<p>VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ: V ZŠ Masarykova ve Valašském Meziříčí se v prostorách klubu Zeferino – Charity Valašské Meziříčí pravidelně schází hudebník Ivan Kandráč s místními dětmi. Setkání probíhá v rámci projektu Romský mentor.</p> <p>Jde o mezinárodní projekt, který úspěšně probíhá zároveň v Bulharsku, Maďarsku, Makedonii a na Slovensku. Jeho hlavním cílem je přispět k integraci znevýhodněných dětí prostřednictvím realizace volnočasových aktivit z oblasti umění a kultury na školách. „Setkání probíhá zhruba jednou týdně, dle časových možností pana Kandráče,“ informovala Iva Hlaváčková, koordinátorka projektu Romský mentor z Romea, o. s., Praha.</p> <p>Právě úspěšný romský umělec – profesionál – je základním prvkem celého projektu. Kromě toho, že se děti naučí něco z dovedností dané umělecké oblasti, osvojují si během setkávání i sociální kompetence a pozitivní vzor úspěšné romské osobnosti je pak motivuje k rozvíjení představ o své vlastní budoucnosti a snaze o vlastní úspěšnou dráhu.<br />
Účast v projektu je otevřená všem dětem, a tak v neposlední řadě přispívá k vzájemnému poznávání kultury romských a neromských dětí, zvyšuje vzájemnou toleranci a napomáhá integraci ve škole.</p> <p>"Setkání ´mentora´ Ivana Kandráče mají vždy velmi pohodovou a tvůrčí atmosféru. Ivan se projektu účastní již druhým rokem. Jeho skupina dětí zpívala během minulého roku třeba pro seniory v Diakonii nebo v kostele při Dni Romů. Jako výsledek své celoroční práce pak ve studiu nahrála společnou píseň Dživas. Letos se chystá na koncert ve farním kostele, na pěvecké workshopy ve školách, zazpívají opět pro Diakonii nebo dětský domov,“ řekla koordinátorka projektu Jana Baudyšová, Romea, o. s., Praha.</p> <p>Projektu se v různých krajích České republiky účastní dohromady osm skupin – s mentory z různých uměleckých oblastí. Do České republiky ho přinesla organizace Open Society Foundations (OSF) a od roku 2011 ho realizuje občanské sdružení Romea.</p> <p>Více o vyhlášení projektu
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.