sobota
2. prosince 2023
svátek slaví Blanka
Portrét Františka Karla Janečka, autorka Jana Bačová Kroftová
© Jana Bačová KroftováStopy v písku / František Karel Janeček – Mr. Littlejohn

ČR-ZAHRANIČÍ: Ottawské Canadian War Museum ve státě Ontario je součástí National museums of Canada, instituce vzdávající hold kanadským veteránům a připomínající válečné konflikty, jichž se kanadští vojáci v historii zúčastnili. A právě tady před padesáti lety (v roce 1973) slavnostně vystavili exponát se záhadným názvem „Littlejohn“. Jedná se o jemně kónický adaptér na konec protitankové standardní anglické pušky, umožňující, aby speciální střela dosáhla mnohem větší rychlosti a průbojnosti. Adaptér za druhé světové války ve Velké Británii navrhl český inženýr František Karel Janeček. Vynález se v praxi osvědčil a adaptér byl Brity využit během invaze do Evropy. Jeho označení „Littlejohn“ posléze novináři aplikovali i na autora, kterého pak v tisku nazývali panem „Littlejohnem“ – v překladu malý Jan, tedy Janeček. Co o něm víme?

Autor článku: 
Lenka Jaklová

Vynálezce, podnikatel, iniciátor zn. JAWA, zakladatel rodinné automobilky

Když v březnu roku 1939 Němcům doslova pod nosem proklouzl do Anglie Pavel Tigrid (později jeden z nejvýznačnějších představitelů českého protikomunistického exilu), využil k útěku motorku zn. JAWA. Jen o půl roku později z Československa emigroval, rovněž do Velké Británie, také muž, který se o výrobu populárních motocyklů osobně zasloužil – František Karel Janeček (nar. 29. 2. 1904 Praha, zemřel 20. 3. 1990 v Ottawě).

Prvorozený syn vynálezce a podnikatele Františka Janečka (*1878 v Klášterci nad Dědinou), majitele úspěšné pražské Zbrojovky, zdědil po otci nejen technické nadání, vynalézavost, ale i workoholismus. Absolvent Vysoké školy technické miloval rychlou jízdu na koni i autem, zajímal se o pěstování lesů a z knih dával přednost odborné literatuře. Na jiné koníčky už mu nezbyl čas. Byl to on, kdo v mírových dobách přesvědčil otce, aby v továrně, původně zaměřené na výrobu granátů a kulometů, zahájil licenční výrobu německých motocyklů Wanderer. Nesly značku JAWA, která vznikla z počátečních písmen firem Janeček a WAnderer. Brzy je nahradily motocykly vlastní konstrukce a za přijatelnou cenu, které postupně zaplavily tuzemský trh a vytlačily z něj zahraniční stroje. Lví podíl na tomto úspěchu měl vynikající britský konstruktér a motocyklový závodník George William Patchet, jehož objevil a pro spolupráci získal právě Janeček junior. „Když roku 1930 Jawa zahajovala výrobu, 94 % motocyklů, které jezdily na našich silnicích, bylo vyrobeno v cizině, za pouhé čtyři roky tomu bylo přesně naopak,“ uvedl po letech jeho syn Karel.

V roce 1927 se Ing. Janeček stal vlastníkem významné části dědictví solnicko-kvasinského panství. Odtud byl už jen krůček ke splnění dalšího snu – výrobě automobilů. V Kvasinách se vyráběly karoserie, vozy se montovaly v Týnci nad Sázavou. A historie se znovu opakovala. Po licenčním voze přišla JAWA na trh v roce 1934 s vlastním modelem JAWA 700. O tři roky pak Janečkové pražské veřejnosti představili vůz JAWA Minor. Byl to velmi zdařilý automobil, který se s válečnou přestávkou vyráběl až do roku 1947. Únorové události a zestátnění podniku ale definitivně uzavřely smělou automobilovou éru.

Během války, aby neohrozil rodinu, žil František Karel Janeček inkognito ve Velké Británii, kde pracoval na zdokonalení svého vojenského vynálezu. Navrhl použít jemně kónický adaptér na konec protitankové standardní anglické pušky, umožňující, aby speciální střela dosáhla mnohem větší rychlosti a průbojnosti. Označení adaptéru Littlejohn aplikovali posléze novináři i na autora, kterého pak v tisku nazývali panem „Littlejohnem“ – v překladu malý Jan, tedy Janeček. Patent se v praxi osvědčil a adaptér byl Brity využit během invaze do Evropy. 

Po válce se ing. Janeček ve vlasti dlouho nezdržel. Když pochopil, jakým směrem se vývoj v ČSR ubírá, rozvedl se a veškerý majetek v Solnici převedl na svou rodinu. S novou manželkou, původem Kanaďankou s českými kořeny, se usadil v Ottawě, kde stavěl rodinné domy. Stal se čestným členem Čs. obce legionářské a účastnil se krajanského hnutí. V roce 1973 „Littlejohna“ slavnostně vystavili v Canadian War Museum v Ottawě. Do Československa se přijel podívat ještě dvakrát – koncem 60. let a naposledy v roce 1980.

Po roce 1992 byl zámek v Kvasinách v restituci vrácen Janečkovým dědicům, v současnosti zde žije jeho vnučka Soňa Klímová, která rodové sídlo zpřístupnila veřejnosti.

 

Zdroj: Povolný Daniel, Souček Vladimír, Zavadil Radomír.  František Janeček  motocyklový král Příběh muže, který dal vzniknout motocyklům JAWA, Mladá fronta, 2011.

Fencl Jiří. Zbraně JAWA, Mladá fronta, 2015.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: V pátek 24. listopadu proběhlo v pražském Rudolfinu slavnostní předávání cen prestižní soutěže „Stavba roku“. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které obdrželo od jeho pořadatelů pozvání, zde zastupoval jeho ředitel Pavel Hrubec.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
01.12.2023

ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
30.11.2023

ŽATEC, ČR: Česká republika opět potvrdila, že je světovou velmocí, co se týče zápisů na seznam kulturního dědictví UNESCO. V pondělí dne 18. září 2023 bylo na zasedání Výboru pro světové dědictví, které se konalo v saudskoarabském Rijádu, rozhodnuto o zařazení chmelařské krajiny a města Žatec, jejího centra, na prestižní seznam světového dědictví pod názvem Žatec and the Landscape of Saaz Hops. ČR se tudíž může pyšnit vůbec první chmelařskou krajinou na světě, která nese značku UNESCO. Na úspěšné nominaci se podílelo mnoho subjektů; my jsme s několika dotazy oslovili site managera památky světového dědictví, pana Jaroslava Špičku, bývalého místostarostu města Žatce, v současnosti též ředitele Chrámu Chmele a Piva, p. o.

Celá ČR, Ústecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky
Články a komentáře
29.11.2023

OSTRAVA: Během uplynulého víkendu byly v moravskoslezské metropoli zahájeny tradiční vánoční trhy. Konaly se také první dvě komentované prohlídky, na kterých se návštěvníci dozvěděli, jak vypadaly svátky ve staré Ostravě.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
28.11.2023