čtvrtek
28. března 2024
svátek slaví Soňa
Banner
© Martin Krupa



Musely opustit svou vlast, ale ne svou profesi: 10. září odehrají ukrajinské herečky premiéru antické tragédie Trójanky

PRAHA: Pražské divadlo Venuše ve Švehlovce uvede aktualizovanou podobu Eurípídovy hry Trójanky v režii oceňovaného režiséra Jakuba Čermáka. Pod značkou renomovaného alternativního souboru Depresivní děti touží po penězích proběhne premiéra v sobotu 10. září ve 20h. Tři reprízy jsou zařazeny na následující večery, 11.-13.9. Do hrdinek Trojské války se převtělí ukrajinské herečky, které nalezly v České republice svůj dočasný domov.

od 10.09.2022 do 13.09.2022
20:00
Autor článku: 
Alena Julie Novotná

Trójanky v osidlech války na Ukrajině

Musely opustit svou vlast, ale nechtěly opustit svou původní profesi - divadelní herectví. To mají společné umělkyně, které vzal pod svá křídla soubor Depresivní děti touží po penězích. V nové hře ztvární hrdinky proslulé mytické války. Na jevišti se tak objeví věštkyně Kassandra, královna Tróji Hekuba, k oběti na Achillově hrobě určená dcerka Polyxena, ale také např. lstivý Odysseus. V čistě ženském souboru jsou mužské role představovány ženami – ukrajinští muži totiž nesmí opustit území vlasti. 

„Postavy trojských žen bez mužů jsou představovány ukrajinskými herečkami bez mužů, neboť se ukázalo, že mají pro ztvárnění Trójanek mimořádný dar,” vysvětluje režisér inscenace a inciátor projektu Jakub Čermák. „Rozhodli jsme se pro Euripidovy Trójanky, protože nám nabízí jasné paralely se současnou situací na Ukrajině i v České republice. Klasický text se věnuje osudům obyvatelek Tróje, které po skončení války ztratily své manžely i svůj domov. Trójanky jsou do značné míry hra extrémní, stejně jako situace, kterou zažíváme,“ pokračuje režisér.

 

Herečky ze všech koutů Ukrajiny

Renomovaný alternativní divadelní soubor Depresivní děti touží po penězích angažoval pro připravovanou premiéru 11 ukrajinských umělkyň, na konkurz se jich ovšem přihlásily desítky. Jsou z nejrůznějších koutů Ukrajiny - z Luhansku, Kyjeva, Doněcku, Chersonu a Kyjeva. Většina z nich se ovšem prvně potkala až na první čtené zkoušce.

„Doma jsem před dvěma lety hrála ve filmu Deportace 44-46 a tenkrát mě vůbec nenapadlo, že sama pocítím válku, prudkou nenávist a taky nikdy nezahojené rány na duši,” říká herečka Daria Noviková, která se kvůli zkoušení přestěhovala z Budapešti do Prahy.

Její kolegyně Olena Lebanina, která studuje v rámci uprchlického programu na pražské DAMU, k tomu dodává: „Pro mě jsou Trójanky příběhem každé Ukrajinky, která prodělala mučení, znásilnění, nucenou deportaci nebo byla nucena odejít kvůli svým dětem. Taková žena ztratila to nejcennější v životě, zrodila se v ní nenávist ale i touha po spravedlnosti, nicméně musí se při pohledu na to všechno pokusit žít dál.”

Kvůli nestabilní válečné situaci se rozhodli divadelníci naplánovat jen omezený počet repríz na příští měsíce, v Praze se tak odehraje inscenace pouze čtyřikrát v září. V průběhu podzimu ale uvede i mimopražské premiéry u svých koprodukčních partnerů, kteří vznik inscenace podpořili. V Olomouci to bylo Muzeum umění Olomouc a v Plzni Johan - centrum pro kulturní a sociální projekty. Další reprízy jsou plánovány v německém Chemnitz, v Mladé Boleslavi ad.

