čtvrtek
7. července 2022
svátek slaví Bohuslava

Archiv textů

07.07.2022
Olomoucký kraj, zahraničí
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Menšiny a cizinci
Klára Mars

OLOMOUC, ZAHRANIČÍ: U příležitosti zahájení předsednictví České republiky v Radě Evropské unie a oslav 100. výročí založení Svazu Čechů v Chorvatsku odehraje v červenci Moravská filharmonie celkem tři koncerty. Skladby významných českých skladatelů poprvé zazněly 4. července v běžně nepřístupném prostoru nádvoří Hanáckých kasáren v Olomouci. Se stejným programem pak Moravská filharmonie vystoupí před chorvatským publikem – 7. července v koncertním sále Vatroslava Lisinského v Záhřebu a 8. července v kinosále v Daruvaru.

27.06.2022
Jihomoravský kraj
Nepřehlédněte
Děti a mládež, Ostatní
Jan Mendel

JIHOMORAVSKÝ KRAJ: Příměstský kemp je inspirován nadcházejícím šampionátem - FIFA World Cup 2022 v arabském Kataru a je určen pro kluky ve věku 11–15 let s mírně – středně pokročilými fotbalovo-futsalovými dovednostmi (vedení míče, klamavé pohyby+kličky, přesnost střelby, dobrá kondice). Tréninkový program bude obsahovat kondiční i taktickou přípravu a bude cílit na zlepšování individuálních a týmových činností. Během soustředění bude kladen důraz na zdokonalování ovládání míče, zpracování, přihrávky, zakončování a hry 1v1.

23.06.2022
Hl. m. Praha
Nepřehlédněte
Soutěže a festivaly
Ondřej Hampl

PRAHA: V sobotu 4. června 2022 se na benefičním pivním festivalu Drink for Ukraine v Kongresovém centru Praha potkalo více než 35 minipivovarů z celé ČR, které na akci darovaly své pivo zdarma. Akci, která probíhala od 11 do 23 hodin navštívilo více než 1.500 návštěvníků. Na akci se podařilo vybrat a utržit částku 675.680 Kč, tyto peníze byly po zdanění zaslány na účet neziskové organizace Člověk v tísni, na pomoc lidem zasaženým vpádem ruských vojsk na Ukrajinu.


 

20.06.2022
Hl. m. Praha
Nepřehlédněte
Hudba, Soutěže a festivaly, Menšiny a cizinci
Zuzana Kantorová

PRAHA: To, že organizátorům festivalu Metronome Prague není dlouhodobě lhostejná světová politická a sociální situace, je věc známá a doložitelná mnoha činy z minulosti. Je tedy logické, že probíhající útočná válka Ruska proti Ukrajině, odehrávající se jen pár set kilometrů od českých hranic, je přesně tou událostí, k níž se Metronome Prague chce rezolutně vyjádřit. Ihned po vypuknutí války zorganizovala produkce Metronome Prague společně s Českou televizí benefiční koncert na podporu Ukrajiny. Pomáhat nepřestávají, a tak nejen že celý Metronome Prague zahájí ukrajinští GO A, den před samotným festivalem přidávají samostatný koncert s line-upem nabitým ryze ukrajinskými interprety. Ve středu 22. června v 19:00 zahraje v rámci akce Ukrainian Freedom Voices šest velikánů ukrajinské scény. Veškerý zisk z koncertu půjde na účet charitativní organizace Tvoya Opora. Vstupenky jsou k dostání na GoOut.
 

14.06.2022
Celá ČR, zahraničí
Nepřehlédněte
Hudba, Ostatní, Menšiny a cizinci
Veronika Ježková

ČR-ZAHRANIČÍ: Cílem virtuální, více než 90minutové koncertní akce, která chce sjednotit svět pro humanitární pomoc Ukrajině, je prostřednictvím Nadace USA-Ukrajina vybrat 10 milionů dolarů pro vysídlené Ukrajince.

13.06.2022
Celá ČR, Kraj Vysočina, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Zlínský kraj
Nepřehlédněte
Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Menšiny a cizinci
jal

ČR-UKRAJINA: Baletní soubor KYIV GRAND BALLET uvádí baletní představení “Romeo a Julie”. V hlavních rolích baletu "Romeo a Julie" se představí národní umělec Ukrajiny Alexandr Stojanov a primabalerína Národního divadla opery a baletu Ukrajiny Jekatěrina Kuchar.

08.06.2022
Hl. m. Praha
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Menšiny a cizinci
Petra Dankovičová

PRAHA: Český rozhlas Plus oslovil deset spisovatelů, kteří napsali první texty o nové válce, a vznikl tak pořad Střepy. Úspěšný podcast Českého rozhlasu Plus STŘEPY vychází knižně. Přečtete si dokumenty z výjimečné, bolestivé doby. Křest knihy se uskuteční v pátek 10. června v 15 hodin v Křižíkově pavilonu D 106 v rámci veletrhu Svět knihy na Pražském výstavišti.

08.06.2022
Moravskoslezský kraj
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Antikvariát a klub Fiducia

OSTRAVA: Přijďte si vyrobit ukrajinskou motanku s ukrajinskou lektorkou Nanou Chereshnevou. První uzlované panenky, někdy nazývané motanky, se objevily asi před 5 000 lety. V ukrajinské kultuře je motanka symbolem dobra, plodnosti a blahobytu, symbolem naděje a silným posvátným předmětem, talismanem pro rodinu. Takové panenky se často staly skutečným rodinným dědictvím a předávaly se z generace na generaci. Samotný název panenky „motanka“ pochází z pojmu „role“. Panenka vypadá jako lidská postava, vyrobená z kusů látky. Často se k její tvorbě používalo staré oblečení členů rodiny – byla vytvořena pouze s upřímnými pocity, takže se věřilo, že má silnou energii a chrání dům a každého z jeho obyvatel.

Můžete si přinést své látky (samozřejmě jich budeme mít dostatek i na místě, takže to není nutné). Ukrajinské rodiny jsou vítány.

http://www.klubfiducia.cz

06.06.2022
Celá ČR, Hl. m. Praha
Nepřehlédněte
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Menšiny a cizinci
Lenka Hanzlíková

ČR: Knihovny v České republice již od začátku válečného konfliktu na Ukrajině vyslovují podporu napadenému státu a nabízejí své služby lidem, kteří do ČR přicházejí a hledají bezpečí. Služby knihovny realizují a rozvíjejí ve spolupráci s neziskovými organizacemi i Velvyslanectvím Ukrajiny a díky této spolupráci jsou zprostředkovávány také knižní dary, které doplňují nabídku titulů v ukrajinštině.


 

02.06.2022
Hl. m. Praha, Plzeňský kraj
Nepřehlédněte
Hudba
Mirka Veselá

PLZEŇSKO-PRAHA: Významné české hudební osobnosti a komorní soubory vystoupí přes léto na desátém ročníku hudebního festivalu Procházky uměním, který pořádá violistka Jitka Hosprová na pěti místech severního Plzeňska, v Plzni a Praze.