pondělí
29. dubna 2024
svátek slaví Robert
Skleněné poklady
© Studio Divize



Skleněné poklady

PRAHA: Výstava ateliérového skla předních českých i zahraničních výtvarníků spojená s benefiční aukcí. Převážnou většinu vystavených uměleckých děl realizovali sklářští výtvarníci v letech 2014 až 2016 přímo v Centru sklářského umění Huť František v Sázavě.

od 29.09.2016 do 13.10.2016
Autor článku: 
Dagmar Petrovická

Historicky první Skleněný poklad vznikl v červenci 2014 pod rukama amerického skláře Janusze Pozniaka v nově zapálené pánvové peci František. Během dvoutýdenního kurzu Foukání skla, který zde vedl, vytvořil dílo Geometrický pár a daroval ho Centru sklářského umění. Tímto gestem započal novou tradici. Skleněný poklad se ještě téhož roku rozšířil o díla z rukou českých sklářských špiček. Martin Janecký během prosincové demonstrace benátských technik pro veřejnost vytvořil sérii číší a Jiří Šuhájek to v huti František přímo roztočil. Vlivem odstředivé síly a rozfoukáním skleněných nálepů se zrodil Křišťálový pták.

Od roku 2015 Centrum sklářského umění pravidelně zve vybrané sklářské výtvarníky a představuje různé sklářské techniky široké veřejnosti v rámci akce Skleněné léto. Pozvání přijal sklář Ondřej Strnadel, jehož tvorba je charakteristická minimálním až puristickým tvaroslovím s velkým citem pro detail. Což přímo dokazují jeho ručně foukané talíře. Naopak americký sklář Rob Stern je ve své tvorbě více hravý a skládá svou vázu z jednotlivých ručně tvarovaných skleněných fragmentů ve tvaru listu. Autorský rukopis se nedá odepřít ani skláři Jiřímu Pačinkovi, který v huti František vytvořil skleněnou bustu Ďábla.

Důležitým mezníkem v rozšíření Skleněných pokladů se stala akce Glass Lab Session. Tzv. Skleněná laboratoř byla zaměřená na využití industriálně vyráběného skla, přeneseného do uměleckých artefaktů, skleněných soch, instalací či designu. Centrum sklářského umění v listopadu 2015 pozvalo deset mladých výtvarníků a 4 studenty z celé Evropy, aby zde týden tvořili a experimentovali se skleněnými polotovary.

Nejmladší Skleněné poklady jsou průběžně realizovány během letošního, již tradičního, Skleněného léta a řadí se mezi ně objekty a vázy Ondřeje Novotného, váza nizozemského skláře Christiaana D. Maase či benátská číše Martina Štefánka.

Po ukončení výstavy 13. října 2016 proběhne ve stejný den od 19 hodin komentovaná prohlídka výstavy a benefiční aukce všech vystavených děl. Výtěžek z aukce bude věnován na podporu vzdělávacích aktivit dětí a mládeže realizovaných v Centru sklářského umění Huť František v Sázavě. Část výtěžku půjde též na podporu dětí ze sázavského Dětského domova.

Partnery výstavy i aukce jsou Nadace Josefa Viewegha sklářská huť František, DOROTHEUM spol. s.r.o., Novoměstská radnice Praha a Uměleckoprůmyslové museum v Praze.

Huť František je unikátní technickou památkou prezentující vývoj sklářského umění a řemesla v České republice. Nechal ji postavit v roce 1882 Josef Kavalier a dal jí jméno po svém otci. Po vybudování nových provozů skláren a nových výrobních hal v Sázavě ale její význam klesal a pomalu chátrala. V roce 2010 byla zapsána na seznam kulturního dědictví ČR. Její záchranu si vzala za své Nadace Josefa Viewegha Sklářská huť František. Rekonstruovala ji nákladem přes 130 milionů korun s pomocí dotace z Integrovaného operačního programu a otevřela v ní dne 7. června 2014 Centrum sklářského umění. Je v něm k vidění mimo jiné část unikátní sbírky moderního skla vytvořené sklářskými výtvarníky na Mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru v letech 1982 až 2006. Centrum též nabízí vzdělávací programy pro školy, rezidenční a tvůrčí pobyty pro studenty, začínající umělce, odborníky i širokou veřejnost. Centrum sklářského umění provozuje obecně prospěšná společnost Cesty skla.

Zastoupení autoři: Janusz Pozniak, Rob Stern, Pavel Kopřiva st., Ondřej Novotný, Maria Koshenkova, Martin Janecký, Zdeněk Lhotský, Ondřej Strnadel, Christiaan D. Maas, Martin Štefánek, Jiří Pačinek, Lukáš Novák, Jiří Šuhájek, Petr Novotný, Vicky Higginson, Jakub Petr, Irena Czepcová, Vendulka Prchalová, Tomáš Kamenec, Verena Schatz, Claudia Vitari, Jaromír Rybák, Vladimír Klein a další.

 

  • Výstava a benefiční aukce ateliérového skla
  • Termín výstavy: 29. 9. – 13. 10. 2016

    Místo konání výstavy: historický Mázhauz Novoměstské radnice, Karlovo nám. 1/23,  Praha 2

    Otevírací doba: út – ne 10:00 – 18:00, vstup zdarma přes nádvoří

    Termín aukce: 13. 10. 2016 od 19:00 hodin

          Místo konání aukce: Velký sál Novoměstské radnice, Karlovo nám. 1/23,  Praha 2

          Vstupné na aukci: s pozvánkou vstup volný, pro veřejnost 50 Kč

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024