sobota
23. ledna 2021
svátek slaví Zdeněk
Logo Bienále Ve věci umění / Matter of Art
© Zdroj: https://www.facebook.com/biennalematterofartSérie online filmů Sdílené hlasy přibližuje přehlížené lidské osudy

ČR: Společný projekt bienále Ve věci umění a organizací Slovo 21 a Život 90 vznikl původně jako performance pro živé publikum, z důvodů omezení kulturních akcí v souvislosti s koronavirovou pandemií však tvůrci přistoupili k zásadní změně koncepce, a vznikla tak série čtyř krátkých filmů – intimních portrétů, které skrze zprostředkované příběhy zachycují historii všedního dne a nabízejí divákům možnost prožít zkušenost těch, kteří se často ocitají na pokraji zájmu většinové společnosti. Filmy je možné kdykoliv zdarma streamovat online na plaformách Vimeo a Facebook.

Autor článku: 
Max Dvořák

Projekt vznikl v rámci programu bienále Ve věci umění, které probíhalo v létě 2020 v Praze a jehož organizátoři se snažili hledat nové způsoby pro vzájemné porozumění uvnitř rozdělené společnosti. Sdílení příběhů, hlasu, prostoru a času vytváří příležitostí pro kolektivní naslouchání a přiblížení se ostatním.

„I ve světě, ve kterém máme díky současným technologiím na dosah životy jiných lidí, mnohé příběhy, zkušenosti a výpovědi zůstávají přesto na okraji – neviděné, neslyšené, nepoznané. Může jít o výrazné příběhy, překvapivé životní události každodenní zkušenosti, které nemají kde zaznít,“ říkají k projektu Veronika Janatková a Viktória Beličáková z týmu bienále Ve věci umění.

Příběhy Františky, Elišky, Jaroslava a Drahomíry do projektu přinesla organizace Život 90, jejíž zástupci skutečné životní osudy svých klientů-seniorů sesbírali a sepsali. „V naší organizaci denně pomáháme 1500 seniorům a seniorkám, a setkáváme se tak se spoustou zajímavých a silných životních příběhů. Oslovili jsme několik našich klientů a klientek a strávili jsme s nimi milé chvíle povídáním. Jejich vzpomínky jsme následně sepsali do příběhů. Myslíme si, že se nám podařilo vybrat lidi, kteří mají rozdílné osudy, a každé vyprávění je díky tomu jiné a velmi poutavé,“ říkají Aneta Šebková a Michaela Jirsová z organizace Život 90.

Do podoby živé akce před kamerou tyto příběhy následně převedli herci a herečky spojení se spolkem Slovo 21: Pavlína Matiová, Martin Oláh, Jitka Matiová a Věra
Horváthová.

„Jsme rádi, že jsme se mohli zapojit do tak krásného projektu. Členové klubu romských spisovatelů Paramisara/Vypravěči a romské osobnosti se mohli vcítit do osudů seniorů. Myslím si, že právě takové spolupráce mají smysl a boří mosty mezi většinovou společností a romskou menšinou,“ říká Pavlína Matiová ze spolku Slovo 21.

 

Jak filmy sledovat

Celou sérii je možné shlédnout na streamovací platformě Vimeo a na Facebookovém profilu bienále Ve věci umění.


O tvůrcích

Bienále Ve věci umění / Matter of Art je mezinárodní přehlídka výtvarného umění, jejíž první ročník se uskutečnil v roce 2020 v Praze. Na výstavě se představilo více než 40 umělkyní a umělců z Česka, Německa, Velké Británie, Francie, USA, Indonésie, Vietnamu, Ukrajiny, Slovenska, Srbska, Slovinska, Litvy a z dalších zemí. Koncepce výstavy byla zaměřena na často přehlížená témata péče a empatie a s ambicí zprostředkování odlišných životních zkušeností jazykem současného umění. Pořadatelem bienále je iniciativa pro současné umění tranzit.cz, která je součástí mezinárodní sítě tranzit.org. Bienále Ve věci umění je zakládajícím členem Aliance východoevropských bienále (EEBA) a řídí se
Kodexem feministické umělecké instituce. Další ročník bienále proběhne v létě 2022 v Praze.


