ČR-UKRAJINA: Když jsme začátkem letošního roku připravovali nový cyklus pro časopis Místní kultura s názvem Srdcaři, o lidech, kteří jsou ochotni bez mrknutí oka věnovat svůj čas i finanční prostředky potřebným, netušili jsme, jak aktuální se toto téma stane v těchto dnech. Po první vlně zděšení z vojenského útoku Ruské federace na Ukrajinu česká veřejnost projevila ohromnou vlnu solidarity s ukrajinskými obyvateli. Naše redakce dnes a denně přináší zprávy o iniciativě kulturních komunit i jednotlivých umělců. Jsme svědky mnoha benefičních akcí, koncertů, přednášek, výstav, jejichž výtěžek putuje lidem na útěku, uprchlíkům, na ochranu ohrožených rodin i jednotlivců. Srdcaři z České republiky rozhodně stojí na straně Davida proti Goliáši.
ČR: Společnost GLAZ Bridge právě vyhlásila veřejnou soutěž Funerary Art competition Open call vol II. na řešení současných funerálních stél a náhrobků pro interiér i exteriér. Povinným materiálem jsou opět sklo, kámen, kov nebo beton. Soutěž se uzavírá 15. 1. 24 a na konci února budou vyhlášeni umělci, jejichž vybraných dvanáct vítězných objektů bude zařazeno do druhé kolekce Glaz Bridge projektu. Výstava proběhne v létě 2024 částečně opět v Uměleckoprůmyslovém muzeu. První vybraná autorka již byla odtajněna-je jí uznávaná malířka Lucie Jindrák Skřivanová.
BRNO: Nový podcast Místní kultury představí hudebního skladatele, vědce a vysokoškolského pedagoga Miloše Štědroně. Narodil se v roce 1942, ale rozhodně nepomýšlí na odpočinek, naopak stále komponuje a věnuje se svým studentům na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Jeho odborný zájem patří především dílu Leoše Janáčka (v titulu jedné své knihy tomu říká "celoživotní janáčkování"). Známý je ale i jako skladatel, který je doma v různých žánrech od hudby pro inscenace brněnského divadla Husa na provázku až po komorní opery. V našem podcastu bude řeč o jeho písničkách ze slavné Balady pro banditu, přátelství s Ivou Bittovou, janáčkovských inspiracích i o tom, proč rád vyučuje, ale nerad zkouší své studenty.