KUNÍN: Nově otevřené prostory Velké jídelny a Hudebního a tanečního sálu by měly být největším lákadlem začínající turistické sezony na barokním zámku v Kuníně na Novojičínsku. První návštěvníci si je mohli prohlédnout již sobotu 5. dubna. Zřejmě největší změny doznala právě Velká jídelna, do níž se vrátilo původní vybavení majitelů zámku z 19. a 20. století. Podle starých fotografií se pracovníci zámku snažili vytvořit co nejautentičtější podobu jídelny. V loňském roce se totiž na zámek vrátila řada cenných předmětů z rodinné sbírky rytířského rodu Bauerů. Vybavení jídelny tak bylo obohaceno například o jídelní servisy, ubrusy, prostírání a řadu dalších věcí běžného života.
Předměty z této sbírky najdete také v další místnosti. "Chceme, aby vše vypadalo tak, jakoby majitelé zámek nikdy neopustili. Získané předměty byly zakomponovány do prohlídkové trasy zámku a vytvořily tak dojem zabydleného domu," uvedl kastelán zámku Jaroslav Zezulčík.
Nově získané předměty si návštěvníci už loni mohli prohlédnout na výstavě v půdní galerii, nyní však poprvé uvidí jejich umístění přímo v zámeckých prostorách. "Zámek v Kuníně klade důraz právě na autenticitu původních historických sbírek. To umožňuje spolupráce s rodinami, které v průběhu staletí zámek vlastnily. Tím je tvarování expozice kdysi vybydleného a zdemolovaného zámku naprosto unikátní," míní kastelán.
Do zámku se loni vrátilo více než 500 nejrůznějších předmětů včetně nábytku, obrazů a písemností. Kunínskému zámku je zapůjčil do roku 2012 vnuk posledního majitele sídla Victora Bauera. Zámek, který patří obci Kunín, je jedním z nejcennějších barokních zámků na Moravě. Pro hrabata z Harrachu jej v letech 1726 až 1734 vybudoval rakouský stavitel Johann Lucas von Hildebrandt. Největšího rozkvětu se dočkal na přelomu 18. a 19. století, kdy v něm osvícená majitelka Marie Walburga vybudovala moderní vzdělávací ústav na evropské úrovni. Jeho nejznámějším žákem byl pozdější Otec národa a velký český historik František Palacký. Na konci druhé světové války zámek poničili sovětští vojáci, po roce 1948 sloužil jako ubytovna a sklad. )
Před lety začala obec zámek opravovat, hlavní část rekonstrukce skončila v roce 2004. S více než šedesátimilionovou investicí pomohla obci také Evropská unie a ministerstvo kultury.
Vstupenka na prohlídkovou trasu dlouhou zhruba 75 minut přijde dospělého na 60 korun, děti na polovinu a důchodce na 40 korun, tedy stejně jako v minulém roce.
Ještě v dubnu se zámek otevře pouze o víkendech, a to vždy od 09:00 do 15:00. Od května už bude v provozu od úterý do neděle od 09:00 do 16:00.
Zdroj: ČTK/Jaroslav Zezulčík
Kontakty
Adresa: Správa zámku Kunín 742 53 Kunín 1
E-mail: ic@kunin.cz
Telefon do pokladny zámku: + 420 603 538 106
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.