HLUČÍN: Areál hudebního festivalu Štěrkovny Open Music letos rozzáří dvě obří světelné instalace. Jejich autorem je uznávaný vizuální umělec Jan Hladil. Za pomocí laserů naplní světlem například pětimetrovou krychli. Svá umělecká díla vystaví v otevřeném prostoru mimo město vůbec poprvé. Festival s dvacetiletou tradicí tím získá na vizuální atraktivitě, což si jeho pořadatelé přejí i do dalších ročníků.
„Instalace dělám především proto, abych sebe i diváky dostával do úžasu, což je pro mě svatý stav mysli. Když žasneme, dostáváme se k mnohem hlubším prožitkům. A vlastně je to i takový oslí můstek, který spojuje přírodu a lidský rozum,“ uvedl k instalacím Hladil.
Festival, který je od roku 2018 každoročně vyprodaný, je specifický tím, že se odehrává na břehu Hlučínského jezera. Na jedné straně letní atmosféra u vody, na druhé areál, který není nafukovací. „Prostorově se nemáme kam rozšiřovat, o to víc se chceme soustředit na kvalitu – nejen programu, ale také podoby areálu. Jeho vizuální stránka je pro nás stejně důležitá jako hudba. Atmosféru by lidé měli vnímat všemi smysly. Chceme, aby měli mnohovrstevnaté zážitky, cítili se tam dobře a nadále se vraceli," vysvětlil zakladatel a ředitel festivalu David Moravec.
Už loni se lidé mohli kochat první profesionální a nepřehlédnutelnou vizuální instalací – pestrobarevnými fáborky, které fascinovaly dospělé i dětské návštěvníky, a staly se tak nejfotogeničtějším místem festivalu. Letos pořadatelé navázali spolupráci s vizuálním umělcem Janem Hladilem, který spolupracuje mimo jiné s pražským studiem Signal Creative (to od roku 2013 pořádá v Praze známý multimediální Signal Festival). Hladil sestaví v areálu Štěrkovny dvě několikametrové světelné instalace nazvané Quadd a Omnia.
Světelnou instalaci Quadd tvoří krychle o rozměrech 5x5x5 metrů, do jejího středu autor umístí zrcadlovou kouli. Mířit na něj budou čtyři laserové projektory, které se rozjedou až za tmy. Instalace ale přitáhne pozornost i za denního světla, protože umělec používá zrcadlové fólie. Quadd hladil vytvořil jako audiovizuální dílo, ale pro Štěrkovnu plnou muziky ho nainstaluje bez hudby.
Svou novější instalaci Omnia vytvořil Hladil začátkem loňského roku, kdy měl potřebu vrátit se k volné tvorbě: „Omnii jsem sestrojil proto, abych uspokojil volného umělce v sobě," řekl. Instalace má tvar kvádru na výšku, uprostřed jsou dva laserové projektory, které míří každý na jednu ze dvou zrcadlových polokoulí umístěných na horní a dolní části konstrukce. Díky tomu se světelné paprsky dostanou do různých stran a zákoutí.
Své audiovizuální instalace vystavuje pravidelně v Česku i zahraničí, vždy to bylo ale v interiérech nebo v městských exteriérech, například před Národním divadlem v Praze. Na Štěrkovně tak bude mít premiéru na „open air“ festivalu v přírodě. „Instalaci takových rozměrů jsem ve volném prostoru, navíc u jezera, ještě nikdy nedělal. Sám jsem na to zvědavý," řekl.
Festival se uskuteční 25. až 27. července v Hlučíně na břehu jezera. Vystoupí na něm například Ewa Farna, Divokej Bill, Rybičky 48 či Jiří Krhut a řada dalších. Pořadatelé připravují i tři velké mimořádné projekty. Michal Pavlíček vystoupí za doprovodu Unique Orchestra, Ondřej Havelka a jeho Melody Makers zazpívají s operním pěvce Adamem Plachetkou největší hity Osvobozeného divadla. Návštěvníci se mohou těšit i na projekt Symphonic Dance Music - fúzi orchestru a DJ, dodal ředitel festivalu Matěj Ostárek.
Generálním partnerem festivalu je společnost Tomáš STRAUB s.r.o., koná se za podpory Moravskoslezského kraje a města Hlučín. Hlavními partnery jsou Kofola, Lenzing Biocel Paskov, NFCtron/Mastercard a restaurace Stará Celnice.
https://www.sterkovnamusic.com/cs/
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
PRAHA: V závěru loňského roku uspořádal Český rozhlas v Obecním domě v Praze velkolepý sborový koncert ke končícímu Roku české hudby a 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Jeho hlavními aktéry byly amatérské pěvecké sbory z celé republiky, které spolu s rozhlasovými symfoniky a čtyřmi sólisty připomněly nejvýznamnější sborové skladby nejen české hudby a zároveň i adventní čas. Tradice sborového zpěvu je v České republice mimořádně silná, přesto organizátory překvapilo, že zájem o akci byl tak obrovský. Celkem vystoupilo v Obecním domě na 1000 účinkujících. Tento jedinečný počin, na němž se organizačně podílel také NIPOS, vysílala v přímém přenosu Česká televize a přenášel Český rozhlas na stanicích D-dur a Vltava. I nyní si jej můžete připomenout třeba na iVysílání ČT. Program pro tento speciální večer sestavil dramaturg a šéfredaktor Českého rozhlasu D-dur Lukáš Hurník, jehož jsme požádali o rozhovor.