„Je možné, že naše herečky se budou muset nebo budou moct v dalších měsících vrátit domů,” ozřejmuje hrací plán Jakub Čermák. „Znamenalo by to, že Trójanky už nebudeme schopni později uvádět. Bylo by mi to líto, ale zároveň bych si nesmírně tuto možnost, aby se naše kolegyně mohly vrátit do svých domovů, moc přál,“ uzavírá Čermák.



Trójanky (Depresivní děti touží po penězích)
Premiéra 10.9.2022 ve 20h
Pražské reprízy 11., 12. a 13.9.
Venuše ve Švehlovce, Slavíkova 22, Praha 3

Vstupenky v síti Goout.net

https://goout.net/cs/trojanky/szlrout/


depresivni.deti@gmail.com, http://depresivnideti.eu/, https://www.facebook.com/depresivni.deti
 

ТРОЯНКИ

TRÓJANKY

 

Euripidovy Trójanky.
Kdy, když ne dnes?
S kým, když ne s ukrajinskými ženami?

Příběhy velkolepých hrdinů Trojské války byly vytesány do naší paměti, na příběhy přeživších žen zapomínáme. Co všechno skončí, až skončí válka. A co začne? A co neskončí nikdy? Mír nutně nepřinese klid, klid zbraní nutně nepřinese útěchu. Hekaba ztratila 50 dětí, ale co když ztratí i to poslední? Co se stane pak? Pomsta chutná jak ten nejsladší boršč.
 

Postavy trojských žen bez mužů jsou představovány ukrajinskými herečkami bez mužů, neboť se ukázalo, že mají pro ztvárnění Trójanek mimořádný dar.
 

Moderní zpracování klasické tragédie Trójanky a Hekaba v režii Jakuba Čermáka s ukrajinskými umělkyněmi, které v Česku našly dočasný azyl, se nesoustředí na současný vojenský konflikt, ale na oběti války obecně. 

Představení se hraje v ukrajinštině, s českými titulky.


Režie: Jakub Čermák
Scéna a kostýmy: Pavlína Chroňáková

Choreografie: Becka McFadden

Hudba: Petra Horvátová

Produkční a dramaturgická spolupráce: Roman Černík

Hrají: Inna Bovkun-Mishakina, Sofiia Brahina, Olena Lebanina, Marina Makovii, Daria Novikova, Yulia Pershuta, Kateryna Polietaieva, Maryna Snarskaya, Maria Tatarynova, Věra Timofeeva, Anastasia Vasilieva ad.

Umělecký gang Depresivní děti touží po penězích je diváky i kritikou ceněný nezávislý soubor, který vede Jakub Čermák. Věnuje se osobitému autorskému divadlu (Očistec si zaslouží každý), neotřelým adaptacím klasických dramat (Zlý jelen, Maryša mlčí, Naši furianti) či divadelní imerzi (Bordel L'Amour, Happy end v hotelu Chateau Switzerland, Marie Stuartovna. Anatomie dramatu).

Ukrajinské herečky, které vystupují v Trójankách, se v drtivé většině před začátkem zkoušek neznaly. Jsou z různých koutů Ukrajiny, na zkoušení ovšem přijely ze svých nových domovů: krom Prahy také z Plzně, Vídně či Budapešti. Některé z nich hrály v repertoárových divadlech, jiné se věnovaly nezávislé scéně či divadlu pro mládež, některé ještě studují, jiné točily, jedna žila v Praze už před válkou. Některé z nich prý boršč vůbec vařit neumí.

 

Projekt vznikl v produkci uměleckého gangu Depresivní děti touží po penězích, v koprodukci se státní příspěvkovou organizací Muzeum umění Olomouc (festival Dny židovské kultury Olomouc) a Johan -

Centrum pro kulturní a sociální projekty (Moving Station a

Mezinárodní festival Divadlo v Plzni) a za podpory kulturní sluje

Venuše ve Švehlovce v Praze. Projekt je podpořen grantem hlavního

města Prahy, grantem pro podporu rezidencí města Plzně, Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury.


 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024