čtvrtek
2. ledna 2025
svátek slaví Karina
Portrét Františka Karla Janečka, autorka Jana Bačová Kroftová
© Jana Bačová Kroftová



Stopy v písku / František Karel Janeček – Mr. Littlejohn

ČR-ZAHRANIČÍ: Ottawské Canadian War Museum ve státě Ontario je součástí National museums of Canada, instituce vzdávající hold kanadským veteránům a připomínající válečné konflikty, jichž se kanadští vojáci v historii zúčastnili. A právě tady před padesáti lety (v roce 1973) slavnostně vystavili exponát se záhadným názvem „Littlejohn“. Jedná se o jemně kónický adaptér na konec protitankové standardní anglické pušky, umožňující, aby speciální střela dosáhla mnohem větší rychlosti a průbojnosti. Adaptér za druhé světové války ve Velké Británii navrhl český inženýr František Karel Janeček. Vynález se v praxi osvědčil a adaptér byl Brity využit během invaze do Evropy. Jeho označení „Littlejohn“ posléze novináři aplikovali i na autora, kterého pak v tisku nazývali panem „Littlejohnem“ – v překladu malý Jan, tedy Janeček. Co o něm víme?

Autor článku: 
Lenka Jaklová

Vynálezce, podnikatel, iniciátor zn. JAWA, zakladatel rodinné automobilky

Když v březnu roku 1939 Němcům doslova pod nosem proklouzl do Anglie Pavel Tigrid (později jeden z nejvýznačnějších představitelů českého protikomunistického exilu), využil k útěku motorku zn. JAWA. Jen o půl roku později z Československa emigroval, rovněž do Velké Británie, také muž, který se o výrobu populárních motocyklů osobně zasloužil – František Karel Janeček (nar. 29. 2. 1904 Praha, zemřel 20. 3. 1990 v Ottawě).

Prvorozený syn vynálezce a podnikatele Františka Janečka (*1878 v Klášterci nad Dědinou), majitele úspěšné pražské Zbrojovky, zdědil po otci nejen technické nadání, vynalézavost, ale i workoholismus. Absolvent Vysoké školy technické miloval rychlou jízdu na koni i autem, zajímal se o pěstování lesů a z knih dával přednost odborné literatuře. Na jiné koníčky už mu nezbyl čas. Byl to on, kdo v mírových dobách přesvědčil otce, aby v továrně, původně zaměřené na výrobu granátů a kulometů, zahájil licenční výrobu německých motocyklů Wanderer. Nesly značku JAWA, která vznikla z počátečních písmen firem Janeček a WAnderer. Brzy je nahradily motocykly vlastní konstrukce a za přijatelnou cenu, které postupně zaplavily tuzemský trh a vytlačily z něj zahraniční stroje. Lví podíl na tomto úspěchu měl vynikající britský konstruktér a motocyklový závodník George William Patchet, jehož objevil a pro spolupráci získal právě Janeček junior. „Když roku 1930 Jawa zahajovala výrobu, 94 % motocyklů, které jezdily na našich silnicích, bylo vyrobeno v cizině, za pouhé čtyři roky tomu bylo přesně naopak,“ uvedl po letech jeho syn Karel.

V roce 1927 se Ing. Janeček stal vlastníkem významné části dědictví solnicko-kvasinského panství. Odtud byl už jen krůček ke splnění dalšího snu – výrobě automobilů. V Kvasinách se vyráběly karoserie, vozy se montovaly v Týnci nad Sázavou. A historie se znovu opakovala. Po licenčním voze přišla JAWA na trh v roce 1934 s vlastním modelem JAWA 700. O tři roky pak Janečkové pražské veřejnosti představili vůz JAWA Minor. Byl to velmi zdařilý automobil, který se s válečnou přestávkou vyráběl až do roku 1947. Únorové události a zestátnění podniku ale definitivně uzavřely smělou automobilovou éru.

Během války, aby neohrozil rodinu, žil František Karel Janeček inkognito ve Velké Británii, kde pracoval na zdokonalení svého vojenského vynálezu. Navrhl použít jemně kónický adaptér na konec protitankové standardní anglické pušky, umožňující, aby speciální střela dosáhla mnohem větší rychlosti a průbojnosti. Označení adaptéru Littlejohn aplikovali posléze novináři i na autora, kterého pak v tisku nazývali panem „Littlejohnem“ – v překladu malý Jan, tedy Janeček. Patent se v praxi osvědčil a adaptér byl Brity využit během invaze do Evropy. 

Po válce se ing. Janeček ve vlasti dlouho nezdržel. Když pochopil, jakým směrem se vývoj v ČSR ubírá, rozvedl se a veškerý majetek v Solnici převedl na svou rodinu. S novou manželkou, původem Kanaďankou s českými kořeny, se usadil v Ottawě, kde stavěl rodinné domy. Stal se čestným členem Čs. obce legionářské a účastnil se krajanského hnutí. V roce 1973 „Littlejohna“ slavnostně vystavili v Canadian War Museum v Ottawě. Do Československa se přijel podívat ještě dvakrát – koncem 60. let a naposledy v roce 1980.

Po roce 1992 byl zámek v Kvasinách v restituci vrácen Janečkovým dědicům, v současnosti zde žije jeho vnučka Soňa Klímová, která rodové sídlo zpřístupnila veřejnosti.

 

Zdroj: Povolný Daniel, Souček Vladimír, Zavadil Radomír.  František Janeček  motocyklový král Příběh muže, který dal vzniknout motocyklům JAWA, Mladá fronta, 2011.

Fencl Jiří. Zbraně JAWA, Mladá fronta, 2015.

 

Mohlo by vás také zajímat...

TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
31.12.2024

ČR: Čtyřiatřicátý ročník Adventních koncertů České televize doteď diváci podpořili částkou 23 557 196 korun. Ty si mezi sebe rovným dílem rozdělí čtyři vybrané neziskové organizace. Letošní ročník byl unikátní i tím, že se koncerty poprvé konaly i mimo Prahu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
30.12.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.

Celá ČR, zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Články a komentáře
25.12.2024

ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.

Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.

Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!

Vaše redakce

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
EDITORIAL
22.12.2024