ČR: Semináře tvůrčího psaní Krocení literární múzy jsou doprovodným programem literární soutěži Skrytá paměť Moravy. Pořádá je Památník písemnictví na Moravě ve 14 moravských městech. Pro zájemce z řad žáků a studentů SŠ jsou zdarma. Konají se během února vždy v dopoledních hodinách.
Jak se stát spisovatelem/spisovatelkou?
Památník písemnictví na Moravě připravil také v letošním roce pro zájemce o tvůrčí psaní od 12 do 19 let semináře s názvem Krocení literární múzy. V průběhu měsíce února se uskuteční ve školách, knihovnách a muzeích čtrnácti moravských měst.
Představují doprovodný program literární soutěže Skrytá paměť Moravy, kterou letos již desátý rok organizuje Jihomoravský kraj.
Bezplatné semináře, určené jednotlivcům i školním kolektivům, dostanou podobu tvořivých setkání, kde vznikají zárodky nejmladší moravské prózy. Příležitost vyzkoušet si spisovatelskou profesi v minulém roce využilo 749 žáků a studentů. Téma letošní Skryté paměti Moravy „Náhody neexistují“ opět slibuje hojnou tvůrčí žeň. Odborná porota v čele se spisovatelem a básníkem Radkem Malým v minulém roce posuzovala 192 soutěžních prací, z nichž šest nejúspěšnějších již našlo svůj publikační prostor v příloze Sborníku Muzea Brněnska.
Hravé semináře, šedesátiminutové pro žáky základních škol a devadesátiminutové pro středoškoláky, plné tvořivých podnětů, povedou lektoři z Památníku písemnictví na Moravě.
Přehled míst naleznou zájemci na webu: www.muzeumbrnenska.cz.
Počet účastníků jednoho kurzu je omezen na 20 osob, jednotlivci, školní i zájmové kolektivy mohou využít tel. 547 229 932 nebo e-mail: pamet@muzeumbrnenska.cz. Je nutné se přihlásit týden předem.
SEMINÁŘE TVŮRČÍHO PSANÍ: Krocení literární múzy (12 – 19 let)
KDY: únor 2016
KDE: ve všech moravských krajích
KONTAKT: pamet@muzeumbrnenska.cz; tel: 547 229 932
INFORMACE: www.muzeumbrnenska.cz; www.masaryk.info, www.kr-jihomoravsky.cz
Mgr. Kristýna Cimalová
Muzeum Brněnska, příspěvková organizace
Památník písemnictví na Moravě
Klášter 1, 664 61 Rajhrad
tel.: 547 229 932
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?