. Je však také mnoho sklářů, jejichž práci jen stěží lze považovat za produkt průmyslový nebo umělecký. Mezi skláři, který svou tvůrčí a bohatostí vynikli i ve světě je Jiří Pačinek z Lindavy na severu Čech.

Sklářské umění  severočeského mistra je již řadu let zařazováno do českého Skleněného pokladu. Mezi domácími skláři se prezentuje ateliérem v Praze, ale především sklářskou zahradou a křišťálovým chrámem. Myšlence chrámu zdobeného sklem předcházel pokus vybudovat křišťálový hrad v České Lípě. Sklo se jako ušlechtilý materiál objevuje v kostelích, bazilikách a katedrálách po staletí, kdy barevnými vitrážemi prochází paprsky slunce a přes tisíce malých střípků vstupují do duchovního prostoru, který kdysi stvořily myšlenky a vize panovníků, umění jejich architektů a ruce šikovných stavitelů…Jistý anglický cestovatel v 17. století vysoce hodnotí ve svém díle české chrámy pro jejich barevnost. Sklo a světlo tvoří duchovní prostor nekonečného Všehomíra.

Křišťálový chrám Jiřího Pačinka, který byl  otevřen v polovině června, je současně zařazen do letní exkluzivní výstavy českých sklářů, pořádané Libereckým krajem pod názvem Křišťálové údolí. Nabízí ojedinělý a intenzivní vizuální zážitek, spočívající v symbióze bezmála dvě stě let starého sakrálního prostoru a moderního uměleckého skla. V nádherném prostředí kostela Povýšení nalezení svatého Kříže v empírovém stylu vytvořil Jiří Pačinek originální výstavu skla v samotném kostele, ale také  současně podivuhodnou až téměř pohádkovou zahradu z produktů skla.

Spojení křivek klasicistní architektury a světla s velkorozměrnými plastikami mistra a jeho kolegů, inspirovanými faunou i flórou, vznikla hra tvarů, barev a optických efektů. Tvorbu uměleckého prostoru na severu Čech podpořili starosta obce Kunratice u Cvikova Michal Iwanejko. Správa římskokatolické farnosti umožnila pak za spolupráce správce farnosti Rudolfa Repky využít chrám jako výstavní síň.

Jedním z již dřívějších prostorů severočeského skláře byly nízké zídky v parčíku nedaleko náměstí. Tam se ve sklářské peci odehrávaly pokusy o zajímavé sklářské produkty, jakým bylo například fosforeskující sklo. Z jakýchsi garážových prostor přestávaly vycházet jen skleněné kuličky a figurky nebo vázy.  Neuvěřitelně se severočeský sklář osvobodil z podzemí a stal se známým mezi skláři na světě.  V poslední době představil své umění v Německu a Afganistánu. Kunratice u Cvikova a huť sklářského mistra v rámci Křišťálového údolí jsou inspirativními cíli pro letní turistické cestování po naší vlasti.  Pro svou blízkost k hranicím se nabízejí i jako cíl turistům z Polska a Německa.

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Nebylo jim ještě ani třicet let a začali společně ve svém volném čase provozovat klub, sklepní prostor v pražské Soukenické ulici, který si za předchozích majitelů získal pověst místa alternativní, „undergroundové“ kultury, ojedinělého útočiště nekomerčních kulturních aktivit. S Oskarem Hulcem a Milanem Dederou se setkáváme u příležitosti výročí deseti let od založení Spolku pro oživení Paměti právě po noci, kdy opět sklepní prostory komorního klubu zatopila do pěti čísel voda. Ano, není to poprvé, co se podnik potápěl a opět vynořil nad hladinu. Jak se plave v rozbouřených vodách menšinové kultury současným provozovatelům?

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění
Články a komentáře
16.10.2024

JIHOČESKÝ KRAJ: Jihočeská centrála cestovního ruchu, Alšova jihočeská galerie, Biskupství českobudějovické a Regionální rozvojová agentura jižních Čech – RERA a.s. na zahajovací tiskové konferenci představily ve spolupráci s rakouskými partnery přeshraniční projekt s názvem „Gotická stezka Mühlviertel – jižní Čechy (AT-CZ)“ zkráceně „Gotická stezka“. Rakouským projektovým partnerem je Tourismusverband Mühlviertler Alm Freistadt. Zahajovací konference proběhla dne 10. 10. 2024 v budově Biskupství českobudějovického.

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
15.10.2024

ČR: Optikou proslulých kameramanů nahlíží na vývoj českého filmu dokumentární cyklus České televize Vidět filmem. V Tvůrčí producentské skupině Dušana Mulíčka z brněnského studia České televize natáčel režisér Petr Smělík. Šest dílů vysílá od 8. října program ČT art vždy v úterý ve 21:10.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
15.10.2024

ŽATEC: Spolek A dál? letos uspořádal sedm komentovaných procházek po Žatci, které přitáhly širokou veřejnost. Většina procházek byla plně obsazená a konala se za příznivého počasí. Účastníci tak mohli objevovat krásu vilových předměstí, specifický stavební styl Heimatstil nebo majestátní budovy žateckých škol. Poslednímu tématu se věnovala zářijová procházka, která proběhla v rámci festivalu Den architektury, dorazilo na ni 42 posluchačů. Jednoznačně největší ohlas měly dvě exkurze do bývalého Dreherova pivovaru, kam se podívalo přes sto lidí.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Památky
Co se děje
17.10.2024