neděle
5. února 2023
svátek slaví Dobromila

Archiv textů

25.08.2022
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Menšiny a cizinci
Alena Julie Novotná

PRAHA: Pražské divadlo Venuše ve Švehlovce uvede aktualizovanou podobu Eurípídovy hry Trójanky v režii oceňovaného režiséra Jakuba Čermáka. Pod značkou renomovaného alternativního souboru Depresivní děti touží po penězích proběhne premiéra v sobotu 10. září ve 20h. Tři reprízy jsou zařazeny na následující večery, 11.-13.9. Do hrdinek Trojské války se převtělí ukrajinské herečky, které nalezly v České republice svůj dočasný domov.

17.08.2022
Hl. m. Praha
Nepřehlédněte
Hudba, Menšiny a cizinci
Zuzana Kantorová

PRAHA: 21. srpna 2022 tomu bude již čtyřiapadesát let od doby, kdy do tehdejšího Československa vtrhla vojska Varšavské smlouvy a násilně ho obsadila. Výročí událostí 21. srpna 1968 letos vedle každoročních vzpomínkových akcí připomene také benefiční koncert NeverMore 68 na pražském Výstavišti, který poukáže na paralelu s ruskou okupací Ukrajiny. V roli headlinera se objeví jedna největších ukrajinských indie rockových kapel Brunettes Shoot Blondes, jež je momentálně součástí domobrany. Vedle ní vystoupí popová r'n'b zpěvačka a producentka Birdsy z Ukrajiny, domácímu publiku dobře známá Lenka Dusilová a česká alternativní kapela Nylon Jail. Vstupenky jsou v prodeji v síti GoOut.

08.07.2022
Moravskoslezský kraj
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Menšiny a cizinci
Antikvariát a klub Fiducia

OSTRAVA: Výtvarná dílna pro děti i rodiče s ukrajinskou lektorkou Nanou Chereshnevou. Přijďte si k nám vyrobit ukrajinskou motanku, tentokrát si budete moci vytvořit jinou, jejímž ústředním motivem je kříž namotaný na tvář. Motanka je ukrajinská lidová panenka, symbol ženské moudrosti, rodinný amulet. Od nepaměti sloužila jako talisman v každé rodině, symbol moudrosti, strážce rodu, symbol spojení mezi generacemi, jedna z nejstarších hraček a posvátných bytostí ukrajinského národa.

07.07.2022
Olomoucký kraj, zahraničí
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Menšiny a cizinci
Klára Mars

OLOMOUC, ZAHRANIČÍ: U příležitosti zahájení předsednictví České republiky v Radě Evropské unie a oslav 100. výročí založení Svazu Čechů v Chorvatsku odehraje v červenci Moravská filharmonie celkem tři koncerty. Skladby významných českých skladatelů poprvé zazněly 4. července v běžně nepřístupném prostoru nádvoří Hanáckých kasáren v Olomouci. Se stejným programem pak Moravská filharmonie vystoupí před chorvatským publikem – 7. července v koncertním sále Vatroslava Lisinského v Záhřebu a 8. července v kinosále v Daruvaru.

27.06.2022
Jihomoravský kraj
Nepřehlédněte
Děti a mládež, Ostatní
Jan Mendel

JIHOMORAVSKÝ KRAJ: Příměstský kemp je inspirován nadcházejícím šampionátem - FIFA World Cup 2022 v arabském Kataru a je určen pro kluky ve věku 11–15 let s mírně – středně pokročilými fotbalovo-futsalovými dovednostmi (vedení míče, klamavé pohyby+kličky, přesnost střelby, dobrá kondice). Tréninkový program bude obsahovat kondiční i taktickou přípravu a bude cílit na zlepšování individuálních a týmových činností. Během soustředění bude kladen důraz na zdokonalování ovládání míče, zpracování, přihrávky, zakončování a hry 1v1.

23.06.2022
Hl. m. Praha
Nepřehlédněte
Soutěže a festivaly
Ondřej Hampl

PRAHA: V sobotu 4. června 2022 se na benefičním pivním festivalu Drink for Ukraine v Kongresovém centru Praha potkalo více než 35 minipivovarů z celé ČR, které na akci darovaly své pivo zdarma. Akci, která probíhala od 11 do 23 hodin navštívilo více než 1.500 návštěvníků. Na akci se podařilo vybrat a utržit částku 675.680 Kč, tyto peníze byly po zdanění zaslány na účet neziskové organizace Člověk v tísni, na pomoc lidem zasaženým vpádem ruských vojsk na Ukrajinu.


 

20.06.2022
Hl. m. Praha
Nepřehlédněte
Hudba, Soutěže a festivaly, Menšiny a cizinci
Zuzana Kantorová

PRAHA: To, že organizátorům festivalu Metronome Prague není dlouhodobě lhostejná světová politická a sociální situace, je věc známá a doložitelná mnoha činy z minulosti. Je tedy logické, že probíhající útočná válka Ruska proti Ukrajině, odehrávající se jen pár set kilometrů od českých hranic, je přesně tou událostí, k níž se Metronome Prague chce rezolutně vyjádřit. Ihned po vypuknutí války zorganizovala produkce Metronome Prague společně s Českou televizí benefiční koncert na podporu Ukrajiny. Pomáhat nepřestávají, a tak nejen že celý Metronome Prague zahájí ukrajinští GO A, den před samotným festivalem přidávají samostatný koncert s line-upem nabitým ryze ukrajinskými interprety. Ve středu 22. června v 19:00 zahraje v rámci akce Ukrainian Freedom Voices šest velikánů ukrajinské scény. Veškerý zisk z koncertu půjde na účet charitativní organizace Tvoya Opora. Vstupenky jsou k dostání na GoOut.
 

14.06.2022
Celá ČR, zahraničí
Nepřehlédněte
Hudba, Ostatní, Menšiny a cizinci
Veronika Ježková

ČR-ZAHRANIČÍ: Cílem virtuální, více než 90minutové koncertní akce, která chce sjednotit svět pro humanitární pomoc Ukrajině, je prostřednictvím Nadace USA-Ukrajina vybrat 10 milionů dolarů pro vysídlené Ukrajince.

13.06.2022
Celá ČR, Kraj Vysočina, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Zlínský kraj
Nepřehlédněte
Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Menšiny a cizinci
jal

ČR-UKRAJINA: Baletní soubor KYIV GRAND BALLET uvádí baletní představení “Romeo a Julie”. V hlavních rolích baletu "Romeo a Julie" se představí národní umělec Ukrajiny Alexandr Stojanov a primabalerína Národního divadla opery a baletu Ukrajiny Jekatěrina Kuchar.

08.06.2022
Hl. m. Praha
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Menšiny a cizinci
Petra Dankovičová

PRAHA: Český rozhlas Plus oslovil deset spisovatelů, kteří napsali první texty o nové válce, a vznikl tak pořad Střepy. Úspěšný podcast Českého rozhlasu Plus STŘEPY vychází knižně. Přečtete si dokumenty z výjimečné, bolestivé doby. Křest knihy se uskuteční v pátek 10. června v 15 hodin v Křižíkově pavilonu D 106 v rámci veletrhu Svět knihy na Pražském výstavišti.