LIBEREC/VESEC: Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let.
Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají k Benátské více než srdečný vztah. V oslavách 30 let na scéně jsou navíc profíky.
Svoje třicetiny nedávno oslavila i skupina Scooter. Tito průkopníci taneční hudby prodali přes 30 milionů desek, mají vlastní dokument na Netflixu a více než kdokoliv jiný na světě se zajímají o to, kolik stojí ryba. Proslavili se tehdy doslova přes noc svým druhým singlem Hyper Hyper. A díky dalším hitům jako například Break It Up, Fire, Ramp! nebo Maria a také díky živelným show s dechberoucími pyrotechnickými efekty si tuto pozici udrželi až doposud.
Dvojnásobek – 60 let hudby – oslavila 3. června spolu se svými 74. narozeninami nestárnoucí rockerka Suzi Quatro. Svou první baskytaru dostala od otce právě ke čtrnáctinám, a začala tak éra nejslavnější baskytaristky hudební historie. Na tuto baskytaru hraje Suzi dodnes, ačkoliv ji poslední dobou používá spíše pro studiové nahrávky. Tou její zřejmě nejslavnější je píseň If you can’t give me love. Ikonickým je ale i její duet Stumblin’ in s Chrisem Normanem ze Smokies, který vznikl díky jejímu dalšímu talentu, tomu hereckému. Zahrála si totiž hned v 7 epizodách oblíbeného seriálu Happy days, pro nějž tento duet vznikl, a nezůstalo jen u této role.
Dvakrát 30 má na svém kontě i britská glamrocková legenda Slade proslulá nejen skladbou My Oh My, která byla v době své největší slávy komerčně nejúspěšnější skupinou ve Spojeném království. Zářili nejen na svých bouřlivých koncertech, kde si své fanynky podmaňovali a ostatní lehce šokovali neotřelou komunikací. Stejně jako Suzi Quatro, dali i oni vyniknout svému hereckému talentu, a to v rockovém filmu Flame. V něm autenticky odkryli zákulisí rockové kapely s jejími světlými i stinnými stránkami, za což sklidili uznání diváků i kritiků. Nezapomenutelným je ale hlavně soundtrack tohoto snímku, který obsahuje jeden z největších hitů Slade s názvem Far Far Away.
Čím tato tři velká S získají návštěvníky Benátské! s Impulsem se můžete na vlastní uši přesvědčit již od 25. do 28. července v libereckém sportovním areálu Vesec.
Kromě nich se ale i díky finanční podpoře od Libereckého kraje představí také nejvýraznější jména české hudební scény jako například Buty, Čechomor, Marie Rottrová, Pokáč, Jelen, Michal Hrůza, Divokej Bill… ale i nejzářivější jména mladé scény jako jsou Yzomandias a Nik Tendo, Ben Cristovao, Pam Rabbit, Sebastian, 58G, Robin Zoot nebo Sima. Ostatně stalo se skvělou tradicí Benátské!, že celou sobotu je jedna ze dvou hlavních stage věnována právě mladé scéně.
PRAKTICKÉ INFO
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
PRAHA: V závěru loňského roku uspořádal Český rozhlas v Obecním domě v Praze velkolepý sborový koncert ke končícímu Roku české hudby a 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Jeho hlavními aktéry byly amatérské pěvecké sbory z celé republiky, které spolu s rozhlasovými symfoniky a čtyřmi sólisty připomněly nejvýznamnější sborové skladby nejen české hudby a zároveň i adventní čas. Tradice sborového zpěvu je v České republice mimořádně silná, přesto organizátory překvapilo, že zájem o akci byl tak obrovský. Celkem vystoupilo v Obecním domě na 1000 účinkujících. Tento jedinečný počin, na němž se organizačně podílel také NIPOS, vysílala v přímém přenosu Česká televize a přenášel Český rozhlas na stanicích D-dur a Vltava. I nyní si jej můžete připomenout třeba na iVysílání ČT. Program pro tento speciální večer sestavil dramaturg a šéfredaktor Českého rozhlasu D-dur Lukáš Hurník, jehož jsme požádali o rozhovor.