Slovo 21, z. s., je nevládní nezisková organizace, která působí od roku 1999 a zaměřuje se na podporu a integraci Romů a cizinců žijících v ČR. Prostřednictvím kulturních, vzdělávacích, emancipačních a mediálních projektů se snaží o zlepšení vzájemného soužití mezi menšinami a majoritní společností, zlepšení mediálního obrazu menšin a bojuje proti rasismu a xenofobii a. Největším projektem spolku je světový romský festival Khamoro, který získal evropské mezinárodní ocenění EFFE Label pro roky 2019–2020 jako jeden z mezinárodně uznávaných evropských kulturních festivalů.


Organizace Život 90, z. ú., už více než třicet let podporuje seniory v nezávislém životě, v samostatném rozhodování a účasti na společenském životě, bojuje proti jejich odsouvání na okraj společnosti a snaží se, aby staří lidé mohli co nejdéle žít doma. Organizace provozuje jedinou non-stop bezplatnou linku důvěry pro seniory a seniorky a v rámci tzv. tísňové péče hlídá bezpečí více než tisíce starších lidí po celé České republice, kteří se tak mohou dovolat pomoci v případě úrazu nebo jiné nouzové situace. V Praze nabízí Život 90 také pečovatelskou službu, odlehčovací službu, poradenské centrum nebo kurzy v rámci Centra aktivního stáří, kam denně dochází několik set seniorů.

Odkazy

Sdílené hlasy na platformě https://vimeo.com
https://www.facebook.com/biennalematterofart
https://matterof.art/
www.zivot90.cz
http://www.slovo21.cz/

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Národní galerii se podařilo prodloužit výstavu Rembrandt: Portrét člověka až do 21. března! Výstava, s níž hned několikrát zahýbala pandemie koronaviru, měla původně skončit v lednu, aktuální prodloužení však přináší naději, že ji uvidí další návštěvníci.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Co se děje
22.01.2021

ČR: Buřinka, knírek, hůlka a ikonická chůze. Také bouřlivý smích umně smíchaný s dojemnými scénami. Režisér a herec, který zásadně ovlivnil dějiny kinematografie, se vrací do českých kin. Charlie Chaplin stojí za vznikem několika desítek filmů, které svou nadčasovostí a komikou patří mezi světové kulturní dědictví a dokáží oslovit diváky napříč dobou i zeměmi. V roce 2021 se na plátnech znovu objeví tři z nich – The Kid, Cirkus a Psí život. Groteska o tulákovi, který se ujme nalezeného dítěte, The Kid, navíc slaví 21. ledna 100 let od uvedení. Jako dárek k tomuto jubileu vzniknou tři nové originální soundtracky od českých hudebníků – jazzového trumpetisty Laca Décziho, femipunkové kapely Mucha a beatboxera Nastyho.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
22.01.2021

PLZEŇ: Multimediální výstava Loos in Pilsen pokračuje dále do světa. Po jejím úspěšném představení v Tel Avivu je nyní na řadě New York. Zahájení výstavy proběhlo ve čtvrtek 21. 1. 2021 v galerii Českého centra New York, která se nachází v Bohemian National Hall, z důvodu pandemie bylo v režimu přísných opatření. Další uvedení výstavy se během letošního roku uskuteční v Paříži, Tokiu, Bruselu, Berlíně, Mnichově a Vídni. Výstava vznikla ve spolupráci Českých center a Západočeské galerie v Plzni, partnery jsou město Plzeň a Plzeň-TURISMUS. Autorem výstavy je Petr Domanický.

Plzeňský kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Menšiny a cizinci
Co se děje
22.01.2021

POLIČKA: V Poličce uctili úmrtí Jana Palacha v parku u Pomníku druhého a třetího odboje, kde na návštěvníky čekala malá panelová výstava s vědomostním kvízem o životě tohoto studenta, jehož život vyhasl před 52 lety.

Celá ČR, Kraj Vysočina
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Co se děje
22.01.2021