úterý
5. listopadu 2024
svátek slaví Miriam
Broumovský benediktinský klášter
© Foto: archiv pořadatele



Speciální letní prohlídky lákají k návštěvě Kláštera v Broumově

BROUMOV: Hudební prohlídky, Noční hrané prohlídky a Interaktivní prohlídky Skriptoria. To je speciální letní nabídka národní kulturní památky Kláštera v Broumově pro letošní prázdniny. Úplnou novinkou jsou interaktivní Prohlídky Skriptoria, tedy středověké klášterní písárny. Ta byla nedávno otevřena v revitalizovaných prostorách kláštera a přes rok se v ní konají vzdělávací programy pro školní kolektivy.

Autor článku: 
Kateřina Ostradecká/jal

V létě se Skriptorium otevře i pro veřejnost, a to hned ve čtyřech termínech: 20. července a 10. srpna od 10 h a 27. července a 24. srpna od 13 h. Prohlídky jsou určeny rodinám, dospělým i dětem. Zájemci si vyzkouší psaní husím brkem, broušení pergamenu, výrobu přírodních barev či vázání knih.

Vstupné pro dospělé je 150 Kč, pro seniory 80 Kč, pro děti 40 Kč, děti do 3 let mají vstup zdarma. Možnost rezervace na emailu: martina.junkova@broumovsko.cz.

V rámci hudebních prohlídkek je prohlídkový okruh kláštera doplněn o půlhodinový varhanní koncert v klášterním kostele sv. Vojtěcha, kterého se zhostí mladí studenti hudby z Polska. Každý týden se představí jiný umělec - během osmi prázdninových týdnů tak budou mít návštěvníci možnost poslechnout si osm různých uměleckých přednesů. Hudební prohlídky se konají v červenci a srpnu, vždy v úterý, čtvrtek, sobotu a neděli, od 15 hodin.

Vstupné je 130 Kč pro dospělé, 70 Kč pro děti. Možné je také absolvovat pouze varhanní koncert, a to od 15 hodin, vstupné pouze na koncert je 40 Kč.

Velmi oblíbené jsou již tradiční Noční a Noční hrané prohlídky kláštera, které nabízejí nevšední setkání s „oživlými“ historickými postavami v setmělých prostorách kláštera, osvíceného svíčkami a loučemi. Noční prohlídky se střídají s nočními hranými prohlídkami a konají se každý pátek od 20 h a 21:30 h a zaměří se na filmy, příběhy a pověsti spojené s broumovským klášterem.

Pořadatelé doporučují rezervaci vstupenek na emailu: prohlidky@broumovsko.cz.

Vstupné: Dospělí 170 Kč, děti 110 Kč.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ŽATEC: V roce 2025 oslaví Domov pro seniory a pečovatelská služba v Žatci 70. výročí svého založení. U této významné příležitosti se domov obrací na širokou veřejnost, bývalé i současné klienty a zaměstnance s prosbou o pomoc při sestavení unikátní brožury mapující bohatou historii péče o seniory v Žatci.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Památky
Co se děje
05.11.2024

OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
30.10.2024

ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
30.10.2024

ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
30.10.2024