čtvrtek
22. října 2020
svátek slaví Sabina
Plakát k Něžné
© Zdroj: AerofilmsSlavný plakát k Něžné se dočkal autorizovaného reprintu ke svému 50. výročí

PRAHA, ČR: Ikonický plakát k francouzskému filmu Něžná Roberta Bressona v jeho československém vydání zná téměř každý. Navrhla jej výtvarnice Olga Poláčková-Vyleťalová a obdržela za něj v roce 1973 cenu Grand Prix na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. Kromě toho její plakát zlidověl a stal se v Československu fenoménem, který chtěl mít doma každý. Od jeho vzniku uplynulo 50 let a k tomuto výročí se dočkal autorizovaného reprintu v rámci činnosti Terryho ponožek. Současně s ním vychází i katalog se všemi 85 plakáty, které autorka vytvořila v rozmezí let 1969-1990 pro Ústřední půjčovnu filmů. Obsahuje i nerealizované verze plakátů včetně druhého návrhu k Něžné umístěného na titulní straně katalogu.

Autor článku: 
Magdaléna Novotná

„Vyjednat autorská práva a vytvořit autorizované reprinty k plakátům je náročný proces, zvlášť když se jedná o tak ikonický plakát jako je Něžná. Jsme moc rádi, že se nám to podařilo a může tak ožít dalším životem,“ říká Pavel Rajčan z Terryho ponožek. Díky souhlasu tvůrkyně se Něžná zařadí k dalším deseti reprintům legendárních plakátů československých umělců. Mezi ně patří plakát Milana Grygara k filmu Zvětšenina, mistrné koláže Zdenka Zieglera k filmům Čelisti, Psycho, Ukradená vzducholoď a Roma. Reprintu se dočkaly i dva slavné plakáty Bedřicha Dlouhého, a to k filmům 8 1/2 a Rašómon, plakát k My Fair Lady od Zdeňka Kaplana, Sladký život od Karla Vaci a Žlutá ponorka Antonína Sládka. Plakáty jsou tištěny nedigitálním, ofsetovým tiskem v limitovaném nákladu 1000 kusů ve snaze co nejvíce dostát barevnosti a povaze tisku plakátů z 60. let.  Každý exemplář je na zadní straně opatřen autorizačním razítkem.

Výstava Zlatý fond světové kinematografie v českém plakátu v kině Světozor (1. září až 30. listopadu)

Další zářijovou novinkou Terryho ponožek je nová výstava Zlatý fond světové kinematografie v českém plakátu ve foyer kina Světozor. Představuje šedesát plakátů k historicky nejúspěšnějším a divácky nejvyhledávanějším filmům světové kinematografie šedesátých a sedmdesátých let 20. století. Byť se mnohé z nejproslulejších filmů z různých, především ideologických důvodů, na plátnech českých kin neobjevily, přesto jde o reprezentativní výběr představující filmy takových legend světového filmu, jakými byly: Federico Fellini, Ingmar Bergman, Stanley Kubrick, Luchino Visconti, Billy Wilder, Pier Paolo Pasolini, Jean-Luc Godard, Alfred Hitchcock, Sergio Leone, Francois Truffaut, Steven Spielberg, Akira Kurosawa a další. Návštěvníci a diváci se těmito skvosty mohou pokochat v otevírací době kina až do konce listopadu.

O Terryho ponožkách

Sbírka Terryho ponožek je největší plně digitalizovaná sbírka plakátů v České republice přístupná online.  Obsahuje 100 000 plakátů, a to 20 000 různých druhů, z nichž je zhruba 3000 zahraničních a 5000 nefilmových. Většina sbírky je však zastoupena fenomenálními filmovými plakáty československých výtvarníků, které jsou světově uznávané pro svou uměleckou kvalitu. Pravidelné výstavy plakátů se konají ve foyer spřízněných kin Světozor, Bio Oko, Aero, Scala v Brně, či Bio Central v Hradci Králové. Plakáty však byly vystavovány i v desítkách zahraničních zemí, a to například v Japonsku, Španělsku a USA. Kromě výstavní činnosti Terryho ponožky nabízejí veřejnosti možnost zakoupit si originální plakáty i kvalitní reprodukce. Prodejní nabídka e-shopu obsahuje tisíce plakátů v cenovém rozpětí od 100 Kč až do 20 000 Kč i další produkty jako jsou třeba knihy, filmové nosiče. Kamenná prodejna sídlí v kině Světozor v pasáži ve Vodičkově ulici, e-shop vše rozesílá po celém světě.

Web: www.terryhoponozky.cz / www.terry-posters.com

Facebook: www.facebook.com/Terryhoponozky

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Nemuset řešit, jestli je kultura příliš daleko. Nebo si v klidu a kdykoliv pustit inscenaci - novinku i klasiku, která se pár let nehraje. To vše od 20. října 2020 nabízí první česká streamovací divadelní platforma Dramox. Jejím cílem je dlouhodobě podporovat divadelní tvorbu a rozšířit komunitu lidí, která divadlem žije. Zakladateli Dramoxu jsou Martin Zavadil, Radim Horák a Martin Hájek - internetový podnikatel a majitel značky Livesport.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec
Co se děje
21.10.2020

ČESKÁ TŘEBOVÁ: Divadelní jeviště v České Třebové měla být na dny 13.‒15. listopadu 2020 vyhrazena seniorskému divadlu. Velký a malý sál Kulturního centra a také Malá scéna se připravovaly pro konání 14. ročníku Národní přehlídky seniorského divadla. Přehlídka je koncipována jako bienále, příležitost k setkání, vzájemné inspiraci a předvedení výsledků práce amatérských divadelních souborů a skupin (i jednotlivců), jejichž herecký kolektiv je nejméně z 50 procent složen z osob starších 60 let. Vzhledem k současné situaci se organizátoři rozhodli pro její zrušení.

Celá ČR, Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.10.2020

HRADEC KRÁLOVÉ: Navzdory pandemii se Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové rozhodla, uskutečnit Velký knižní čtvrtek alespoň online. Ve spolupráci s nakladatelství Kosmas  prezentuje čtené úryvky z TOP šestnácti titulů na svém YouTube a FB. Od 15. října se na obou médiích po dobu několika dní budou objevovat krátké čtené ukázky toho nejlepšího z podzimní nabídky různých nakladatelství, napříč žánry i generacemi čtenářů.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
20.10.2020

ČR: Titulní píseň nového alba Honzy Jareše Doktor duší získala ocenění Platinová dvanáctka za dvanáct vítězství v hitparádě Českého rozhlasu Dvojka. Na videoklip k písni Doktor duší se můžete podívat zde: https://www.youtube.com/watch?v=7R9K_pkUUfY

Celá ČR
Hudba, Handicap
Co se děje
20.10.2020