RAJHRAD: Skrytá paměť Moravy, literární soutěž pro mladé autory, zaštítěná Jihomoravským krajem, vstoupila do jedenáctého ročníku. Aktuální tvůrčí téma „Kořeny“ slavnostně představil 25. října v Památníku písemnictví na Moravě radní JMK ing. Jiří Němec. Prozaické soutěžní příspěvky mohou pisatelé ve věku 12 - 19 let zasílat do konce března 2017 na adresu Památník písemnictví na Moravě, Klášter 1, 664 61 Rajhrad.
Aktuálním tématem se organizátoři vracejí k inspiraci historií, ať rodinnou, rodovou nebo obecně kulturní, která provázela první ročníky soutěže. Právě z takových kořenů mohou vyrůst jak ryze současné příběhy, tak i volná zamyšlení nad tradičními či tradovanými hodnotami. Mezi soutěžními pracemi pravděpodobně nebudou chybět ohlédnutí do nedávné i vzdálené historie, texty o hledání jistot, pramenů, pevných bodů, východisek a zdrojů moudrosti předků, případně pokusy o zařazení folklórních tradic do současného života.
Na počátku příštího roku ožijí školy, muzea nebo knihovny v řadě míst po celé Moravě Krocením literární múzy, tedy semináři tvůrčího psaní, organizovanými lektory Památníku písemnictví. Zájemci o aktivní literární tvorbu zde nahlédnou do spisovatelského řemesla, vyzkoušejí si schopnosti a dovednosti v tematických slohových cvičeních a také se dozvědí mnohé o metodách, jak psát.
Organizátory soutěže jsou Památník písemnictví na Moravě, pobočka Muzea Brněnska, příspěvkové organizace a Slovanské hradiště v Mikulčicích, pobočka Masarykova muzea v Hodoníně, příspěvkové organizace. Slovanské hradiště, národní kulturní památka, bude 16. června 2017 hostit slavnostní vyhlášení vítězů spojené s jejich autorským čtením. Ač má soutěž ve svém názvu „Moravu“, je určena dětem a mládeži z celé České republiky. V kategorii od 12 do 15 let mohou výherci získat 1000 až 3000 Kč, v kategorii od 16 do 19 let získá vítěz 6000 Kč, za 2. místo 5000 Kč a za 3. místo 4000 Kč.
Informace o Skryté paměti Moravy i seminářích Krocení literární múzy naleznou zájemci na webových stránkách
www.kr-jihomoravsky.cz, www.muzeumbrnenska.cz, www.masaryk.info.cz a na Facebooku Skrytá paměť Moravy.
Přihlášku najdete v příoze
Mgr. Miroslava Šudomová
Muzeum Brněnska, příspěvková organizace
Památník písemnictví na Moravě
Klášter 1
664 61 Rajhrad
tel.: 547 229 932
Soutěž: Skrytá paměť Moravy
Vyhlašovatel: Rada Jihomoravského kraje
Organizátoři: Muzeum Brněnska, příspěvková organizace, pobočka Památník písemnictví
na Moravě a Masarykovo muzeum v Hodoníně, příspěvková organizace, pobočka Slovanské
hradiště v Mikulčicích, NKP
Vyhlášení XI. ročníku: 25. října 2016
Uzávěrka soutěže: 31. března 2017
Památník písemnictví na Moravě, Klášter 1, 664 61 Rajhrad, tel.: 547 229 932
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.