ČR: Vybrali jste. Soutěž veřejných sbírek MÁME VYBRÁNO má své vítěze. V kategorii Cena veřejnosti bodovaly stavební úpravy na zámku Plumlov, finančně nejúspěšnější je sbírka na odlití zvonů do kostela v Městě Touškov. Akci tradičně pořádá Institut pro památky a kulturu.
Bylo to ve vašich rukou, zvolili jste pořadí: mezi jednotlivé finalisty soutěže MÁME VYBRÁNO rozdělil Institut pro památky a kulturu částku 150 tisíc korun. Největší díl putuje do města Plumlov na Prostějovsku na stavební úpravy místního zámku, na druhé pozici je restaurování varhan a stavebně-technické úpravy kůru v kostele sv. Remigia v Praze-Čakovicích. Třetí místo získaly opravy a vybavení kostela sv. Mikuláše v Dolní Dobrouči na Ústeckoorlicku.
„Celkem letos hlasovalo téměř 5 000 lidí, podpořili památku svého srdce. Vyhlašovatelé to mají často ve svých rukou, když vyzývají k hlasování své podporovatele. Je to pro ně navíc zajímavý způsob, jak pomoci památce, podle počtu hlasů pak rozdělujeme naši finanční podporu,“ vysvětluje ředitel Institutu pro památky a kulturu Aleš Kozák.
Pořadatelé vyhlásili výsledky soutěže v úterý 10. září na půdě Ministerstva kultury. Ocenění získaly finančně nejúspěšnější sbírky za rok 2023, redakce PROPAMÁTKY rozdala také tři ceny organizacím, které vzorně pečují o propagaci svých projektů na obnovu kulturního dědictví. Udělena byla také tři čestná uznání: městu Tachov za obnovu národní kulturní památky Jízdárny ve Světcích, Václavu Vlčkovi za opravu hrobky Zdeňka Dannera a Františku Urbánkovi in memoriam za významný přínos k záchraně kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Vojslavicích.
Značka MÁME VYBRÁNO propojuje svět památek s oblastmi financování, osvěty a propagace. Součástí je konference Obnovené dědictví, která pravidelně oživuje pražský dominikánský klášter, a také bulletin MÁME VYBRÁNO plný rad a tipů z tuzemských krajů. Vychází jako příloha časopisu PROPAMÁTKY. Záštitu a spolupráci na letošním ročníku poskytly Ministerstvo kultury, Asociace krajů České republiky a Národní památkový ústav. Partnery projektu jsou společnosti AUBÖCK, H&B DELTA a POHL.
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČESKÉ BUDĚJOVICE: V prosinci před šestadvaceti lety byla v centru Českých Budějovic v blízkosti dominanty města Černé věže s napětím a očekáváním otevřena nová umělecká Galerie Hrozen. Jejím zakladatelem a majitelem, duší celého podniku, byl grafik a ilustrátor Václav Johanus (1947-2024). Jeho životní cesta se bohužel náhle v únoru t.r. uzavřela. Působnost galerie byla v průběhu roku ukončena a Galerie Hrozen tak po čtvrtstoletí intenzivní činnosti završila svoji bohatou historii.