pondělí
6. května 2024
svátek slaví Radoslav
Portrét Josefa Hoffmanna
© archiv pořadatele



Slezská univerzita v Opavě připomíná svou výstavou architekta a designéra Josefa Hoffmanna

OPAVA: Rakouská knihovna Univerzitní knihovny Slezské univerzity v Opavě připravila ve spolupráci s Rakouským kulturním fórem v Praze výstavu věnovanou všestrannému tvůrci architektury, uměleckých řemesel a designu ve 20. století Josefu Hoffmannovi.

od 02.05.2019 do 26.06.2019
Autor článku: 
TZ/klapka

Výstava s názvem Josef Hoffmann 1870–1956 a s podtitulem Ornament a moderna / Architekt a designér bude přístupná až do 26. června 2019 v prostoru foyeru Univerzitní knihovny Slezské univerzity v Opavě.

 

Dne 7. května 2016 uplynulo 60 let od úmrtí Josefa Hoffmanna. Rakouské kulturní fórum v Praze se rozhodlo tohoto všestranného tvůrce architektury, uměleckých řemesel a designu ve 20. století připomenout prostřednictvím putovní výstavy, která prezentuje Hoffmannovy nejdůležitější projekty spolu s fotografiemi jeho privátních interiérů jak ve Vídni, tak v jeho rodném městě Brtnici u Jihlavy.

 

Expozice má ambice představit českému divákovi Hoffmannovu tvorbu v plné šíři, od tvůrčích začátků, přes slavnou éru jeho vedení firmy Wiener Werkstätte, nejvýznamnější architektonické projekty, až po dosud spíše opomíjené projekty z doby po první světové válce. „Návštěvníci se mohou blíže seznámit rovněž s osudy a tvorbou Josefa Hoffmanna po druhé světové válce. Mohu prohlásit, že svojí tvorbou významně ovlivnil nejen českou, ale i evropskou architekturu a design,“ sdělila k výstavě vedoucí Univerzitní knihovny SU Mgr. Zuzana Tichá.

 

 

Josef Hoffmann (*15. prosince 1870 Brtnice; +7. května 1956 Vídeň)

Po neúspěšném ukončení gymnázia v Jihlavě a úspěšnějším studiu průmyslové školy v Brně začal studovat Vídeňskou akademii výtvarných umění, kde byl žákem Carla von Hasenauera a Otto Wagnera. Za svoji závěrečnou práci získal stipendium, tzv. Římskou cenu, které mu umožnilo studijní cestu a roční pobyt v Itálii.

Po návratu, v pouhých dvaceti pěti letech, byl jmenován profesorem na vídeňské Uměleckoprůmyslové škole a v roce 1897 patřil mezi spoluzakladatele Sdružení výtvarných umělců Rakouska – Secession. Vedle Hofmanna můžeme za jeho iniciátory považovat Otto Wagnera, Gustava Klimta (kterému Univerzitní knihovna SU věnovala jednu z předchozích výstav), Josepha Maria Olbricha (muže, významně spjatého s Opavou), Maxe Kurzweila, Leopolda Bauera (m. j. tvůrce opavského obchodního domu Breda) či Kolomana Mosera. Ve své tvorbě byl zpočátku Josef Hoffmann ovlivněn nejen italskou secesí, ale také vlivy francouzské a belgické secese. V pozdější době více také vnímal strohost a geometričnost britského kulturního a uměleckého směru hnutí Arts & Crafts. To jej inspirovalo k založení uměleckořemeslné dílny Wiener Werkstätte (společně s Kolomanem Moserem a průmyslníkem Fritzem Waerndorferem), kde se podle jeho návrhů vyráběl nábytek, sklo, keramika, tapety, závěsy a další zařízení interiérů, ale např. i šperky. Přesto, že seznam staveb, interiérů a dalších počinů je celkem obsáhlý, mezi jeho nejvýznamnější stavby z pohledu architektury patří palác Stocklet v Bruselu, zapsaný v roce 2009 do Seznamu památek UNESCO nebo sanatorium Westend v Purkersdorfu u Vídně, postavené v roce 1904. Ze staveb v naší zemi jmenujme alespoň venkovský dům v Koutech nad Desnou, postavený pro bankéřskou rodinu Primavesi, a který se později stal výletním centrem vídeňské umělecké scény, Hostinský dům hutí Poldi v Kladně, který mu v roce 1902 zadal magnát Karl Wittgenstein či vilu pro Sigmunda Berla v nedalekém Bruntále.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Asociace profesionálních divadel (APD) oslavila jubileum zintenzivněním své dosavadní činnosti, zejména v souvislosti s realizací grantového projektu “Etablování stávající struktury Asociace profesionálních divadel ČR v kontextu proměny sektoru živého umění v důsledku pandemie koronaviru”, podpořeného z programu Fondů EHP 2014-2021.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
06.05.2024

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024