LIBEREC: Školu v zahraničí, kde se učí místní děti češtinu, bychom asi těžko hledali. Přitom stačí navštívit malou obec Chróščicy-Chrostwitz nedaleko Bautzenu, v oblasti, kde žije silná komunita Lužických Srbů. Asi tisíc obyvatel je křesťany a patří do diecéze kláštera Marienstern, působí zde Spolek Cyrila a Metoděje s oblíbeným farářem Gernatem Wornarem. Výuka českého jazyka má zde svou tradici snad i proto, že obyvatelé udržují přátelské styky s obcemi Lužice a Dolní Bojanovice na jižní Moravě.
Minulý týden však cesta školáků vedla do Liberce, kde navštívili univerzitu, základní školu Jabloňová a IQ park. Na univerzitě měli možnost nejen vidět ale i vyzkoušet si zařízení z několika laboratoří. Jako například impedanční tomografii, robotickou ruku, PLC systém řídící jeřáb a model myčky auta nebo vozítko vyvinuté na TUL pro dopravu těžkých nákladů a v neposlední řadě i elektromobil eŠus. Univerzita ukázala tímto dětem možnost budoucího studia na prestižní technické univerzitě, která je podobně vzdálená od jejich bydliště jako nejbližší německá univerzita v Drážďanech. Navíc se dětem představila možnost účastnit se letní Dětské univerzity. Překvapením pro děti byly materiály v lužické srbštině, které připravil znalec Lužice David Krčmařík.
Do školy v Chrósćicích chodí děti ve věku první až čtvrté třídy základní školy. Téměř šedesát dětí má v rozvrhu mimo lužickou srbštinu a němčinu také český jazyk. Jedná se o velmi nadané děti, které podle slov ředitele Mirko Šmita porážejí v němčině i německé školáky. Druhá zastávka dětí byla pěvecká soutěž s jejich vrstevníky ze ZUŠ Jabloňová. Obě školy by měly navázat dlouhodobější kontakt mezi českými a srbskými dětmi stejné věkové kategorie. Na podzim by ZUŠ Jabloňová mohla přijet na návštěvu do chróšćické základní školy. Výběr školy byl záměrný, poněvadž ZUŠ Jabloňová se soustavně věnuje zpěvu a hraní na hudební nástroje stejně tak jako většina Lužických Srbů, U Lužických Srbů totiž platí dvojnásob „što Serb to muzikant“. Nakonec děti navštívili liberecký IQpark. Organizátoři doufají, že se podaří navázat hlubší spolupráci mezi Čechy a Srby. Je až s podivem, že ač Liberecko sousedí s Lužicí, tak přitom velmi málo o Lužických Srbech víme. Neměli bychom tedy zapomínat, že oficiální jazyky trojmezí jsou čeština, lužická srbština, němčina a polština a žijí zde čtyři etnika.
ŽATEC: V roce 2025 oslaví Domov pro seniory a pečovatelská služba v Žatci 70. výročí svého založení. U této významné příležitosti se domov obrací na širokou veřejnost, bývalé i současné klienty a zaměstnance s prosbou o pomoc při sestavení unikátní brožury mapující bohatou historii péče o seniory v Žatci.
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.