pondělí
4. listopadu 2024
svátek slaví Karel
© cbm



Špachtle nejen pro doktory – perníčky nejen pro mlsouny, ale i pro výtvarníky

POLIČKA: Ježíšek, Marie, Josef a dokonce i anděl – nikdo nechyběl. Během prvního vánočního tvoření se muzeum zaplnilo závěsnými betlémy, které jistě našly místo v domovech svých autorů. V sobotu 3. prosince 2016 se v poličském muzeu konalo první předvánoční tvoření. Malí i velcí návštěvníci mohli z lékařských špachtlí vyrobit závěsný betlém.  

10.12.2016
13:00 - 15:00
Autor článku: 
Zavoralová

V betlémskou stáj i postavy svaté rodiny a pastýřů se pod rukama návštěvníků proměnily dřevěné lékařské špachtle. Oděvy se postavičkám vyráběly z látek či dřevěných dýh nebo je výtvarníci namalovali. Betlém si potom mohli zavěsit na jehličnatou větvičku, do prostoru, na zeď i do okna,“ uvedla organizátorka akce Bc. Tereza Sejkorová.

Následující sobotu 10. prosince 2016 se můžeme těšit na pokračování předvánočního tvoření. Tentokráte budeme vyrábět vánoční vrkoč a polaz. „V době zimního slunovratu a příchodu nového roku vyráběli naši předkové vrkoče a polazy. Měly přinést dobrou úrodu, ochranu, lásku i zdraví. Svěžest jim dodával zelený krušpánek nebo mech a barevné ústřižky látek. Sušené ovoce, ořechy a perníčky na koncích špejlí byly určené jako pamlsky členům rodiny i koledníkům,“ dodává.
Tato dílnička má v muzeu již několikaletou tradici, a každý rok se těší velké účasti. Vyrábět chodí nejen děti, ale i maminky, tatínkové, dědečkové a babičky. Ti zkušení již vědí, že na výrobu vrkoče je nutné si s sebou přinést hrneček. Odměnou za pečlivou práci je tradiční lidová vánoční dekorace. 

Více na www.cbmpolicka.cz

Mohlo by vás také zajímat...

OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
30.10.2024

ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
30.10.2024

ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
31.10.2024

PRAHA: Poslanecká sněmovna dnes ve 3. čtení projednala návrh novely zákona o audiovizi. S její účinností se počítá k 1. lednu 2025. Novela je jedním z klíčových legislativních návrhů Ministerstva kultury.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
29.10.2024